eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiCIT › Podatek CIT a planowane w przyszlosci koszty


2009-03-30 13:38 autor: mattwroc

2 651 odsłon

Podatek CIT a planowane w przyszlosci koszty

Witam serdecznie,

Jestem poczatkujacym przesem firmy i pojawilo sie takie pytanie. Czy jezeli spolka w danym miesiacu wykazala zysk to czy jest mozliwosc przekazania tego zysku (w ujeciu czysto rachunkowym) na jakies fundusze celowe (np na przyszle inwestycje), tak zeby nie zaplacic 19% cit od tego zysku za ten miesiac.

Najlepiej pytanie zobrazowac przykladem:

Casus 1: Spolka w marcu zarobila 60tys zl i za caly zysk przed zakonczeniem miesiaca kupila nowe urzadzenie/maszyne. Zysku nie ma, wiec spolka nie zaplaci podatku.

Casus 2: Spolka w marcu zarobila 6tys zl i chce kupic taka sama maszyne (lecz poki co nie ma tyle pieniedzy i musi poczekac az je zarobi).

Czy w przypadku drugim spolka musi zaplacic podatek czy tez moze utworzyc jakis fundusz celowy na przyszly zakup owej maszyny?

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Pozdrawiam, Mateusz

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-04-01 14:29 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Ad casus 1 zakup maszyny nie zlikwiduje osiągnietego zysku gdyż jako środek trwały z pewnościa w koszty będzie jedynie amortyzacja od następnego miesiąca a nie cała wartość.

    Ad casus 2 podatek dochodowy będzie do zapłaty.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-03 14:29 autor odpowiedzi: mattwroc

    Dziekuje,

    Poczatki bywaja trudne ;)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-14 13:45 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Prowadzę prywatne archiwum.Przyjmuę akta do składowania na okres od 5 do 50 lat.Czy w zwiazku z tym mogę rozkładać podatekdochodowy proporcjonalnie do lat składowania dokumentów ?

    Pozdrawiam.

    Zbigniew Zawadzki

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-19 11:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A opłaty z tego tytułu też pan pobiera raz na 5-50 lat?

    art. 14 ust. 1e. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w CIT jest podobnie)

    Jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii CIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania