eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Śmierć ojca a renta rodzinna


2013-11-11 16:26 autor: gamma

8 956 odsłon

Śmierć ojca a renta rodzinna

Witam,

czy jeżeli zmarły ojciec dziecka, nie przepracował 5 przez ostatnich 10 lat (tak wynika z wstępnych danych), to mogę złożyć wniosek do prezesa ZUS? Dodam, że syna wychowuję sama, ma 15 lat z czego ojciec nie miał z nim kontaktu od 12 lat. Ja w tej chwili pracuję na 1/2 etatu, a alimenty otrzymywaliśmy od funduszu alimentacyjnego.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-11 16:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-11 21:46 autor odpowiedzi: gamma

  szczerze ,ta odpowiedz jest dość ogólna ,chociaż rozumiem ,że w świetle prawa nie ma przesłanek aby mój syn tą rentę otrzymał .Myślałam jednak o możliwości napisanaia w niosku do prezesa Zusu ,gdyż sytuacja nasza jest trudna ,a otrzymałam taka podpowiedz własnie w Zusie .Pytanie tylko czy mogę to wysłąc bezpośrednio ,bez uprzedniego składania wniosku z dokumentami zmarłego ? Niestety nie mam możliwości aby je posiadać .

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-11 22:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Może Pani wystąpić do Prezesa ZUS o przyznanie renty specjalnej. Wniosek można złozyć w najblższym oddziale ZUS lub wysłać go pocztą. Zgodnie ze statystykami otrzymuje je 1 na 7 ubiegających sie. Prezes ZUS może przyznać rentę rodzinną w drodze wyjątku, jeśli  ubiegający jest lub był osobą ubezpieczoną lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym, nie spełnia warunków wymaganych do uzyskania renty wskutek szczególnych okoliczności, nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek,nie ma niezbędnych środków utrzymania.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2016-08-30 18:16 przez konto usunięte

  L4 w ciąży na umowie 1/2 etatu i renta rodzinna po zmarłym

  Witam, bardzo proszę o udzielenie szybkiej, dokładnej odpowiedzi na wszystkie moje pytania.Od 10.03 pracuję na stacji benzynowej, przez 4 miesiące pracowałam tam na umowie zlecenie nie opłacając żadnych składek, ucząc się i otrzymując rentę po zmarłym ojcu. Od 01.08 dostałam umowę na czas określony ...

 • mimi

  Dodano 2013-08-20 16:24 przez mimi

  Czy przysługuje mi renta rodzinna?

  Jeżeli zmarły miał przepracowane tylko 22 lata, a przed śmiercią tylko 3 lata w ciągu 10 lat, czy przysługuje po nim renta rodzinna?
  Uzyskałam odpowiedź, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jednak ZUS odmówił mi, motywując to brakiem 5 lat ...

 • aku89

  Dodano 2014-04-27 20:28 przez aku89

  Umowa o pracę a renta rodzinna

  Dzień dobry.
  Jestem pracującym na etacie studentem studiów dziennych. Niedawno zmarł mój ojciec. Czy przysługuje mi prawo do renty rodzinnej po nim?

 • paulakamila

  Dodano 2014-06-12 12:55 przez paulakamila

  Renta rodzinna a kuroniówka

  Witam,
  od tego miesiąca została przyznana mi kuroniówka (dodatkowo mam zasądzone alimenty od ojca w wysokości 400 zł).
  Miesiąc temu zmarła moja mama. W lutym kończę 25 lat (studiuję na zaświadczeniu z uczelni, mam przewidywany tok do września 2015 r.). Czy mogę starać się w takim razie o rentę rodzi...

 • pogubiony

  Dodano 2014-01-18 14:52 przez pogubiony

  Renta dla dziecka

  Rok temu straciłem ojca, jednak nie przepracował 5 lat w ciągu 10, co podobno jest wymogiem i aktualnie nie przyznano mi żadnej renty. Czy rzeczywiście nic mi nie przysługuje?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania