eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiCIT › Dotacja na zakup środka trwałego


2018-01-31 00:03 autor: dampa

6 032 odsłon

Dotacja na zakup środka trwałego

Czy otrzymaną dotację na zakup środka trwałego w przypadku ustalaniu podstawy opodatkowania należy wyłączyć z kosztów księgowych (amortyzacja) i jednocześnie z przychodów księgowych (rozliczana w czasie dotacja jako pozostałe przychody operacyjne)? Czy taką dotację dla celów podatkowych wyłącza się tylko z kosztów podatkowych?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-01-31 07:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Wolne od podatku są (art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT) dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.
  Przychód zatem powstaje, ale jest on zwolniony od podatku. Odpisy amortyzacyjne są tutaj naliczane ale nie stanowią podatkowych kosztów uzyskania przychodu.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii CIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania