eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Jak zdobyć ZUS RP-7?


2014-12-02 17:59 autor: aleksysz

3 508 odsłon

Jak zdobyć ZUS RP-7?

W latach 1972-80 byłem funkcjonariuszem Służby Więziennej. Gdy zgłosiłem się do kadr ZK z prośba o wystawienie mi RP-7 dowiedziałem się, że wszystkie dokumenty pracownikow w tym także moje po 25 latach sa niszczone.

Co w takiej sytuacji mam zrobić i skąd mogę dostać zaświadczenie o wysokości moich byłych zarobków? Mam tylko świadectwo pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-02 20:51 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Tego rodzaju dokumentację płatnik ma obowiązek przechowywać przez 50 lat, tak samo jest z aktami osobowymi. Proponuję zwrócenie się na piśmie do zakładu. Prawdopodobnie te dokumenty są w archiwum państwowym, więc do odzyskania.

  Podstawa prawna: art. 125a ust. 4 ustawy emerytalnej                                                                       
  4. Płatnik składek jest zobowiązany przechowywać listy płac, karty wynagrodzeń albo inne dowody, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty, przez okres 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-15 20:11 autor odpowiedzi: Dorota105

  Jeśli nie uda się zdobyć RP-7, to nie oznacza, że zostanie Pan z zerowym dochodem za tamte lata. ZUS na podstawie świadectwa pracy do wyliczeń przyjmie wynagrodzenie minimalne obowiązujące w tamtych latach.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-22 12:30 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  Obecnie obowiązek przechowywania dokumentów płacowych wynosi 50  lat. 

  Do wejścia w życie ustawy z 17 października 1991 r. o o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz zmianie niektórych ustaw oraz rozporządzenia Ministra Finansów z 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości dokumentacja musiała być przechowywana przez 12 lat (na podstawie rozporządzenie Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z 25 lipca 1984 r. w sprawie zasad klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych). Po wejściu w zycie ustawy termin wydłużono do 20 lat, ustawa z 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wydłużyła obowiązek przechowywania dokumentacji do 50 latJeżeli nie zachowała się całośc dokumetacji płącowej, pracodawca może ypełnić RP-7 na podstawie inncyh dokumentów, np. umów o pracę, świadectw pracy i wszytskich innych dokumentów, z któych wynika staż pracy i wysokość wynagrodzenia.


  Pozdrawiamy,
  Zespół centrum pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jakie dokumenty do emerytury i skąd je wziąć po latach?

  Jakie dokumenty do emerytury i skąd je wziąć po latach?

  Złożenie wniosku o emeryturę oznacza konieczność zgromadzenia dokumentów potwierdzających zatrudnienie i to niejednokrotnie w okresach bardzo odległych czasowo. Brak takich dokumentów owocować może obniżeniem wysokości emerytury. W ...

 • Lista płac pracowników

  Lista płac pracowników

  Zatrudnianie pracowników wiąże się z licznymi obowiązkami związanymi z rozliczeniem z urzędem skarbowym i ZUS. Pracodawca co miesiąc musi bowiem obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych należną od danego zatrudnionego ...

 • Odszkodowanie dla pracownika za błędy w dokumentacji

  Odszkodowanie dla pracownika za błędy w dokumentacji

  Jeżeli pracownik wykaże, że w związku z działalnością pracodawcy - polegającą na wykonywaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa ubezpieczeń społecznych - poniósł szkodę, to wówczas na pracodawcy spoczywa ciężar ...

 • Dokumenty płacowe: ile może zobaczyć pracownik?

  Dokumenty płacowe: ile może zobaczyć pracownik?

  Pracodawca na żądanie zatrudnionego jest zobowiązany przedstawić mu dokumenty, na podstawie których zostało obliczone jego wynagrodzenie. Obowiązek szefa w tym zakresie jest bezsprzeczny, wynika bowiem wprost z przepisów Kodeksu pracy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania