eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Zarobki w euro a działalność gospodarcza


2014-03-19 10:35 autor: paulina171

6 689 odsłon

Zarobki w euro a działalność gospodarcza

Witam,

niedługo zostanę zatrudniona przez firmę z Hiszpanii, która nie posiada swojej siedziby w Polsce. W związku z tym muszę założyć własną działalność gospodarczą aby co miesiąc wystawiać fakturę/ rachunek (nie będę VAT-owcem).

Dochody będą w euro. Jak będzie wyglądało rozliczanie dochodów? Czy powinnam obliczyć moje dochody wg. kursu wymiany NBP w dniu, w którym pieniądze wpłyną na moje konto i w ten sposób obliczyć podatek do zapłaty?

Z góry dziękuję za pomoc!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-21 16:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Najpierw powstanie przychodu - czyli średni kurs NBP z ostatniego dnia poprzedzającego datę tego przychodu. Jeżeli przykładowo okresem rozliczeniowym jest miesiąc i mamy tzw. usługi ciągłe, przychód powstanie każdorazowo ostatniego dnia miesiąca, zaś średni kurs waluty trzeba będzie wziąć z dnia poprzedzającego ten dzień.

  Następnie zapłata. Teraz pytanie, czy bank dokona przewalutowania po swoim kursie, czy też pieniądze wpłyną na konto w euro. Jeżeli ta pierwsza opcja - mamy kurs faktyczny i po nim "wytrącamy" różnicę kursową (czyli w uproszczeniu mówiąc przyrównujemy pierszwy zastosowany kurs do tego drugiego i gdy się różnią, a z reguły tak będzie, powstała różnica będzie uznawana odpowiednio za koszt bądź przychód podatkowy - koszt będzie wtedy, gdy kurs pierwszy był wyższy od tego drugiego, przychód zaś gdy kurs pierwszy był niższy od tego drugiego).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-17 15:06 przez konto usunięte

  Problem z fakturą dla niemieckiego szefa

  Witam,
  założyłem działalność gospodarczą w Polsce i teraz mam problem z tym, jak wystawić fakturę VAT. Mój szef jest Niemcem i teraz jest problem, czy na fakturze mam wpisać należność w euro czy w złotych, bo płacić mi będzie przelewem na konto tyle, że w walucie euro i w tym też problem. Jak rozlic...

 • m_power3

  Dodano 2013-11-26 22:37 przez m_power3

  Rozliczenie dochodu z działalności gospodarczej na terenie Niemiec a PIT-36/ZG

  Witam,
  pracowałem w tym roku w Niemczech prowadząc tam jednoosobową działalność gospodarczą. W okresie pobytu za granicą wystawiłem rachunki na łączną kwotę ok. 7400 euro, tj ok. 30 tys. zł. W tym roku byłem również bezrobotnym w Polsce i pobierałem zasiłek dla bezrobotnych ok. 2800 zł.
  Jak mam się ...

 • 74libra

  Dodano 2014-01-31 18:24 przez 74libra

  Zamiast faktury wystawiono rachunek. Co zrobić?

  Witam,
  co zrobić, gdy w świetle nowych przepisów od 2014 powinno się wystawiać wyłącznie faktury, a jednak zamiast faktury wystawiono rachunek. Jak to poprawić?
  Usługi medyczne, zwolnienie z VAT, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.
  Proszę o odpowiedź,
  libra1

 • nutka73

  Dodano 2014-01-24 08:06 przez nutka73

  Rachunek czy faktura?

  Posiadam działalność gospodarczą: świadczę usługi sekretarki medycznej. Nie jestem VAT-owcem i do grudnia wystawiałam rachunek za usługę. Czy od stycznia 2014 r. rachunek czy fakturę mam wystawić za usługę? Jeśli fakturę, to jakie dane mają być na fakturze?

 • asts1

  Dodano 2014-04-06 20:41 przez asts1

  Rachunek czy faktura?

  Witam,
  prowadzę działalność i nie jestem VAT-owcem. Na co dzień wystawiam paragony z kasy fiskalnej, ale co mam wystawiać dla firm? Czy mogę nadal rachunki czy muszę już faktury z podstawą zwolnienia podmiotowego?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania