eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteKonta bankowe › Podatek od środków pieniężnych z rachunku bankowego w spadku po zmarłej matce


2022-02-15 00:22 autor: renata0810

374 odsłon

Podatek od środków pieniężnych z rachunku bankowego w spadku po zmarłej matce

Dzień dobry, nie wiem czy mój problem dotyczy Doradcy Podatkowego, ale jednak spróbuję zadać pytanie, gdyż nie do końca rozumiem przepisy podatkowe odnośnie otrzymania w spadku środków pieniężnych.

Pytanie dotyczy otrzymania środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym mojej zmarłej matki, a mianowicie czy środki te podlegają opodatkowaniu. Mowa jest o kwocie około 15.000 zł.

Dodam jeszcze, że posiadam już notarialne poświadczenie dziedziczenia, a czas od jego otrzymania to 1 tydzień, więc nie upłynął ustawowy 6 miesięczny termin powiadomienia urzędu skarbowego o nabyciu spadku. Jestem jedyną dziedziczącą po matce.

Z poważaniem: Renata N.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • lad277

    Dodano 2020-11-07 16:58 przez lad277

    Spadek od rodziny z Anglii

    Czy w Polsce siostra zapłaci jakikolwiek podatek od spadku po bracie, który był rezydentem podatkowym w Anglii i według Angielskiego Testamentu i prawa spadkowego, majątek jest zwolniony od podatku w Anglii ze względu na kwotę wolną od podatku spadkowego? Według prawa angielskiego w tej sytuacji nie...

  • alutka530

    Dodano 2013-12-09 11:06 przez alutka530

    Czy mogę mieć zaległy podatek od spadku?

    Dzien dobry,
    mam ogromny problem: w 2007 roku zmarła moja mama. W maju 2008 roku nabyłam po niej spadek. Zgłosiłam ten fakt do urzędu skarbowego. We wrześniu 2008 roku zostałam spłacona u notariusza kwotą 20 tys. zł za mieszkanie i kwotą 20 tys. zł za działki.
    Pani notariusz powiedziała, że jestem z...

  • babcia12

    Dodano 2013-06-25 23:28 przez babcia12

    Kiedy złożyć do Urzędu Skarbowego zeznanie od spadku?

    Bardzo proszę o wyjaśnienie: został złożony wniosek do sądu o zgodny dział spadku z jednoczesnym nabyciem. Sąd stwierdził nabycie spadku po 1/3 na każdego w/g nie wiem czy ustawy czy coś tam, co jest niezgodne z naszym ustalonym działem spadku, od którego myśleliśmy zapłacić podatek (spadkobierca zm...

  • agusia83555

    Dodano 2014-07-15 13:54 przez agusia83555

    Czy zapłacę podatek od spadku po ojcu?

    Dostałam kawałek ziemi po ojcu. Czy będę miała jakieś koszty?

  • aga48

    Dodano 2020-11-13 11:08 przez aga48

    Podatek od spadku. Kiedy mogę sprzedać nabytą nieruchomość?

    Witam. W 2015 roku nabyłam spadek po rodzicach wraz z rodzeństwem. W 2017 roku nastąpił dział spadku. Jedna siostra otrzymała odrębną własność, ja z drugą nieruchomość na współwłasność. Kiedy można sprzedać nieruchomość aby nie płacić podatku?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Nabycie tytułem spadku po ojcu zmarłym w 2006 r. jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...

  • Podatek od spadku sprzed 30 lat?

    Podatek od spadku sprzed 30 lat?

    Po potwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym w 1990 r. spadkobierca nie może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla najbliższej rodzi. Musi tutaj złożyć w ciągu miesiąc zeznanie o nabyciu spadku i wskazać w nim zarówno nabyty majątek ...

  • Środki finansowe z likwidacji spółki jawnej w podatku od spadku

    Środki finansowe z likwidacji spółki jawnej w podatku od spadku

    Nabycie w spadku roszczenia o wypłatę przypadającej wnioskodawcy równowartości pieniężnej wartości udziału zmarłego wspólnika likwidowanej spółki jawnej jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli dokonano odpowiedniego ...

  • Podatek od spadku: długi spadkowe

    Podatek od spadku: długi spadkowe

    Tylko wypłacony zachowek może stanowić dług spadkowy. W deklaracji nie można wykazywać jako długu spadkowego zasądzonego zachowku, który jednak nie został spłacony – uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Konta bankowe

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania