eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Dziedziczenie OFE po zmarłym mężu renciście a wysokość przyszłej emerytury żony


2015-09-22 11:59 autor: syrgon

5 530 odsłon

Dziedziczenie OFE po zmarłym mężu renciście a wysokość przyszłej emerytury żony

Witam,

moja mama (56 lat) kilka tygodni temu została wdową. Mój tata (56 lat) był na rencie w wyniku choroby nowotworowej.

Z tego co wyczytałem środki z OFE taty i subkonta w ZUS są dziedziczone (w połowie przez mamę a w połowie przez uposażonych, niestety tata nie wpisał nikogo więc rozumiem, że potrzebna będzie rozprawa spadkowa).

Mama dostanie teraz rentę po tacie i chciałaby także korzystać w przyszłości z emerytury po zmarłym mężu z racji tego, że emerytura taty miała być wyższa od jej własnej.

Chcę zatem zapytać, jaki jest zwiazek pomiędzy dziedziczeniem pieniędzy taty z OFE i z subkonta w ZUS a korzystaniem przez mamę w przyszłości z wyższej emerytury taty?

Czy to, że część z OFE taty zostanie przelana na OFE mamy a część po rozprawie spadkowej prawdopodobnie przelana na jej konto bankowe (jeśli będzie taka możliwość) wpłynie negatywnie na wysokość emerytury, która w przyszłości miałaby dostać po tacie?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-09-22 12:09 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

  Środki z ofe jakie dziedziczy małżonek wpływają na jego subkonto w ZUS, tata nie musial nikogo upoważniać, to prawo należy się małżonkowi. Pieniądze w gotówce nie zostana wypłacone. Zasilą ZUS-owskie konto mamy. Prosze napisać do ZUS pismo z prośbą o wysokość i zasady realizacji transferu. ZUS musi odpowiedzieć.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-24 09:04 przez konto usunięte

  Emerytura w ZUS a składki OFE

  Mam 55 lat i przeszłam na emeryturę ze względu na warunki szkodliwe. Należałam do ZUS i OFE. Chcąc skorzystać z przysługującej mi emerytury musiałam zrezygnować z OFE.
  Moje pytanie: czy możliwe jest, że przez to, że należałam do OFE, moja emerytura jest zaniżona?

 • xyz

  Dodano 2013-08-21 16:55 przez xyz

  Wcześniejsza emerytura: naliczanie po osiągnięciu wieku emerytalnego

  W wieku 55 lat (ur. 1949) przeszłam na wcześniejszą emeryturę nauczycielską. Obecnie mam 64 lata i wg inf. ZUS o stanie konta, moja hipotetyczna emerytura powinna być znacznie wyższa od tej, którą obecnie otrzymuję. Czy mam się ubiegać o zmianę wysokości emerytury? Jeżeli tak, to co należy zrobić?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-02-17 18:43 przez konto usunięte

  Czy można pobierać rentę rodzinną po zmarłym mężu i połowę renty powypadkowej?

  Otrzymuje rentę powypadkową z tytułu choroby zawodowej i połowę emerytury (renta jest wyższa niż emerytura). Właśnie zmarł mój mąż, ktory otrzymywał wyższą emeryturę niż ja.Czy jestem uprawniona do otrzymywania dalej renty powypadkowej i połowę renty rodzinnej po zmarłym mężu? Albo odwrotnie: rentę ...

 • babunia

  Dodano 2014-08-29 13:36 przez babunia

  Z czego korzystniej przejść na emeryturę - z KRUS czy ZUS?

  Witam,
  z czego korzystniej przejść na emeryturę? Z ZUS czy KRUS? Co zrobić żeby emerytura była w tym przypadku jak najwyższa? Istnieje jakaś emerytura łączona? Mógłby ktoś pomóc i wyliczyć kwotę emerytury? Jestem kobietą urodzoną w kwietniu 1954 r. Niżej podaję potrzebne informacje.
  ZUS - kapitał po...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-20 14:35 przez konto usunięte

  Wcześniejsza emerytura a ubezpieczenie mieszane w ZUS i KRUS

  Witam serdecznie,
  bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu mojej mamy. Problem dotyczy możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Mama urodziła się w 1958 roku, ma obecnie skończone 55 lat i pracuje na umowę o pracę, będąc ubezpieczoną w ZUS. Okresy składkowe przedstawiają się następująco:
  ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania