eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › W jakich rubrykach w "rejestrze sprzedaży VAT" wpisać fakturę odwrotne obciążenie?


2014-02-18 12:29 autor: laura_sara3

14 995 odsłon

W jakich rubrykach w "rejestrze sprzedaży VAT" wpisać fakturę odwrotne obciążenie?

Witam serdecznie,

jestem czynnym VAT-owcem i rozliczam podatek dochodowy jako zryczałtowany podatek dochodowy. Mam zaksięgować fakturę z odwrotnym obciążeniem. Jeżeli chodzi o deklarację VAT-7 oraz o rejestr nabycia tutaj wszystko już opanowałam, dzięki właśnie poradom w eGospodarka, za co bardzo serdecznie dziękuję.

Problem mój polega na tym ,iż nie wiem w jakich rubrykach wpisać ową fakturę z odwrotnym obciążeniem. W rejestrze sprzedaży VAT-mam żółta książkę, zeszyt nr 27A Rejestr Sprzedaży VAT? Nie wiem, czy dobrze rozumiem, że fakturę z odwrotnym obciążeniem nie wpisuję do książki ewidencja przychodów dla ryczałtowców - zeszyt nr 45A kolor różowy. W takiej książce księguję przychody z działalności.

Ponieważ w deklaracji VAT-7 muszę wykazać najpierw jako sprzedaż, a później jako zakup, to gdzieś to muszę wcześniej wpisać tylko gdzie?

Bardzo proszę, pomóżcie.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-18 20:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Sugerowałbym dla tego typu operacji założyć odrębny rejestr sprzedaży, dzięki czemu nie będzie się Pani mylić zakup ze sprzedażą (bo tutaj także może być odwrotne obciążenie).

  Co do ewidencji przychodów - zgadza się - nie ujmuje się w niej zakupów z odwrotnym obciążeniem.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-19 19:42 autor odpowiedzi: laura_sara3

  Witam,

   bardzo dziekuję  za odpowiedź, jednak nic - z ogromną przykrością stwierdzam-ona dla mnie nie znaczy.Pytanie brzmiało :w jakich rubrykach wpisać ową fakturę z odwrotnym obciążeniem. W rejestrze sprzedaży VAT-mam żółta książkę, zeszyt nr 27A Rejestr Sprzedaży VAT? Bardzo proszę jeszcze raz, może ktoś jednak podpowie, jak to zrobić? Na pewno nie będzie mi się mylić zakup ze sprzedażą, ponieważ była to jedna fa i drugi raz nie zamierzam korzystać z odwrotnego obciążenia. A jest jakiś inny rejestr dla ryczałtowców? Ten mam z polecenia biura podatkowego, potwierdzony przez mój US. Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 2 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • PTG

  Dodano 2014-02-14 10:29 przez PTG

  Jak zaksięgować faktury kosztowe i przychodowe 2014?

  Proszę o odpowiedź, jak zaksięgować w PKPiR oraz w ewidencji VAT
  1. Faktura kosztowa za lokal użytkowy - data wystawienia 3 luty 2014, data sprzedaży 3 lutego 2014, data płatności 14 lutego 2014, a data otrzymania 7 lutego.
  2. Faktura przychodowa (prowizja za sprzedaż ubezpieczeń) - data wystawienia...

 • Damian24

  Dodano 2014-01-04 02:10 przez Damian24

  Jak zaksięgować fakturę VAT?

  Proszę o informację. Jak mam zaksięgować fakturę VAT za telefon wystawioną przez operatora z dniem 26 listopada 2013, z terminem płatności 10 grudnia 2013. Z tym, że oparator na moją prośbę przedłużył termin do 6 stycznia 2014, a ja dokonałem płatności w dniu 3.01.2014. Rozliczam się co do PIT-5 i V...

 • kkagata

  Dodano 2013-11-19 14:49 przez kkagata

  Dotacja dla firmy a ryczałt ewidencjonowany

  Jeżeli w obecnym stanie prawnym dotacja z UP na rozpoczęcie działalności w zakresie niewydatkowanym na inwestycje podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym to:
  - Czy należy ją ująć w ewidencji przychodów?
  - Jeżeli tak, to pod jaką datą (wpływ dotacji na konto 30.09.2013 wykorzystanie...

 • ada2206

  Dodano 2013-11-18 13:05 przez ada2206

  Odwrotne obciążenie a zapisy w PKPiR

  Prowadzę KPiR, zrobiłam 2 egzemplarze faktury VAT. Księguję w rejestrze VAT jako zakup (VAT naliczony). Co ze sprzedażą (VAT należny)? Czy również wprowadzić do rejestru VAT? Nie mam pozycji aby automatycznie dane przeszły do poz. 31 i 32 do deklaracji VAT-7. Jak to zrobić?                          ...

 • patyczek14

  Dodano 2014-08-11 17:37 przez patyczek14

  Odwrotne obciążenie. Z jaką datą zaksięgować fakturę?

  Z jaką datą księguje się faktury z odwrotnym obciążeniem? Chodzi o to, że dostałam taką fakturę w miesiącu następnym i czy trzeba skorygować wcześniejszą deklarację dodając wskazaną kwotę, czy mogę umieścić ją w deklaracji następnej? (czy z datą wpływu faktury czy z datą wystawienia faktury, tak jak...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania