eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Ryczałt na 5,5 % - do jakiej kwoty można wystawić rachunek?


2015-01-26 16:13 autor: justyska323

58 070 odsłon

Ryczałt na 5,5 % - do jakiej kwoty można wystawić rachunek?

Witam,

posiadam działalność gospodarczą, jestem na ryczałcie 5,5%. Do jakiej kwoty mogę wystawić rachunek miesięczny i roczny, by nie przejść na VAT?

I czego dotyczy limit 150 tys. euro na ryczałcie? Czy to jest limit wystawienia rachunku, czy roczny limit do rozliczenia podatkowego, to jest właśnie te 150 tys. euro, by nie przejść na VAT?

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-27 08:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W podatku od towarów i usług mamy 150 tys., ale złotych - nie euro. Po przekroczeniu tego limitu podatnik staje się podatnikiem VAT czynnym (z pewnymi wyjątkami oczywiście - nie wszytko się tutaj wlicza). Tutaj mała uwaga - jeżeli firma jest otwierana w trakcie roku, limit liczy się proporcjonalnie do czasu działania firmy.
  Natomiast w ryczałcie limit 150 tys. tym raze euro określa próg, do którego podatnik może korzystać z tej formy opodatkowania. Jeżeli ten zostanie przekroczony w danym roku podatkowym, w następnym korzystanie z opodatkowania ryczałtem nie będzie możliwe.
  Wskazane limity są rocznymi, a nie na jeden rachunek czy miesiąc.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-08-26 12:18 autor odpowiedzi: marecki24

  Proszę o informacje , chcę otworzyć działalność jednoosobową w Polsce, a usługe wykonywać w Niemczech , ksiegowa powiedziała że na ryczałcie mogę byc , praca którą bede wykonywać to stawianie hal z konstrukcji stalowej , wszystko jest ok , ale w Polsce pdobno bede zwolniony z vatu to tylko zostaje do opłaty ryczałt 5,5% + zus i chorobowe , ale ta pani niewie czy w niemczech niebede musiał płacić vatu i z tad moja prośba o pomoc , jeżeli tak to jak to ma wyglądać bo nierozumię i firma która chce ze mna wspołpracować to bedzie chciała fakture albo rachunek , jeżeli nibede vatowcem to moge tylko wystawić rachunek tak ? . W niczym to nie przeszkadza niemieckiej firmie ogólnie. prosze o pomoc
  marecki24 zaktualizował/a odpowiedź 2015-08-26 12:21
  Chciałem jeszcze dodać że firma z którą bede wspópracowac jest podwykonawcą 

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-08-27 13:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Z VAT-em w budownictwie jest tak, że ten płaci się tam, gdzie znajduje się nieruchomość, której usługi dotyczą. Jeżeli zatem świadczymy usługi budowlane na terenie Niemiec - tam należy rozliczyć ewentualny VAT od nich. Nie oznacza to jednak, że obcokrajowiec musi się obowiązkowo do VAT w Niemczech rejestrować i tam go płacić. Obowiązek rozliczenia tego podatku może bowiem zostać przerzucony na nabywcę - ten rozliczy go w ramach tzw. importu usług.

  Tym samym przy założeniu że polska firma świadczy usługi budowlane w Niemczech na rzecz firmy niemieckiej, VAT od nich rozliczy firma Niemiecka. Faktury może Pan wystawiać. Obecnie dokumenty takie bowiem mogą wystawiać zarówno podatnicy czynni VAT jak i zwolnieni (w tym korzystający ze zwolnienia z uwagi na obroty).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-09-24 21:09 autor odpowiedzi: Marcinziel2

  Czy podobnie będzie wyglądać sytuacja ,gdy polski ryczautowiec wystawi fakture z holenderskim vatem na rzecz osoby prywatnej (usługa na  nieruchomosci w Holandii)

  Oceń odpowiedź 3 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • martinosb

  Dodano 2014-12-14 18:19 przez martinosb

  Działalność na ryczałcie. Jaki będzie podatek?

  Witam, prowadzę działalność gospodarczą, ryczałt przychody ewidencjonowane. Wystawiłem rachunek na serwis centrali DSO (dźwiękowy system ostrzegawczy), podlegający pod PKD 80.20.Z.Jaki mam zapłacić podatek za wystawiony rachunek?

 • richmond

  Dodano 2014-05-14 16:15 przez richmond

  Działalność gospodarcza - pierwszy miesiąc. Ryczałt 8,5%. Jaki podatek?

  Witam,
  1 kwietnia założyłem działalność gospodarczą. Rachunek wystawiłem ostatniego kwietnia na kwotę 2800 zł. Mam pytanie, jaki będzie podatek do US? 
  Obliczyłem, że ZEROWY, ale gdzieś wyczytałem, że w pierwszym miesiącu nie można odjąć składek ZUS? 
  ((2800-160,78)*8,5%)-270,40
  Jak to wygląda z odl...

 • 1983kamila

  Dodano 2016-10-03 11:40 przez 1983kamila

  VAT i ryczałt

  Jestem na ryczałcie 3%, lada chwila przekroczę limit 150 tys. zł, czyli obowiązuje mnie również VAT. Jak będzie wyglądało teraz płacenie podatku? Mój miesięczny obrót to 20 tys. zł.

 • ania235

  Dodano 2014-11-16 22:44 przez ania235

  Zaległe składki ZUS i nierozliczone rachunki z US

  Witam, mąż założył działalność na ryczałcie w kwietniu, w maju zapłacił składki ZUS i do tej pory już więcej nic, CZYLI zalega. Wystawił dwa rachunki, ale NIE ODPROWADZIŁ od nich podatku do dnia dzisiejszego. Co w takim razie można w tej sytuacji zrobić? Jakie będą konsekwencje? Proszę o odpowiedź.

 • olapsiara

  Dodano 2015-07-24 19:45 przez olapsiara

  Hotel dla psów a obowiązki przedsiębiorcy

  Chciałbym otworzyć hotel dla zwierząt. Działalność połączyłbym również ze szkoleniem psów. Chcę być na ryczałcie lecz nie wiem, jaki procent od podatku muszę zwrócić do urzędu skarbowego i czy powinnam posiadać kasę fiskalną?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania