eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaDotacje › Jak rozliczyć dofinansowanie żłobka prywatnego?


2013-10-29 02:59 autor: Gadzetka

10 634 odsłon

Jak rozliczyć dofinansowanie żłobka prywatnego?

Żłobek prywatny - działalność od 09.2013, ma otrzymać dofinansowanie z UM w terminie wrzesień - grudzień 13 w proporcji 80/20 (80% dofinansowanie, 20% finansowane ze środków własnych).

Z uwagi na to, że umowa jest sporządzona z datą 22.10 i pieniądze z dotacji nie wpłynęły, w KPiR września ujęto 100% kosztów i przychodów.

Jak należy postąpić w momencie, gdy pieniądze wpłyną na konto? Korygować zapisy września? Jeśli tak, to w jaki sposób, skoro dofinansowanie obejmuje 80% kosztów? Czy każą fakturę kosztową objętą dotacją ująć w kosztach w wys. 20% wartości?

Po wpłacie dotacji, rodzice dzieci mają dostać częściowy zwrot wpłaconych pieniędzy za wrzesień. Czy należy także skorygować przychód września na podstawie korekt KP?

Bardzo proszę o pomoc, jak technicznie rozwiązać ten problem?

Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-29 18:50 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  otrzymane  dotacje na prowadzenie niepublicznego żłobka  są   przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, zwolnionym od podatku dochodowego na podstawieart 21 ust 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W dacie otrzymania  dofinansowanie należy zatem wyksięgować koszty  pokryte dotacją w wysokośći 80 % ,  gdyż wydatki sfinansowane tą dotacją nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. reszta tj 20% pozostajew w kosztach podatkowych

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-29 18:54 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Dokonujemy tego księgowania jedną kwotą na podstawie PK .

  Jeśli chodzi o zwrot dla rodziców , to może zaliczyć te nadpłaty na poczet wpłat drugirego miesiąca? Jeśli nie , też pomnieszyłabym  przychód w miesiącu dokonywania zwrotów. Podatek miesięczny jest zaliczką i nie będzie możliwe zastosowanie tu stwierdzenia nadpłaty w US .

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-29 19:30 autor odpowiedzi: Gadzetka

  Pani Krystyno, bardzo dziękuję za szybką i jasną odpowiedź. Czy dobrze zrozumiałam, że koszty korygowałaby Pani w miesiącu wpływu środków z dotacji, bez cofania się do miesiąca, którego dotyczą?

  Dotacja w tym przypadku dotyczy tylko 4 miesięcy (1 wpłata za wrzesień) i przychylałabym się ku opcji skorygowania kosztów września i zaliczki na pdof. Nie wiem, czy byłoby to poprawne księgowanie?

  Dziękuję za pomoc.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-31 15:53 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  tak, ja bym tak zrobiła  , jednorazowo - w miesiącu otrzymania dotacji. Moim zdaniem nie ma uzasadnienia do dokonywania korekty wstecz, tj. za miesiące, w których koszty  te były ujmowane w kosztach podatkowych. Były one wówczas zaliczane do kosztów uzyskania przychodów prawidłowo, wtedy jeszcze wydatki na nabycie/wytworzenie środka trwałego nie zostały podatnikowi zwrócone. Sytuacja uległa zmianie dopiero w momencie otrzymania dotacji i dopiero wtedy należy dokonać ww. zmniejszenia kosztów podatkowych. Podobnie uznał WSA we Wrocławiu w wyroku z 13 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 166/12 (orzeczenie nieprawomocne). Takie stanowisko do niedawna akceptowały również organy podatkowe. Jednak obecnie uważają one jednak, że podatnicy powinni skorygować koszty podatkowe wstecz. A czy występowała za te miesiące zaliczka?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-31 17:20 autor odpowiedzi: Gadzetka

  Bardzo dziękuję Pani Krystyno za zainteresowanie moim problemem.

  Ja także, tak jak Pani, chciałam korygować koszty w miesiącu otrzymania dotacji do momentu telefonu do KIP. KIP natomiast jest zdania, że ostatnie orzecznictwa są takie, że należy korygować miesiąc pierwotnego zaksięgowania kosztów bez względu na to czego te koszty dotyczą (wcześniej należało tylko korygować f-ry za nabycie towarów).

  W moim przypadku, wrzesień jest 1 miesiącem działalności żłobka i podatek dochodowy nie wystąpił. Nie wiem, jaka dokładnie kwota dotacji wpłynie na konto, ale nawet licząc na wprost 20% kosztów, podatek tez nie wystąpi.

  Jest także duże prawdopodobieństwo, Że UM wypłaci 1 przelewem dotację za wrzesień i październik łącznie, bo takich domaga się zestawień. W tej sytuacji już cięzko będzie rozbić i korygować osobno wrzesien i październik.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-03 21:07 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Dlatego też zskorygowałabym to w październiku , z datą otrzymania .  Nie ma tużadnego uszczuplenia poadatkowego .To stanowiskio nie  wynika wprost z przepisu a z interpretacji .

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-04 01:05 autor odpowiedzi: Gadzetka

  I tak też chyba zrobię, jak już pieniądze z dotacji wpłyną na konto.

  Bardzo dziekuję Pani Krystyno za pomoc i pozdrawiam serdecznie :).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-20 16:50 autor odpowiedzi: Gadzetka

  Pani Krystyno, pozwolę sobie jeszcze (z prośbą o pomoc) odświeżyć ten temat.

  Na chwilę obecną dostałam pieniądze z dotacji za m-c listopad (zaksięgowałam w listopadzie ze znakiem "-"), a w grudniu wpłynęła łączna dotacja za wrzesień i październik. W myśl tego, co Pani mi wcześniej poradziła, zamierzałam ją zaksięgować zapisem ujemnym w grudniu.

  Zastanawia mnie natomiast wpłata za grudzień, która wpłynie zapewne w styczniu. W którym roku powinnam ją ująć? Czy w dniu wpływu pieniędzy na konto (zaburzy to zapisy 2014 r), czy jednak jeszzce w grudniu 2013 r?

  Zastanawiam się, czy jednak wpłatą z grudnia, nie skorygować września i października, a po otrzymaniu dotacji za grudzień, zaksięgować ją jeszcze w 2013?

  Bardzo będę Pani wdzięczna za pomoc i wszelkie uwagi.

  Pozdrawiam serdecznie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • dadzik

  Dodano 2013-10-15 16:23 przez dadzik

  Prowadzenie KPiR a dotacja

  Dzień dobry,
  otworzyłam DG z dotacji z PUP. Nie jestem VAT-owcem i rozliczam się na zasadach ogólnych. Chciałam zapytać, czy zakupy z dotacji powinnam wpisać w KUP? Gdzie wpisać wyposażenie, które nie przekracza 3500 zł netto, a gdzie uwzględnić wyposażenie poniżej 1500 zł? Czy nie będąc VAT-owcem m...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-08-26 13:33 przez konto usunięte

  Warsztat samochodowy i zapisy w PKPiR

  Jestem tak niepewna swojej emerytury jak większość Polaków a przejściu na nią nie myślę w ogóle.Mąż ma zamiar otworzyć warsztat samochodowy. Wiem, że musi posiadać kasę fiskalna. Ile czasu ma na założenie kasy od momentu rozpoczęcia działalności? Ma zamiar sprzedawać klientom usługę wraz z częściami...

 • KaMaart

  Dodano 2013-08-17 22:41 przez KaMaart

  Jak numerować zapisy w KPiR?

  Dzień dobry,
  Dziękuję za poprzednie odpowiedzi. Dziś mam pytanie o to, czy zaczynając nowy miesiąc zapisów w KPiR należy numerować znów od 1, czy gdy w poprzednim miesiącu zakończyło się np. na lp. 50 to w następnym miesiącu będzie 51? Czy każdy miesiąc to numerowanie od nowa?
  Czy obliczając miesiąc...

 • KaMaart

  Dodano 2013-07-05 14:59 przez KaMaart

  Sklep internetowy z rękodziełem. Jak robić zapisy w PKPiR?

  Dzień dobry,
  1. Czy w KPiR w kolumnie 1 należy numerować każde zdarzenie gospodarcze kolejno, czy np. zakup czegoś jako 1, potem zakup czegoś jako 2, potem sprzedaż  jako 1 (że sprzedaż) czy po prostu kolejny numer, czyli 3 bez względu na to, czy to zakup czegoś lub sprzedaż?
  2. Czy należy każdego d...

 • pikar

  Dodano 2013-10-17 14:05 przez pikar

  Czy mogę księgować dwa rodzaje swojej działalności w jednych ewidencjach?

  Witam serdecznie,
  mam pytanie: czy mogę księgować dwa rodzaje swojej działalności w jednych ewidencjach? Prowadzę punkt ksero i kwiaciarnie w dwóch różnych lokalach ale pod jedną nazwą. Firma jest na osobę fizyczną, prowadzę PKPiR oraz ewidencję VAT. Czy mogę dokonywać rozliczeń we wspólnej dokument...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy

  Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy

  Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...

 • Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

  Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

  Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

 • Duplikat faktury kosztowej w księdze przychodów i rozchodów

  Duplikat faktury kosztowej w księdze przychodów i rozchodów

  Zdarzenia gospodarcze w ewidencjach księgowych ujmujemy na podstawie dowodów księgowych. Tymi w przeważającej większości są faktury. Niekiedy dokument taki jednakże zaginie i wówczas przedsiębiorca występuje do sprzedawcy o wystawienie ...

 • Duplikat faktury w księdze przychodów i rozchodów

  Duplikat faktury w księdze przychodów i rozchodów

  Jeżeli oryginał faktury ulegnie zniszczeniu czy też zagubieniu, podatnik występuje o wystawienie duplikatu. Zazwyczaj z wnioskiem o jego wystawienie występuje nabywca do sprzedawcy. Rodzi się przy tym problem - jak owy duplikat ująć w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dotacje

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania