2013-10-06 21:11 autor: konto usunięte
4 203 odsłon
Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. W dniu 26.09.2013 zakupiłam używane auto na firmę od osoby fizycznej. Od początku jest ono w pełni sprawne, ubezpieczone przez poprzedniego właściciela oraz ma aktualny przegląd rejestracyjny też dokonany przez poprzedniego właściciela.
W chwili obecnej jeżdzę na dowodzie rejestracyjnym tymczasowym. Czy jeśli wprowadzę auto do użytkowania w dniu 07.10.2013 r, to czy podatek PCC, który zapłacę 09.10.2013 mogę ująć jednorazowo w Koszty Uzyskania Przychodu, czy muszę zaliczyć do wartości początkowej?
Jest to drugie auto w działalności - diesel - do pokonywania dłuższych tras służbowych (ekonomiczniejsze), pierwsze - zostało wzięte w leasing pół roku wcześniej. Od jakiego momentu mogę zaliczać wydatki związane z tym środkiem trwałym do KUP? DG prowadzę od 2011 r., ale wcześniej auto wynajmowałam.
2013-10-07 08:44 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online
Jeżeli podatek PCC zostanie opłacony po wprowadzeniu pojazdu do ewidencji środkow trwałych, to będzie go można ująć jednorazowo w kosztach. Do wartości początkowej środka trwałego wlicza się bowiem tylko opłaty dokonane przed jego wprowadzeniem do firmy.
Od momentu wprowadzenia samochodu na środki trwałe można bezpośrednio w koszty ujmować wydatki związane z zakupem paliwa czy też inne eksploatacyjne. Do kosztów będą również trafiać odpisy amortyzacyjne, począwszy od miesiąca następującego po tym, w którym auto wprowadzono na ŚT.
Jeżeli auto wcześniej było wynajmowane i użytkowane w firmie, to koszty z nim związane mogly być rozliczane za pomocą ewidencji przebiegu pojadu (kilometrówki).
Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl
Dodano 2013-10-17 12:23 przez konto usunięte
Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. W dniu 26.09.2013 zakupiłam używane auto na firmę od osoby fizycznej. W dniu 27.09.2013 przekazałam je do użytkowania dla celów służbowych do firmy.
08.10.2013 r. wpłaciłam podatek PCC-3 na podst...
Dodano 2013-10-06 02:15 przez konto usunięte
Czy jeśli przekazałam samochód osobowy zaraz po zakupie do użytkowania (do celów DG, wpisany w ewidencję środków trwałych) tj. zakup 26.09 a przekazanie do użytkowania 30.09. br., to czy koszty PCC oraz rejestracji mogę zaliczyć bezpośrednio do KUP, czy muszą one stanowić wartość początkową środka t...
Dodano 2016-12-19 12:44 przez montekstrojny
Witam,w listopadzie rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. Forma opodatkowania - zasady ogólne, KPiR, jestem VAT-owcem (skala podatkowa). W lutym otwieram kawiarnię i dopiero wtedy zacznę zarabiać, a do tego czasu będę jedynie ponosiła koszty. Jako, że jest to pierwsza prowadzona przeze ...
Dodano 2014-02-07 15:26 przez halcia4
Witam,
prowadzę działalność gospodarczą (sklep). Jestem VAT-owcem i PKPiR. Chcę kupić nowy samochód, który będzie przeznaczony do działalności i prywatnie. Jak najlepiej: czy z homologacją ciężarową czy osobowy?
Zależy mi żeby odliczyć VAT od zakupu i później koszty paliwa (benzyna), eksploatacji ks...
Dodano 2013-07-03 16:16 przez Majchrzak
Witam,
Mam taki problem. Zakupiłam na firmę sprzęt do zaciskania rur hydraulicznych na kwotę 3134,45 zł brutto i nie wiem czy mam jednorazowo wrzucić to w koszty czy zamortyzować i na jaki procent?
Bardzo proszę o pomoc.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Podatnik ma prawo zaliczać w całości w ciężar kosztów firmy wydatki na paliwo, przeglądy, naprawy czy części do samochodu stanowiącego jego współwłasność, a uznanego za środek trwały prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki ...
W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut ...
Nie ma odrębnych zasad rozliczania w kosztach uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup samochodów od kontrahentów zagranicznych. Stosujemy tutaj te same przepisy, co przy zakupie samochodów krajowych.
Przedsiębiorca, który odbywa zagraniczne podróże służbowe, często tankuje tam swój samochód czy też korzysta z płatnych autostrad. Wydatki takie z reguły są dokumentowane fakturami (bądź niekiedy paragonami), na podstawie których ...
2024-05-16 12:20
2024-05-16 12:17