eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy koszty kuriera wlicza się do obrotu firmy?


2015-02-05 23:51 autor: hubert633

4 609 odsłon

Czy koszty kuriera wlicza się do obrotu firmy?

Witam,

jeżeli będę miał firmę zajmującą się sprzedażą przez internet, która nie jest płatnikiem podatku VAT i będę korzystać z usług kuriera bądź Poczty Polskiej, to czy koszty związane z dostawą będą się wliczały do obrotu mojej firmy? Zależy mi na jak najmniejszej kwocie obrotu, ponieważ od 150 tys. zł uzyskanych w roku kalendarzowym staję się firmą VAT-ową.

Podkreślam, iż moja firma nie będzie zajmować się odpłatnym transportem towarów lecz tylko sprzedażą pewnych towarów. Pytam ponieważ czytałem artykuł w internecie, że pewien sąd wydał postanowienie, że dla e-sklepów zajmujących się sprzedażą przez internet koszty wysyłki, które pokrywa klient, wliczają się do obrotu ich firm. W tym momencie byłem skołowany, gdyż obecne przepisy prawa podatkowego mówią inaczej.
Cytuję fragment biuletynu informacyjnego wydanego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie na podstawie aktualnych przepisów prawa:

"Przedsiębiorcy tracą prawo do zwolnienia podmiotowego w momencie przekroczenia limitu sprzedaży w wysokości 150 tys. zł w ciągu roku podatkowego. (...) Do wyliczenia kwoty obrotu przyjmuje się wartość sprzedaży netto czyli bez podatku VAT. Nie wlicza się do obrotu odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku (chodzi o zwolnienie przedmiotowe od VAT), a także od towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przeze podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (np. sprzedaż samochodu)" -str. 72-73.

w tym akapicie jest wyraźnie napisane, że nie wlicza się do obrotu "odpłatnej dostawy towarów" zatem niech mi ktoś rozwieje wątpliwości czy w końcu wlicza się czy nie?
pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-06 18:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Proszę przeczytać jeszcze raz. Do limitu Nie wlicza sie odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych przedmiotowo z VAT - i to w dodatku nie wszysktich. Pan nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, tylko z uwagi na obroty (zwanego podmiotowym)
  Proszę zauważyć, że sprzedaż przez e-sklep to nic innego jak odpłatna dostawa towaru. Co jest przedmiotem transakcji? - towar, za wynagrodzeniem - czyli za odpłatnością. Mamy zatem odpłatną dostawę towaru? - tak.
  Co jest natomiast podstawą opodatkowania? - wszystko co stanowi zapłatę za towar, za wyjątkiem kwoty podatku (po odjęciu oczywiście rabatów, opustów itp.)
  Niemniej na gruncie podatku dochodowego (a dokładniej mówiąc ryczałtu), pojawiają się interpretacje w zakresie tego, że koszty kuriera nie zawsze stanowią przychód sprzedawcy. Chodzi o tzw. upoważnienie sprzedawcy do zawarcia umowy na transport danego towaru w imieniu kupującego.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-07 00:21 autor odpowiedzi: hubert633

  dziękuję bardzo za odpowiedź, faktycznie to prawda ja korzystam ze zwolnienia podmiotowego. Myślałem, że to zdanie w nawiasie "(chodzi o zwolnienie przedmiotowe od VAT)" dotyczy tylko drugiego członu zdania, a nie pierwszego.
  To w takim razie wychodzi na to, że kwota zapłacona przez klienta za kuriera wlicza się do obrotu mojej firmy i do obrotu firmy kurierskiej. Nie jest to sprawiedliwe.
  Jeśli chodzi o to ostatnie zdanie, które Pan napisał, to był już taki artykuł z sądem w roli głównej i sprzedawcą e-sklepu, który w imieniu kupującego zawierał umowy z firmą kurierską, abu zmniejszyć należyty podatek dochodowy. Okazało się, że nie jest to zgodne z prawem, gdyż nie wolno zawierać umów w czyimś imieniu posiadając samo upoważnienie. regulamin takiego sklepu był tak skonstruowany, że w momencie zakupu, kupujący dawał upoważnienie sprzedawcy właśnie na zawarcie takiej umowy. Sąd uznał, że nie wolno tego robić, a podatki i tak było trzeba zapłacić.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • agatka1977

  Dodano 2018-11-15 07:58 przez agatka1977

  Pośrednictwo w sprzedaży rękodzieła

  Witam,planuję założyć e-sklep z ręcznie robionymi towarami (np. z drewna). Znalazłam już artystę, który będzie dla mnie wykonywał towar. Potrzebuję informacji:1. Czy muszę założyć dzialalność gospodarczą (na razie chcę spróbowac czy to wypali)?2. W jaki sposób mam kupować od artysty (umowa o dzieło?...

 • yoopiter1

  Dodano 2016-09-25 11:54 przez yoopiter1

  Zakup od osoby prywatnej jako koszt

  Dzień dobry,Mam problem. Prowadząc działalność gospodarczą w innej branży, w której jest obecnie zastój, poszedłem za pomysłem żony, by zacząć sprzedaż na Allegro. Oczywiście, by być w porządku, wystawiam faktury na sprzedawany towar.Pojawia się jednak problem, bo zakupione towary pochodzą od klient...

 • Rafik

  Dodano 2016-07-09 23:35 przez Rafik

  Czy podatek VAT od towarów zakupionych na aliexpres jest obowiązkowy przy działalności?

  Witam,mam pytanie do ekspertów: czy prowadząc działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zakupionego towaru na aliexpress muszę zapłacić VAT za towar zakupiony nawet, jeśli urząd celny takiego nie naliczył?

 • ZbigniewBX

  Dodano 2021-01-03 20:28 przez ZbigniewBX

  VAT, a koszty wysyłki

  Dzień dobry, prowadzę sprzedaż internetową na portalu Etsy. W cenie towaru są wliczone koszty wysyłki (taki wymóg Etsy). Towar wysyłam za pośrednictwem Poczty Polskiej (najtańsza sprawdzona oferta).
  Tylko że Poczta Polska jest zwolniona z VATu i w tym momencie robi się duży problem, gdyż przy przych...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-06-09 13:56 przez konto usunięte

  Firma zarejestrowana w Wielkiej Brytanii i sprzedaż w Polsce

  Witam, mam firmę (jestem nie VAT-owcem) na terenie Wielkiej Brytanii i tutaj też mieszkam. Chciałabym sprzedawać towary kupione tutaj w Wielkiej Brytanii na terenie Polski (czy to przez allegro, czy też własny sklep internetowy).Proszę mi wyjaśnić, jak to jest z podatkiem VAT w Polsce i US w takiej ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Sky-Shop.pl: Jak szybko uruchomić sklep internetowy?

  Sky-Shop.pl: Jak szybko uruchomić sklep internetowy?

  Dziś założenie sklepu internetowego nie wymaga wiedzy informatycznej, ani dużych nakładów finansowych. Kompleksowe rozwiązania do sprzedaży, takie jak Sky-Shop.pl gromadzą wszystkie niezbędne funkcje w jednym miejscu i automatyzują ...

 • Jak zabezpieczyć WordPressa?

  Jak zabezpieczyć WordPressa?

  Wiele osób narzeka na niski poziom bezpieczeństwa WordPressa, a obiegowa opinia głosi, że nie jest on zbyt odporny na różnego rodzaju ataki. W niektórych przypadkach jest to rzeczywiście prawda, ale na pewno nie jest to wina samego CMS'a, a ...

 • Hosting, serwery - 90% ludzi popełnia te błędy

  Hosting, serwery - 90% ludzi popełnia te błędy

  Nie przeginajmy, serwer to tylko narzędzie, jedno z wielu! Jesteś pewien? Ok, rzeczywiście możesz mieć wątpliwości, ponieważ przez wiele lat nieuczciwy marketing wyrządził tutaj wiele złego. Dlatego nie będziemy rozważali teorii ...

 • Bezpłatny poradnik: 4 filary stabilnego e-biznesu, bez marketingowej ściemy. 250+ stron!

  Bezpłatny poradnik: 4 filary stabilnego e-biznesu, bez marketingowej ściemy. 250+ stron!

  Pierwszy w Polsce poradnik traktujący o najważniejszych filarach każdego e-biznesu. Dzięki niemu dowiesz się, dlaczego tak wiele e-biznesów upada, zanim zdołają rozkręcić się. Dwieście kilkadziesiąt stron, które pomogą ogarnąć ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania