eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Wycena remanentu początkowego


2014-07-21 14:04 autor: Benia

4 348 odsłon

Wycena remanentu początkowego

Witam,

zamierzam otworzyć działalność gospodarczą - jednoosobową, sprzedaż nowej odzieży dziecięcej - sklep internetowy. Zamierzam wybrać ryczałt 3%, zwolnienie podmiotowe z VAT do wysokości limitu oraz zwolnienie z kasy fiskalnej do wysokości obowiązującego limitu.

Przed rozpoczęciem działalności dokonałam zakupu nowej odzieży z UE od firmy (która, nie jest VAT-owcem i nie posiada numeru VAT NIP, tylko zwykły NIP swój krajowy.

Towar otrzymałam przesyłką przez dostawcę UE wraz z fakturą wystawioną na mnie z moimi danymi. Faktura jest wystawiona w dwóch pozycjach:

1.) pakiet odzieży dziecięcej i akcesoria, ilość, cena jednostkowa zakupu oraz wartość

2.) koszt przesyłki, sztuka i wartość

Faktura wystawiona jest z VAT-em 0%.

Chciałabym zrobić remanent początkowy na podstawie zakupionego wcześniej towaru, z tym że nie wiem jak mam się do tego zabrać, ponieważ pozycja towaru jest w pakiecie i występuje jedna cena w euro zbiorczo na wszystkie pozycje. W pakiecie jest miks ciuszków, spodnie, bluzki, skarpetki.

W związku z tym moje pytanie: czy do każdej pozycji remanentu powinnam wpisać jednakową cenę zakupu jaka widnieje na fakturze, czy mogę ją sobie regulować, zaniżać lub zawyżać, w zależności od tego czy to będą w pozycji spodnie, skarpetki, bluzka. Chciałabym dostosować cenę zakupu odpowiednio do konkretnej odzieży. Oczywiście wartościowo chciałabym wyjść w podsumowaniu na wartość zapłaconej faktury.

Czy zaniżając lub zawyżając cenę zakupu - nabycia j.w. opisuję nie będę miała z tego powodu problemów ze strony US? Czy o wartość przesyłki podwyższam cenę nabycia?

Bardzo proszę o szczegółowe wyjaśnienie.

Z góry dziękuję.

Pytanie zaktualizowano 2014-07-23 00:39

A, co do kosztów przesyłki to byłam przekonana, że cenę zakupu podwyższam o wartość przesyłki, ale okazało się inaczej.

Pańska odpowiedz bardzo mi pomogła, dziekuję.

A, mam jeszce pytanie, co do 0% vatu, który widnieje na fakturze zakupu od dostawcy z UE , czy jest prawidłowy? 

Jeśli rozpocznę już działalność, a zdarzy się że dokonam zakupu od tego samego dostawcy UE, czy vat na fakturze od niego również będzie 0% ? Zaznaczam, ze Firma z UE nie jest Vatowcem, na fakturze jest zaznaczone zwolnienie z Vat i nie posiada numeru NipUE, a ja bedę na ryczałcie ewidencjonowanym 3% i nieVatowiec (zwolnienie podmiotowe z Vat) bez NIpUE.

Z góry dziękuję za odpowiedz

Pytanie zaktualizowano 2014-07-24 14:09

Jesli będę już na działalności i zrobię zakup od tej właśnie firmy, o której piszę z Vatem 0%, czy bedę musiała naliczac Vat krajowy od zakupionego towaru i należny od sprzedaży i odprowadzić do US?  Czy, zwolnienie podmiotowe z Vat  od sprzedaży oraz utrzymywanie się w limicie nabycia z UE do 50.000zł, zwalnia mnie z tego obowiązku i w związku z tym nie będę musiała naliczać naszego Vatu ? 

Bardzo proszę o odpowiedz.

Dziękuję za poprzednią odpowiedz.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-22 21:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Hmm - szczerze mówiąc patrząc na podatek powyższe nie ma większego znaczenia, jako że podatek i tak płacimy od uzyskanego przychodu (nie uwzględniamy kosztów, w tym zakupu).

  Co do wyceny - Podatnik wycenia towary i inne składniki majątku objęte spisem z natury według cen zakupu albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu, a także gdy nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu.

  Nie uwzględniamy tutaj zatem kosztów przeysłki, tylko czystą wartość towaru. Wydaje się, że zróżnicowanie ceny jest tutaj możliwe w zależności od danego towaru, niemniej nie może zostać przekroczona wartość z faktury.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-23 00:18 autor odpowiedzi: Benia

  A, co do kosztów przesyłki to byłam przekonana, że cenę zakupu podwyższam o wartość przesyłki, ale okazało się inaczej.

  Pańska odpowiedz bardzo mi pomogła, dziekuję.

  A, mam jeszce pytanie, co do 0% vatu, który widnieje na fakturze zakupu od dostawcy z UE , czy jest prawidłowy? 

  Jeśli rozpocznę już działalność, a zdarzy się że dokonam zakupu od tego samego dostawcy UE, czy vat na fakturze od niego również będzie 0% ? Zaznaczam, ze Firma z UE nie jest Vatowcem, na fakturze jest zaznaczone zwolnienie z Vat i nie posiada numeru NipUE, a ja bedę na ryczałcie ewidencjonowanym 3% i nieVatowiec (zwolnienie podmiotowe z Vat) bez NIpUE.

  Z góry dziękuję za odpowiedz

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-24 13:16 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  VAT jest 0 właśnie z uwagi na korzystanie przez tą firmę ze zwolnienia. Kupując od niej towary już po otwarciu działalności nadal tego VAT-u być nie powinno, chyba że firma ta stanie się podatnikiem czynnym.

  Gdyby towary były wyceniane w cenie nabycia, wtedy transport byłby doliczany. Przy cenie zakupu tego nie robimy.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • irek

  Dodano 2015-07-23 07:30 przez irek

  Gdzie w deklaracji VAT-7k uwzględnić eksport usług wewnątrzwspólnotowych?

  Witam, posiadam jednoosobową działalność gospodarczą, mam VAT w UE oraz świadcze usługi z zakresu grafiki komputerowej oraz modelowania 3D dla firmy z UK. Wystawiam im faktury z 0% VAT.Moje pytanie brzmi - czy oraz gdzie (w którym punkcie), w deklaracji VAT-7k mam wykazać kwoty z wystawianie tych fa...

 • Spawacz

  Dodano 2014-07-16 23:40 przez Spawacz

  Jednoosobowa działalność na ryczałcie a faktura, usługa i materiał

  Witam,
  od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewien wątek, a mianowicie: prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (usługi spawalnicze), opodatkowaną w formie ryczałtu, nie jestem VAT owcem.
  Jak powinna zostać wystawiona faktura? Czy cena materiału i cena usługi powinny zostać zsumowane, wtedy na faktu...

 • svenson02

  Dodano 2014-05-16 19:37 przez svenson02

  Sprzedaż wysyłkowa w 2014 roku Co powinno znaleźć się na fakturze przedsiębiorcy zwolnionego z VAT?

  Dzień dobry,
  jestem na ryczałcie, prowadzę ewidencję przychodów, która jest jednocześnie ewidencją sprzedaży na potrzeby zwolnienia z VAT. 
  Prowadzę sklep internetowey i sprzedaż na Allegro, gdzie do każdej transakcji wystawiam rachunek (czyli wg. dzisiejszej terminologii fakturę). I mam kilka pytań...

 • prawko2

  Dodano 2015-02-11 10:53 przez prawko2

  Czy muszę mieć kasę fiskalną?

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową roboty ogólnobudowlane. Czy muszę mieć kasę fiskalną i czy mogę wystawiać faktury płatne gotówką?Jestem na ryczałcie a faktury wystawiam osobom prywatnym nieprowadzącym działalności.

 • olalbn

  Dodano 2015-02-02 14:47 przez olalbn

  Stawka ryczałtu - segregowanie papieru

  Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą usługi remontowo-budowlane opodatkowane stawka ryczaltu 5,5%. Aktualnie pracuję na rzecz kontrahenta szwedzkiego w Szwecji. Wystawiam dla niego co miesiąc fakturyVAT za swoją pracę - mianowicie segregowanie papieru. Czy za te faktury powinienem się...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • SLIM VAT 3 - co się zmieni?

  SLIM VAT 3 - co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt ustawy wprowadzającej uproszczenia w zakresie podatku VAT nazywany "Slim VAT 3", który ma wejść w życie 1 stycznia 2023. Jest to już trzecia edycja zmian wprowadzanych w ustawie o ...

 • Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju bez kasy fiskalnej?

  Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju bez kasy fiskalnej?

  Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju musi ją dokumentować każdorazowo fakturą. Nie musi jej zatem ujmować na kasie fiskalnej. Na urządzeniu tym nie ujmuje się też sprzedaży wysyłkowej, która nie podlega w ...

 • Omyłkowo naliczonego VAT nie trzeba płacić i składać deklaracji

  Omyłkowo naliczonego VAT nie trzeba płacić i składać deklaracji

  Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT, któremu serwisant zaprogramował kasę fiskalną ze sprzedażą opodatkowaną, nie musi płacić zaewidencjonowanego na kasie VAT do urzędu skarbowego. Niemniej błędy te należy poprawić - uznał ...

 • Częsta sprzedaż w internecie (na allegro) z podatkiem VAT

  Częsta sprzedaż w internecie (na allegro) z podatkiem VAT

  Sprzedaż rzeczy prywatnych nie jest co do zasady objęta podatkami. Zbyt częste zawieranie transakcji może jednak doprowadzić do uznania takiego działania przez fiskusa jako działalności gospodarczej. Szczególnie na baczności muszą mieć ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania