eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Korekta rachunku?


2014-03-06 20:09 autor: Karolka

9 201 odsłon

Korekta rachunku?

Witam,

sytuacja przedstawia się następująco: jestem na ryczałcie (8,5%), 14.02.2014 wystawiłam rachunek za usługi świadczone w styczniu na kwotę ok. 10000 zł oraz dokonałam zapisu w ewidencji przychodów, 19.02.2014 zapłaciłam ok. 600 podatku do US, a 06.03.2014 okazało się, że rachunek styczniowy powinien być wystawiony po wyższej cenie i powinien wynieść ok. 12000 zł.

W związku z tym pojawia się pytanie, co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Skoro był to rachunek, to nie mogę chyba wystawić faktury korygującej?

A jeżeli mogę, bo w sumie od 01.2014 rachunek stał się fakturą, to na jaką kwotę wystawić korektę i jak to ująć w ewidencji przychodów (z jaką datą i kiedy się z tego rozliczyć z US?)?

Bardzo proszę o pomoc,

Pozdrawiam!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-09 20:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Korekta wywoła zmiany w rozliczeniu za styczeń i za ten miesiąc należy dopłacić zaniżony podatek wraz z odsetkami za zwłokę (o ile te wystąpią). No właśnie - z tymi rachunakmi w nowym roku jest problem (mogą być czy też winny być wystawiane faktury).

  Co do rachunku korygującego, faktycznie przepisy takim pojęciem się nie posługują, niemniej jeżeli rachunek został wystawiony błędnie, to musi istnieć prawna możliwość jego zmiany do wartości prawidłowych. Czy może to być rachunek korygujący? Kwestia nazewnictwa - nie ma przepisu który by tego zabraniał, ani takiego który by taki dokument nakazywał stosować. Niemniej, jeżeli będzie on zawierał niezbedne informacje w tym zakresie, to czemu nie? Teoretycznie można by się zastanowić nad anulowaniem błędnego rachunku, no ale ten wszedł już do obrotu prawnego, także trochę na to za późno, zaś podatnik musi mieć prawo do skorygowania błędnych informacji na wcześniej wystawionym dokumencie.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-09 23:16 autor odpowiedzi: Karolka

  Wyczytałam w Internecie, że jest opcja wystawienia korekty do tego rachunku z informacją o tym, co zawierał rachunek przed korektą i po korekcie, który będzie wystawiony na różnicę tych kwot z datą marcową. Taką korektę zaksięgowałabym w ewidencji przychodów wraz z rachunkiem marcowym (wystawiam 1 rachunek na miesiąc za usługi) i wtedy rozliczyłabym się do 20.04 z US. Czy takie rozwiązanie byłoby prawidłowe?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-13 14:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Korektę oczywiście wystawiamy z datą bieżącą, niemniej i tak musimy ją uwzględnić w miesiącu, w którym powstał błąd, a więc tutaj w styczniu.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-14 14:57 autor odpowiedzi: Karolka

  W takim razie jak powinnam tą korektę ująć w ewidencji przychodów?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania