Witam,
zastanawiam się nad otwarciem swojej działalności. Obecnie jestem zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze, a wynagrodzenie jest wyższe od minimalnego.
Czy w takiej sytuacji po założeniu działalności będę ponosił z tego tytułu jakieś opłaty np. ZUS, ubezpieczenie zdrowotne itd. Jeśli tak, to w jakiej wielkości? Czy w takiej sytuacji mój obecny pracodawca może żądać ode mnie abym przejął częściowo obowiązek płacenia tych składek i ewentualnie jak ustala się ich %?
Kolejne pytanie wiąże się z chęcią sprowadzania towarów z terenu UE. Jak w takim wypadku wygląda rozliczenie z podatkiem?
2015-03-31 19:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2014-02-04 19:47 przez doda09
Pracownik ma własną działalność gospodarczą i jednocześnie pracuje w oparciu o umowę o pracę tymczasową. Czy przedsiębiorca nie musi opłacać składek, gdyż opłaca je agencja pracy tymczasowej?
Dodano 2015-01-20 13:06 przez anetapawelczyk
Czy jeżeli jestem na wychowczym mam umowę na czas nieokreślony, umowę mam na pełny etat, to czy mogę założyć działalność gospodarczą? Oczywiście nie koliduje to ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Dodano 2015-03-15 18:10 przez konto usunięte
Jak to zrobić?Mój dochód z pracy to około 2 tys. zł. Mój przyszły mąż nie pracuje. Chcę założyć działalność i go zatrudnić. Jakie to koszta? Składki za niego i dla mnie za ZUS itd.?
Dodano 2015-02-25 15:01 przez konto usunięte
Czy będąc zatrudniona na pełen etat z wyższym niż minimalne wynagrodzeniem i prowadząć działalność gospodarczą mogę opłacać w ramach działalności dobrowolne ubezpieczenie w najwyższej kwocie aby móć mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego z działalności gospodarczej?
Dodano 2015-01-27 20:05 przez Magnonella
Witam,jestem zatrudniona na etacie-najniższa krajowa, mam też działalność gospodarczą, usługową i płacę składkę chorobowego. Chciałabym podnieść składkę aby iść na chorobowe i mieć wyższy macierzyński. Jak to wygląda w takiej sytuacji?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Umowa zlecenie w gospodarstwie rolnym
Jesteś rolnikiem i chcesz zatrudnić w swoim gospodarstwie osobę do pomocy? Jedną z dopuszczalnych form zatrudnienia jest tutaj umowa zlecenie. Jej zawarcie jednakże wywołuje określone skutki zarówno na tle ubezpieczenia społecznego jak i ...
W 2017 r. 24 000 zł przychodu i ubezpieczenie w KRUS dla rolnika
Zasadą jest, że ZUS wypycha KRUS. Dla przykładu rolnik, który podejmie dodatkowo pracę zarobkową na podstawie umowy o pracę, jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem ZUS, w wyniku czego traci uprawnienia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia ...
Samozatrudnienie: plusy i minusy
Dla pracowników wykonujących dla pracodawcy usługi ciekawym pomysłem może okazać się przejście z etatu na samozatrudnienie. Daje ono większą swobodę i możliwości w wykonywaniu swoich obowiązków. Jednocześnie samozatrudnienie to ...
Startujesz z własną firmą? Pamiętaj o koncie na PUE ZUS
Jeśli zakładasz własną firmę, musisz nie tylko ją zarejestrować, ale także założyć konto na platformie internetowej PUE ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że początkujący przedsiębiorca ma na to 14 dni od rozpoczęcia ...
2023-10-23 06:41
2023-10-06 10:16