eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Firma w Polsce, zlecenie wykonywane tylko za granicą


2014-05-07 19:48 autor: konto usunięte

29 475 odsłon

Firma w Polsce, zlecenie wykonywane tylko za granicą

Mam firmę zarejestrowana w Polsce, jestem na ryczałcie ale jestem zgłoszony także jako płatnik VAT UE. Rozliczam się z podatków w Polsce, tutaj mam miejsce zameldowania. Ostatnio kupiłem mieszkanie w Polsce i w Polsce mam zamiar mieszkać na stałe. Problem jednak w tym, że mam zlecenia tylko we Francji, wszystkie moje faktury są wystawiane na firmę francuska, prawie cały rok, czasami bez kilku miesięcy, ale w sumie cały rok mam wystawiane faktury i to na jedną firmę, z którą ciągle współpracuję.

Jeżdżę do Polski i chciałbym mieć jakieś zlecenia w Polsce, ale praktycznie cały czas praca jest we Francji. Gdzie powinienem płacić podatki? Czy nie muszę mieć chociaż 6 miesięcy działalności prowadzonej w Polsce? Firmę mam zarejestrowaną w Polsce, bo tak łatwiej - przepisy są prostsze niż we Francji. Poza tym jest niższy podatek niż we Francji, gdzie wynosi 40 procent.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-11 14:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pytanie trochę dziwne, bo gdzie do tej pory płacił Pan podatki? Jak sam Pan twierdzi w Polsce, bo płaci je Pan tam , gdzie zarejestrowana jest firma. Działalność może wykonywać Pan na terenie całej UE.

  płatnik skomentował/a odpowiedź 2018-03-21 13:48

  czy w takiej sytuacji z tyt. ciągłych wyjazdów za granicę mogę naliczać diety ?

  Oceń odpowiedź 0 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-11-27 21:51 autor odpowiedzi: konto usunięte

  chętnie też bym się dowiedział o podobnym przypadku: zamierzam świadczyć usługi doradcze na terenie Belgii jako freelancier, wszystkie faktury szły by na jeden podmiot belgijski. Ale mój ośrodek życiowy nadal w Polsce tj, stałe zameldowanie, mieszkanie, żona, dzieci w polskiej szkole itp. Żona bez dochodów. W Belgii wynajmowałbym hotel albo jakiś apartament na czas pobytu tam, a usługi wykonywane byłyby na terenie jednego i tego samego klienta firmy belgijskiej, którą bym fakturował i z którą zawarta byłaby umowa o świadczenie usług ma 12 miesiecy. Do Polski wracałbym na łykendy, jednak łączny czas pobytu w Polsce nie byłby powyzej 180 dni. I teraz pytanie: czy dzialalnosc moge zarejestrowac w Polsce i tu płacić podatki i ZUS powołujac sie na to, ze moj osrodek zyciowy to Polska, a w Belgii nie mam stałego zakładu, siedziby a umowa jest tylko na 12 miesiecy? Czy musze mieć w Polsce najpierw działalność min 2 miesiace i do tego jeszcze wykazać obroty z polskimi klientami w ciagu tych 2 miesiecy żeby dokonać tzw tymczasowego przeniesienia działalnosci za granice przy jednoczesnym utrzymaniu rozliczania podatku i ZUS w Polsce.

  Oceń odpowiedź 0 27

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Nata92

  Dodano 2017-01-12 22:02 przez Nata92

  Działalność gospodarcza, a praca wykonywana w Holandii. Jak wystawiać faktury?

  Witam,mam pytanie dotyczące pracy za granicą. Mam działalność gospodarcza zarejestrowana w Polsce. Jest to firma jednoosobowa i jestem na ryczałcie ewidencjonowanym. Posiadam A1 i wykonuje usługi budowlane w Holandii i fakturę wystawiam oczywiście bez VAT-u na pośrednika polskiego, z którym mam podp...

 • marecki24

  Dodano 2015-10-22 01:00 przez marecki24

  Firma w Polsce, praca w Niemczech

  Witam,od stycznia 2016 roku chcę założyć firmę w Polsce a usługi wykonywać w Niemczech. Prace, które będę wykonywać to montaż gotowych elementów konstrukcji stalowych itp. Będę na ryczałcie 5,5%, wynajmę mieszkanie, większość roku kalendarzowego będę w Niemczech. Czy ja tam muszę coś odprowadzać, cz...

 • herman777

  Dodano 2014-05-12 22:48 przez herman777

  Ryczałt 5,5% a praca w Niemczech i stawka VAT

  Witam,
  założyłem niedawno działalność w Polsce i wyjechałem do pracy do Niemiec jestem zatrudniony przez polską firmę i robię instalacje elektryczne, które według tabeli są objęte stawką VAT 5,5%.
  Pytanie: czy taka właśnie stawkę VAT mam wystawiać na fakturach, gdyż księgowa mojego szefa mówi, że pr...

 • annakasper

  Dodano 2015-07-13 20:51 przez annakasper

  Samozatrudnienie za granicą, a zameldowanie w Polsce

  Czy mogę być samozatrudnionym w innym kraju i mieć własną firmę (sklep internetowy) w UK będąc w Polsce? Jeśli tak, to gdzie się rozliczam z podatku?

 • krzych35

  Dodano 2014-02-03 17:09 przez krzych35

  Usługi budowlane w Belgii

  Mam zamiar założyć działalność gospodarczą w Polsce. Będę wykonywał, jednoosobowo, usługi montażu instalacji hydraulicznych w nieruchomościach w Belgii.
  Jak wysoką zaliczkę na podatek dochodowy, od wystawionej faktury VAT (0% VAT-u) będę musiał co miesiąc odprowadzać będąc "na ryczałcie", a jaką roz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania