eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Jak księgować składki ZUS za zleceniobiorcę?


2014-02-05 23:33 autor: grapi

1 690 odsłon

Jak księgować składki ZUS za zleceniobiorcę?

Od września zatrudniam zleceniobiorcę. Objęty jest wszystkimi składkami. W jaki sposób zaksięgować składki? Czy wystarczy zaksięgować listę płac? Dodam, że za przepracowane godziny do 10-tego kolejnego miesiąca daje wypłatę, np. za godziny grudniowe płacę do 10 stycznia, a składki idą w lutym, czyli w styczniu obliczam wypłatę i księguję listę płac w styczniu. Czy dobrze rozumuję? Czy może zaraz w tym samym miesiącu powinnam przelać podatek i składki? Czy oprócz księgowania listy płac muszę zaksięgować składki? Co ze zdrowotnymi za zleceniobiorcę, trzeba to gdzieś księgować?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • VIOLA

  Dodano 2013-12-13 13:34 przez VIOLA

  Jednoosobowa działalność i zatrudnienie pracownika. Jak wypełnić deklarację ZUS DRA?

  Witam,
  prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od listopada 2013 zatrudniłam pracownicę i teraz muszę sporządzić deklarację DRA. Proszę mi powiedzieć:
  Czy w zestawieniu należnych składek w tej deklaracji mam ująć sumę składek za siebie i pracownicę, czy tylko składki dotyczące pracownicy?
  Co ...

 • Ania01111

  Dodano 2014-04-10 13:10 przez Ania01111

  Mam małą firmę. Co gdy pracownik przyniesie zwolnienie lekarskie?

  Witam,
  posiadam małą firmę prywatną. Proszę mi napisać, co gdy pracownik przyniesie mi zwolnienie? Czy mam zgłaszać do ZUS? Co wtedy ze składkami na ubezpieczenia? Kto to płaci? Wynagrodzenie, wiem że 80 procent tego co dostaje normalnie do 33 dnia płacę ja, a później ZUS.

 • panpytajniak

  Dodano 2014-01-28 20:00 przez panpytajniak

  Składki za 14 dni

  Witam,
  Nasze stowarzyszenie nie zatrudnia pracowników, ale w ostatnim okresie (styczeń 2014) potrzebowaliśmy pracownika do wykonania pewnych prac biurowych. Pracownik został zatrudniony na umowę o pracę na okres 14 dni (minimalne wynagrodzenie).
  Mam do państwa pytanie: jak obliczyć składki do ZUS za...

 • Adam999

  Dodano 2013-11-21 13:48 przez Adam999

  Rodzaje umów a ubezpieczenie

  Witam,
  moją siostrę pracodawca chce zatrudniać na umowie odnawialnej co 2 tyg, ale takiej od której nie będzie musiał płacić skladek, co dla mnie jest dziwne, nie znam się może coś się zmieniło?
  Czy istnieje jakakolwiek forma umowy, od której nie trzeba płacić składek, ubezpieczać, czy są jakieś wyj...

 • tosia

  Dodano 2013-10-26 10:54 przez tosia

  Zaległe składki ZUS i nieuczciwy pracodawca. Jak udowodnić mu winę?

  Bardzo proszę o informację dotyczącą składek ZUS. Mój były pracodawca od ponad 3 lat za żadnego pracownika nie odprowadza składek do ZUS. Wpływają tam same raporty, a pieniądze żadne. Z tego powodu się zwolniłam, gdyż nie będę pracowała u nieuczciwego pracodawcy.
  ZUS zajmuje się sprawą, ale z moich ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wynagradzanie pracowników przez podmioty trzecie - kto jest płatnikiem składek ZUS?

  Wynagradzanie pracowników przez podmioty trzecie - kto jest płatnikiem składek ZUS?

  Bardzo poważnym problemem dla przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej (w szczególności dla dealerów) są konsekwencje wynagradzania ich pracowników przez podmioty trzecie na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło zawartych z firmami ...

 • Wynagrodzenie pracownika: obowiązki pracodawcy i ewidencja księgowa

  Wynagrodzenie pracownika: obowiązki pracodawcy i ewidencja księgowa

  Wykonywanie pracy zarobkowej może być realizowane w różnorodnych formach prawnych, takich jak umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, kontrakt menedżerski, umowa o pracę nakładczą czy tzw. samozatrudnienie i może być zawarta na różne okresy.

 • Jest nowa składka zdrowotna

  Jest nowa składka zdrowotna

  Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w tym roku w sumie o ponad 612 zł więcej na ZUS. Łączne obciążenie z tytułu miesięcznych składek, jakie przedsiębiorca musi zapłacić za siebie, rośnie o 51 zł, czyli o 5% ...

 • Lista płac - wzór na 2015 r

  Lista płac - wzór na 2015 r

  W 2015 r. lista płac zaczyna się od kwoty 1 750 zł brutto. Chodzi tutaj oczywiście o wynagrodzenie pracowników etatowych. Tyle bowiem wynosi płaca minimalna, a więc taka, którą musi otrzymać pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania