eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Czy urlop wychowawczy można doliczyć do emerytury jako składkowy nie przeliczając nowego kapitału?


2015-07-02 14:26 autor: joladaga

10 474 odsłon

Czy urlop wychowawczy można doliczyć do emerytury jako składkowy nie przeliczając nowego kapitału?

Jestem na emeryturze od 2013 roku. Miałam 6 lat nieskładkowych (byłam na urlopie wychowawczym). 20 maja 2014 roku wystąpiłam z wnioskiem o ponowne ustalenie kapitału początkowego, który okazało się, że nie był dla mnie korzystny. W związku z tym nadal miałam wypłacaną emeryturę korzystniejszą.

W związku ze zmianami od maja 2015 w sprawie urlopów wychowawczych, ponownie wystąpiłam do ZUS-u o doliczenie mi tych 6 lat jako składkowe. Dlaczego znów mi ustalili nowy kapitał, który znów okazał się niekorzystny mimo doliczonych lat na wychowanie dzieci, a nie wliczyli mi tych 6 lat do poprzedniego kapitału. Czy mogę ponownie ubiegać się o doliczenie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-02 15:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pytanie "dlaczego" powinna zadać Pani w ZUSie. Tam udzielą Pani konkretną odpowiedź.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 4 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-02 16:27 autor odpowiedzi: Dorota105

  Urlop wychowaczy nadal pozostaje okresem nieskładkowym, tylko zmienił się przelicznik. Poprzednio urlop wych. był możony przez 0,7, a po zmianie ustawy przez 1,3 (czyli tak jak składkowy).
  Przeliczono kapitał i wypłacane jest dla Pani korzystniejsze świadczenie, bo z pewnścią występuje zbieg świadczeń np. emerytury o symbolu E i ENP.
  Dorota105 zaktualizował/a odpowiedź 2015-07-02 17:54
  Kapitał początkowy ma Pani tylko jeden i to ciągle ten sam jest przeliczany zgodnie z ustawą...

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • gałązka

  Dodano 2016-08-14 12:11 przez gałązka

  Zaliczenie urlopu wychowawczego do okresu składkowego

  Urodzona 11.03.1952. Praca od 1.04.1971 do 4.04.2009 r. Urlop wychowawczy 3 lata,  przeszłam na emeryturę na starych zasadach w marcu 1997 r., a w pełnym wymiarze po ustaniu zatrudnienia w czerwcu 2009 r. Jakie mam możliwości zaliczenia urlopu wychowawczego do okresu składkowego czy możliwe przelicz...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-05 15:38 przez konto usunięte

  Przeliczenie emerytury i ubieganie się o jej podwyższenie

  W listopadzie 2012 r. skończyłam 60 lat. Od marca br pobieram emeryturę i bez przerwy pozostaję w stosunku pracy. Emerytura jest w wysokości obliczonej w marcu 2012 r., czyli z kwotą bazową za 2012 r. oraz w oparciu o wynagrodzenia z lat 1977-2011. Czy mogę jakoś podwyższyć emeryturę i uwzględnić ok...

 • kryśka

  Dodano 2013-02-05 16:48 przez kryśka

  Kiedy mogę przejść na częściową emeryturę?

  Mam 55 lat w lipcu skończę 56 lat. Mam pytanie: czy w tym momencie mam szansę przejść na częściową emeryturę ZUS/KRUS, w których razem mam ponad 30 lat pracy składkowych i nieskładkowych?

 • 1966iwona

  Dodano 2013-01-08 14:14 przez 1966iwona

  Lata emerytury nad osobą niepełnosprawną

  Witam chciałam się dowiedzieć, jak z mamą, która pracowała, i siostrą zajmowałyśmy się chorym tatą i był niepełnosprawny w wieku dziecięcym czy można te lata doliczyć do wieku emerytalnego i jakie trzeba mieć papiery, że opieka trwała 35 lat. Proszę o poradę.

 • konto usunięte

  Dodano 2012-06-23 11:02 przez konto usunięte

  Dotyczy okresów składkowych i nieskładkowych do emerytury

  Czy okres szkoły zawodowej /liczy się do stażu/ i okres służby wojskowej zalicza się do okresów składkowych. Pracę rozpocząłem w 1973 roku aż do tej pory z przerwą na służbę wojskową /2 lata/, dlaczego policzono mi tylko 36 lat składkowych? Proszę o udzielenie informacji za co z góry dziękuję.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Przeliczenie emerytury - komu i kiedy przysługuje?

  Przeliczenie emerytury - komu i kiedy przysługuje?

  Wiele zamieszania spowodowały informacje w mediach o tym jakoby każdy senior mógł przeliczyć swoją emeryturę. Emeryci przychodzą do ZUS i składają wnioski o to żeby ich świadczenie zostało ponownie naliczone z wykorzystaniem nowych ...

 • 2 grosze emerytury? To realia

  2 grosze emerytury? To realia

  2 grosze emerytury miesięcznie otrzymuje pewien mieszkaniec Wrocławia, który w życiu opłacił tylko jedną składkę emerytalną - podał ZUS. To dobitne potwierdzenie tego, że należyte zabezpieczenie jesieni życia możliwe jest jedynie przy ...

 • Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

  Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

  Prezydent podpisał ustawę, dzięki której czerwcowe emerytury będą ustalane z uwzględnieniem waloryzacji kwartalnych. ZUS przeliczy je z urzędu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

 • Ustalenie kapitału początkowego zwiększa emeryturę

  Ustalenie kapitału początkowego zwiększa emeryturę

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, jak ważne dla wysokości naszej przyszłej emerytury jest ustalenie kapitału początkowego. Ci, którzy tego nie zrobili, powinni jak najszybciej złożyć do ZUS stosowny wniosek.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania