eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Kiedy mogę się starać o przeliczenie emerytury?


2013-10-09 16:37 autor: Piast

13 692 odsłon

Kiedy mogę się starać o przeliczenie emerytury?

Witam serdecznie,

w 2006 roku mając 53 lata przeszłam na wcześniejszą nauczycielską emeryturę po 31 latach pracy. Wszystkie dokumenty były nienaganne i prawidłowo przygotowane. Oddając w ZUS-ie  dokumenty, usłyszałam od bardzo miłej i serdecznej Pani te słowa, cytuję:

"Czy jest Pani świadoma tego, że przechodząc na emeryturę otrzyma Pani 80% kwoty należnej, o całe 100% może Pani wystąpić kończąc 60 lat". Cały czas myślę o słowach tej Pani i nie dają mi one spokoju. Czy jesteśmy tak nabijani w butelkę i ośmieszani? Chciałabym nadmienić, że mam 138% z 10 lat, natomiast znajoma  ma 125% i ma o 1 tysiąc zł więcej emerytury ode mnie, ale miała 60 lat, czy tu tkwi problem?

Teraz jest zasadnicze pytanie: Czy po ukończeniu 60 lat (listopad 2013) otrzymam nareszcie 100% emerytury po ponownym  przeliczeniu, czy warto wypełniać wniosek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-14 12:13 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Dobrze mówiła. Może pani Pani zamienić wcześniejszą emeryturę na normalną po 60 roku życia, ale żeby uzyskać więcej , to należ przez 30 miesięcy po uzyskaniu wcześniejszej emerytury odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne lub emerytalno-rentowe.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 10

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania