eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Sprzedaż samochodów jako sposób na dodatkowy zarobek


2014-09-07 17:19 autor: bartoslav

6 127 odsłon

Sprzedaż samochodów jako sposób na dodatkowy zarobek

Witam,

prowadzę działalność gospodarczą (produkcja elementów stalowych). Współpracuję z małymi firmami, wystawiam faktury VAT. (rozliczam się przez KPiR, nie mam kasy fiskalnej).

Chciałbym dodatkowo, niemalże hobbystycznie handlować samochodami - zakładam 10 sztuk rocznie - kupowane od osób prywatnych. Czy powinienem wpisać to w PKD działalności i sprzedawać jako firma, czy mogę kupować i sprzedawać taką ilość prywatnie? (umowa kupna-sprzedaży, opłacenie podatku o czynności cywilnoprawnych i rozliczenie się z zysku w PIT)

Czy jest jakaś granica (w sztukach, w przychodzie), której nie mogę przekroczyć?

PS: a może opłaca mi się handlować jako firma? Czy mogą mi Państwo wskazać te korzyści?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-23 21:29 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,
  Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej  (Dz. U. 2004 r. Nr 173 poz. 1807 ze zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Należy mieć na uwadze, iż ważny jest zamiar prowadzonych, powtarzalnych  czynności, które zmierzają do osiągnięcia dochodu. 
  Na marginesie warto dodać, iż rozszerzenie działalności firmy oznacza konieczność aktualizacji PKD (lista kodów: ) we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Zmiana taka nie podlega opłacie. 
  Pozdrawiamy,Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania