eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Przeliczenie emerytury


2016-10-27 22:39 autor: Adelajda1932

3 096 odsłon

Przeliczenie emerytury

Moja siostra ur.w 1950 r. w kwietniu 2010 r. uzyskała prawo emerytalne, pobierała emeryturę i pracowała nadal w tej samej instytucji do 31.08.2016 r. Co trzy miesiące ZUS doliczał i przeliczał jej przepracowany okres.

Po rozwiązaniu stosunku pracy ZUS na jej wniosek doliczył jej kolenie przepracowane trzy miesiące i ponownie obliczył emeryturę. Pod koniec sierpnia siostra wystąpiła do ZUS z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury powołując się na ustawę z marca 2015 r. Otrzymała pismo, że świadczenie pozostaje bez zmian gdyż okres, z którego została wyliczona emerytura z lat 1996-2005 jest najkorzystniejszym z okresów i wskaźnik wynosi 192,79.

W piśmie były podane jeszcze trzy inne okresy, w których wskaźniki były niższe.
25 lat temu, kiedy jeszcze pracowałam szkoła, w której pracowałam przechodziła na samofinansowanie i dla swojej potrzeby zapisałam się na kurs organizowany prze ZUS dzięki, któremu spróbowałam sama obliczyć wskaźnik emerytalny. Okazało się, że mój wskaźnik emerytalny wynosi 194,35 zł, a stało się to dlatego, że ZUS pomimo, że siostra dostarczyła wszystkie dokumenty, nie doliczył jej dodatkowej pracy w szkole za 1999 r. w wysokości 3950 zł.

Wysłałyśmy pismo odwołanie do sądu przez ZUS. Reakcja ZUS szybka odpowiedź z nową decyzją i tym samym wskaźnikiem, który mnie wyszedł. ZUS wyliczył ponownie emeryturę i nadpłacając zgodnie z ustawą ale tylko trzy lata do tyłu (950).

W związku z powyższym mam pytanie: błąd leży po stronie ZUS. My natomiast przedstawiliśmy nowy dokument (mamy nowy dokument Rp wystawiony we wrześniu tego roku), bo tamten sprzed lat odnalazł się dopiero po naszej interwencji albo dlatego, że siostra ponieważ jest pracownikiem państwowym urzędnikiem wypisała im w piśmie dokładna kwotę jaką przeoczyli.

Pierwszy wskaźnik 192,79 drugi 194,35 czyli jest wyższy w związku z tym czy mamy prawo zwrócić się z pismem o ponowne przeliczenie emerytury ale z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej z tego roku nie z 2010 r.

Współczuję teraźniejszym emerytom decyzje, które dostajemy są okropnie nieczytelne. Ja sama nająć trochę pojęcia przez miesiąc odczytywała i przeliczałam swoją emeryturę. Być może nie mam racji, podejrzewam, że raczej nie. Mamy czas na odpowiedz 14 dni, a już mięły 4 dni.

Bardzo proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kulka nowa

  Dodano 2015-02-18 21:57 przez Kulka nowa

  Na co zwrócić uwagę przy przechodzeniu na emeryturę?

  Dzień dobry,mam pytanie z zakresu emerytury. Moja mama ma 62 lata, nabyła prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 55 lat, ale ją zawiesiła, nigdy nie pobierała emerytury, bo zależało jej na pracy i nie chciała żeby pracodawca (urząd państwowy) nie zarzucił bogacenia się.Teraz nowy szef wręcz grożąc...

 • bafi

  Dodano 2015-11-13 14:08 przez bafi

  Co z emeryturą?

  Mam naliczoną i zawieszoną emeryturę nauczycielską. Czy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego jej wysokość będzie przeliczana na nowych zasadach?

 • Lila Ola

  Dodano 2015-06-23 11:19 przez Lila Ola

  Wcześniejsza emerytura nauczyciela

  Mam 58 lat. Od dwóch lat jestem na nauczycielskiej wcześniejszej emeryturze. Pytanie: czy powinnam jeszcze raz przeliczyć emeryturę, jeśli będę miała 60 lat? Jestem ze stycznia 1957 roku.

 • Kasia1013

  Dodano 2017-03-30 23:46 przez Kasia1013

  Przejście z renty na emeryturę bez wniosku. Czy można przeliczyć emeryturę na starych zasadach?

  Mam 30 lat składkowych i 3 lata nie składkowe. Urodziłam się w lipcu 1955 r. Byłam na rencie III gr od 2011 r. do na stałe.
  W ub. roku tj. w czerwcu ukończyłam 61 lat i 11 miesięcy, ZUS przekwalifikował mnie na emerytkę. Dostałam emeryturę z urzędu bez mojego wniosku. Przeliczono ją na nowych zasada...

 • degin

  Dodano 2017-03-09 22:05 przez degin

  Ponowne przeliczenie emerytury

  Przeszłam na emeryturę nauczycielską po 30 latach pracy mając 50 lat życia. W tym roku w lutym ukończyłam 60 lat. Czy mogę jeszcze raz przeliczyć emeryturę, a miałam już przeliczaną po 55 roku życia oraz drugi raz doliczając urlop wychowawczy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Nowy kalkulator ZUS do wyliczenia emerytury

  Nowy kalkulator ZUS do wyliczenia emerytury

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy kalkulator do wyliczania wysokości emerytury. Będzie on pomocny dla osób, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.

 • Subkonto ZUS - zasady podziału i dziedziczenia

  Subkonto ZUS - zasady podziału i dziedziczenia

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w przypadku rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto, zgromadzone na nim środki są dzielone i transferowane do osób uprawnionych. Aby otrzymać ...

 • Dostajesz rentę rodzinną po zmarłym? Złóż wniosek o własną emeryturę

  Dostajesz rentę rodzinną po zmarłym? Złóż wniosek o własną emeryturę

  Jeśli pobierasz rentę rodzinną po zmarłym i jednocześnie pracujesz, złóż wniosek o własną emeryturę, zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego - wówczas możesz dorabiać bez żadnych ograniczeń i konieczności rozliczania się z ZUS ...

 • Kiedy emerytury po zmarłym nie trzeba zwracać?

  Kiedy emerytury po zmarłym nie trzeba zwracać?

  Zdarza się, że po śmierci członka rodziny uprawnionego do emerytury lub renty, należne mu świadczenie wpłynie na konto lub zostanie dostarczone przez listonosza. Co zrobić z tymi pieniędzmi? Czy możemy je zatrzymać? Oto, co radzi Zakład ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania