eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy firma usługowa musi mieć spis z natury?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2015-02-11 20:49 autor: moncia244

3 296 odsłon

Czy firma usługowa musi mieć spis z natury?

Witam,

prowadzę jednoosobową działalność handlowo-usługowa. Kupuje i zakładam alarmy dla kontrahentów tzw. wykonuje dla nich usługę.

Czy jeśli nie posiadam magazynu, ponieważ kupuję sprzęt i od razu go montuję czy ten sprzęt księguję w PKPiR w rozchodzie na zakupionych towarach handlowych, czy w pozostałych wydatkach?

I jak to rozpisywać - co miesiąc że zakupiony sprzęt tzw. faktura kosztowa równa się z wystawioną fakturą usługowa?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-12 08:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Księgujemy z reguły w dacie faktury. Niemniej spis z natury, nawet jeżeli jest zerowy - sporządzić należy. Dodatkowych powiązań w księdze - faktury kosztowej z przychodową - nie wykonujemy. Dla celów dowodowych można jednak faktury z tyłu opisywać odpowiednim powiązaniem (czyli daną fakturę kosztową opisać że dotyczy takiego i takiego zamówienia, czy tej a tej faktury przychodowej). Nie ma takiego obowiązku, niemniej takie postępowanie na pewno czyni posiadaną dokumentację bardziej przejrzystą.

  moncia244 skomentował/a odpowiedź 2015-02-13 08:49

  A jeszcze chodzi mi o to jeśli nie posiadam magazynu ponieważ kupuje sprzęt i od razu go montuje czy ten sprzęt księguje w kpir w rozchodzie na zakupionych towarach handlowych czy w pozostałych wydatkach. I jeszcze jedno pytanie. Jak posiadam samochód ciężarowy, w którym mogłam bym rozliczać 100% vat z np. paliwa ale odliczam 50 % do celów mieszanych ze względu że nie muszę prowadzić klometrówki to jak księgować fakturę kosztową od paliwa w kpir? czy kwotę netto też 50% czy całą kwotę?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-12 10:39 autor odpowiedzi: moncia244

  A jeszcze chodzi mi o to  jeśli nie posiadam magazynu ponieważ kupuje sprzęt i od razu go montuje czy ten sprzęt księguje w kpir w rozchodzie na zakupionych towarach handlowych czy w pozostałych wydatkach. I jeszcze jedno pytanie. Jak posiadam samochód ciężarowy, w którym mogłam bym rozliczać 100% vat z np. paliwa ale  odliczam 50 % do celów mieszanych ze względu że nie muszę prowadzić klometrówki to jak księgować fakturę kosztową od paliwa w kpir? czy kwotę netto też 50% czy całą kwotę?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ANNADOBRZYNSKA

  Dodano 2013-05-28 08:29 przez ANNADOBRZYNSKA

  Jednoosobowa działalność gospodarcza a spis z natury

  Rozpoczęłam działalność gospodarczą jednoosobową: sprzedaż przez domy aukcyjne. Co i w jaki sposób mam wpisać w spisie do kpir? Towary nabyłam już w czasie działalności gospodarczej na fakturę VAT.

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-04 19:01 przez konto usunięte

  Jak zaksięgować zakup i sprzedaż towaru handlowego?

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, prowadzę KPiR i jestem podatnikiem VAT, rozliczam się wg stawki liniowej 19%. Do tej pory prowadziłam tylko działalność usługową. Obecnie zakupiłam na fakturę VAT w hurcie towary handlowe (ok. 100 pozycji) i zamierzam je sprzedać. W KPiR zakup tych towa...

 • becool8812

  Dodano 2022-08-22 16:41 przez becool8812

  Księgowanie kosztów w okresie zawieszenia

  Dzień dobry, Jak w KPiR księgować koszt najmu lokalu podczas zawieszenia działalności?
  Np. mam w lipcu zawieszoną działalność, to mimo to w KPiR księguję ten koszt w lipcu czy księguję w pierwszym miesiącu wznowienia działalności? Jeśli tak, to jak się ma to, że data na fakturze jest z lipca a księg...

 • PTG

  Dodano 2015-02-04 17:34 przez PTG

  Księgowanie faktur za imprezę turystyczną

  Jestem VAT-owcem na PKPiR. Od niedawna rozszerzyłem działaność o świadczenie usług turystycznych. W jakich księgach podatkowych należy ująć faktury przychodowe i kosztowe za imprezę turystyczną?Bardzo proszę o odpowiedź.Z góry dziękuję.

 • prezesik

  Dodano 2015-01-28 20:27 przez prezesik

  Ryczałt - zakończenie działalności

  Witam,planuję zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą - działalność usługowa. Jestem na ryczałcie, bez VAT-u.Czy muszę sprzedać sprzęty, które zakupiłam z dotacji z UP? Czy muszę sporządzać jakiś spis z natury i złożyć go w US? Czy tylko zgłaszam w urzędzie gminy i nic więcej nie robię?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania