eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Emerytura a praca w NRD


2012-02-02 19:23 autor: kora16

8 254 odsłon

Emerytura a praca w NRD

Witam! w latach 1972-1974 byłam oddelegowana do pracy w NRD. Posiadam świadectwo pracy i dochody z tego okresu. ZUS nie chce mi tego uwzględnić (przeliczając ówczesną markę na złotówki) i doliczyć do kapitału początkowego. Zaliczono mi jedynie staż pracy - dlaczego? Zarabiałam wtedy dużo więcej od najniższej krajowej, jaka była w tamtych latach w Polsce. Co muszę zrobić, aby mi to uwzględniono?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-08-20 16:40 autor odpowiedzi: evita437

  Odwołać się, a nast. wystąpić do sądu z pozwem. Jesteś w b. dobrej sytuacji, skoro masz potwierdzenie dochodów z tamtego okresu. Większość ludzi niestety nie posiada ani wypełnionych "zielonych książeczek", ani innych dokumentów, bo przecież ZUS twierdził, że nie ma sensu się o nie starać, bowiem i tak zaliczane będzie tylko najniższe wynagrodzenie obowiązujące w tamtym okresie w Polsce. Kto uwierzył ZUS-owi ma "przerąbane" - w świetle orzeczenia TK z lipca b.r. jednak warto było się starać o te dokumenty. A niestety okres ich przechowywania w Niemczech upłynął pół roku przed wydaniem orzeczenia przez TK. Czyli... znów społeczeństwo zostało zrobione "w trąbę". Nie rozumiem tylko dlaczego ZUS nie ma pieniędzy, skoro tak skrupulatnie okradł tysiące Polaków???

  Oceń odpowiedź 2 22

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • helenka

  Dodano 2015-02-16 12:43 przez helenka

  Kwoty składek zaewidencjonowanych na koncie a kwoty zwaloryzowane kapitału początkowego

  Jestem rocznik marzec 1954 z 42-letnim stażem pracy (kobieta) i pracuję. Na mój wniosek naliczono emeryturę zgodnie z art. 26 i 53 i 183. tj 20% z art. 53 i 80% z art. 26.
  Moje pytanie: gdzie mogę sprawdzić składki zaewidencjonowane na koncie oraz kwoty kapitału początkowego, ponieważ (na mój wniose...

 • Józefina63

  Dodano 2013-10-09 17:01 przez Józefina63

  Wcześniejsza emerytura dla osoby niepełnosprawnej

  Mam 60 lat życia z 1953 r., 43 lata i 8 m-cy pracy, 18 lat pracy w warunkach szczególnych. Do 2005 r. nie mam 15 lat przed 1998. Obecnie jestem na rencie, mam częściową niezdolność do pracy i pracuję w ZPCH, mam niepełnosprawność umiarkowaną.
  Czy mogę się starać o wcześniejszą emeryturę? W jednych p...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-28 22:26 przez konto usunięte

  Czy można łączyć okresy pracy w szczególnych warunkach z okresami pracy o szczególnym charakterze?

  Posiadam udokumentowany dwunastoletni staż pracy w warunkach szczególnych oraz dziewięcioletni w warunkach o specjalnym charakterze. ZUS nie udzielił mi prawa do wcześniejszej emerytury. Pozostałe warunki spełniam. Czy te dwa okresy można z sobą łączyć?

 • pikusia2

  Dodano 2012-11-10 18:04 przez pikusia2

  Kapitał początkowy

  Usiłuję ustalić swój kapitał początkowy. Pracowałam m.in. w firmie, która ma status podmiotu aktywnego, a od dawna nie istnieje. Nie ma więc żadnego archiwum w którym mogłabym uzyskać zaświadczenie o zarobkach. Co robić?

 • DONATA

  Dodano 2014-06-02 21:16 przez DONATA

  Emerytura UE a postępowanie ZUS

  Bardzo proszę o odpowiedź w następującej kwestii: pracowałam w Polsce jako nauczyciel na zastępstwach. W latach 70-ych wyjeżdżając zabrałam ze sobą świadectwa pracy z poszczególnych szkół, świadectwa pracy wydane przez jednostkę nadrzędną tj. Urząd Miejski Wydział Edukacji oraz książeczkę pracy, w k...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania