eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Darczyńca i obdarowany w PKPiR a rozliczenie roczne


2014-02-12 09:20 autor: bonkanaj

7 555 odsłon

Darczyńca i obdarowany w PKPiR a rozliczenie roczne

Przekazałam mężowi w umową darowizny moją firmę (sklep) w tym towary handlowe i wyposażenie. Oboje jesteśmy na KPiR. Proszę o pomoc, jak dokonać rozliczenia rocznego dochodu z remanentem.

Ja, darczyńca:

- spis towarów z natury 18 lutego
- wydanie towarów 18 lutego 
- umowa darowizny 22 lutego
- zakończenie działalności 28 lutego
- zawiadomienie US o stanie zerowym

Wiem, jak rozliczyć swoje z kolumny 10 (zakup TH), minusuję wartość netto darowizny, a dalej już umiem policzyć. Jeśli ktoś może mi pomóc, jak uwidocznić otrzymanie darowizny w PKPiR - 9 chyba nie dodaje się do zakupionych towarów handlowych? Jak dokonać obliczenia dochodu rocznego z remanentem?

Proszę w miarę w prostej formie, aż taka biegła nie jestem...:)

Miłego dnia

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-20 12:46 autor odpowiedzi: bonkanaj

    Ponieważ sama rozwiazałam problem...podzielę sie wiedzą.

    Bardzo prosta operacja u darczyńcy - podatnik, który ewidencjonuje zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, powinien w dacie faktycznego przekazania towarów handlowych i materiałów w formie darowizny, dokonać stosownych zapisów w kolumnie 10 tej księgi "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" - na czerwono albo ze znakiem minus

    U obdarowanego sprawa jest bardziej złożona.

    1.      Darowizna nie może być uznana jako KUP- ponieważ kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

    2.      Z przeanalizowanych regulacji prawnych wynika, że przepis art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia możliwość zaliczenia wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów od spełnienia m.in. warunku, że musi wydatek ten zostać poniesiony przez podatnika.

    3.      Biorąc powyższy zapis pod uwagę stwierdzić należy, że skoro nabycie towarów handlowych, nastąpiło w drodze darowizny (nieodpłatnie) - to jego wartość nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ nie została spełniona jedna z przesłanek wynikająca z ww. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wymóg poniesienia kosztu.

    4.      Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów, dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

    5.      Stosownie natomiast do § 27 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej „spisem z natury” na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego

    6.      Z powyższych uregulowań prawnych wynika, że Wnioskodawca obowiązany jest ująć towary otrzymane w drodze darowizny w remanencie początkowym, a w remanencie końcowym nie sprzedane na koniec roku podatkowego i wartość tych remanentów wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

    7.      Pomimo zatem ciążącego na Wnioskodawcy obowiązku ujęcia ww. towarów w remanencie sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, ich wartość wynikająca z wyceny - nie może być brana pod uwagę przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

    8.      Wartość tych towarów handlowych nie może więc zostać ujęta w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w pozycji 10 - zakup towarów handlowych.

    9.      Pomimo więc ciążącego na Wnioskodawcy obowiązku ujęcia ww. towarów w remanencie początkowym, (a towarów niesprzedanych na koniec roku podatkowego w remanencie końcowym), ich wartość wynikająca z wyceny tych remanentów, nie może być brana pod uwagę przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

    Wniosek: Należy zapisać otrzymane w drodze darowizny towary handlowe w kpir zapisem pomocniczym który nie mam wpływu na obliczenia bilansowe. Na koniec roku w trakcie sporządzania spisu z natury otrzymanego w darowiźnie towary należy odjąć z wartości spisu. I tak postępować do momentu aż wszystkie otrzymane TH zostaną sprzedane.

    W tej sytuacji darowizna ma wpływ wyłącznie na osiąganie przychodów.

     

    Oceń odpowiedź 0 7

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-29 10:06 przez konto usunięte

    Wprowadzenie materiałów własnych przy rozpoczęciu działalności

    Witam,
    chciałbym się dowiedzieć, jak mam wykazać w remanencie początkowym materiały nieudokumentowane, które posiadałem przed rozpoczęciem działalności.
    Otwieram zakład stolarski, w którym chciałbym wykorzystać prywatne materiały, jakie mi zostały z mojego domowego warsztatu - parę pudełek wkrętów i...

  • KaMaart

    Dodano 2014-01-06 21:39 przez KaMaart

    Jaką wartość wpisać w spisie z natury jeśli chodzi o swoje rękodzieło?

    Dzień dobry,
    mam pytanie, czy jeśli posiadam np. serwety wykonane ręcznie, kartki okolicznościowe, obrazy i wszystko to jest wykonane przeze mnie, to jeśli coś mi pozostało (nie sprzedałam tego), na dzień 31 grudnia i 1 stycznia roku następnego, to czy wpisać należy te przedmioty w spisie z natury, ...

  • g.kamil

    Dodano 2021-12-19 15:14 przez g.kamil

    Spis z natury na rozpoczęcie działalności

    Witam.Rozpocząłem działalność gospodarczą 4 grudnia tego roku i do dziś nie sporządziłem remanentu początkowego na otwarcie działalności. Czy mogę to jeszcze zrobić, pomimo tego, że upłynęło 15 dni od rozpoczęcia działalności? Dodam, że przez te 15 dni nabyłem towar, natomiast nie rozpocząłem sprzed...

  • sienioo

    Dodano 2016-04-15 16:11 przez sienioo

    Zawieszona działalność gospodarcza a środek trwały i wyposażenie

    Dzień dobry,w sierpniu 2015 zawiesiłem działalność gospodarczą i do tej pory mam ją zawieszoną. Prowadziłem PKPiR oraz jestem VAT-owcem. Przed zawieszeniem sporządziłem spis z natury produktów, w którym to wykazałem 0 zł (brak produktów, wszystko zwróciłem bądź sprzedałem). W firmie miałem kasę fisk...

  • Danieljuss

    Dodano 2016-02-01 16:07 przez Danieljuss

    Rozpoczęcie działalności 17 grudnia a spis z natury na koniec roku

    Proszę o podpowiedź jakie podjąć działania.Działalność gospodarcza rozpoczęta 17 grudnia 2016 (wpis), faktycznie działalność jeszcze nie jest prowadzona i będzie rozpoczęta na dniach. Jest to malutki sklepik z herbatą i kawą na wagę. Z tego co się dowiadywałem to pomimo, iż sprzedaż nie była prowadz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Przedsiębiorco! Obniż podatek na koniec roku

    Przedsiębiorco! Obniż podatek na koniec roku

    Koniec roku to szczególnie gorący czas dla przedsiębiorców oraz księgowych. Eksperci z firmy inFakt przedstawiają praktyczny przewodnik po tematach, o których koniecznie w tym czasie należy pamiętać.

  • Końcowy spis z natury z korektą kosztów w podatku dochodowym

    Końcowy spis z natury z korektą kosztów w podatku dochodowym

    Podatnik, który zastosował do zakupionego materiału korektę kosztów w podatku dochodowym w związku z nieuregulowaniem w określonym terminie pełnej ceny, w spisie z natury materiał ten powinien ująć i wycenić. Niemniej przy ustalaniu ...

  • Podatek dochodowy: spis z natury na koniec roku 2014

    Podatek dochodowy: spis z natury na koniec roku 2014

    Na koniec każdego roku podatkowego podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do książki przychodów i rozchodów spisu z natury (remanentu końcowego) towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów ...

  • Likwidacja firmy w podatku dochodowym od osób fizycznych

    Likwidacja firmy w podatku dochodowym od osób fizycznych

    Likwidacja działalności gospodarczej z perspektywy podatkowej wiąże się z wieloma konsekwencjami wynikającymi z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy mają obowiązek prawidłowego rozliczenia się z fiskusem ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania