eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Rolnik a ubezpieczenie: KRUS czy ZUS


2007-11-14 18:48 autor: konto usunięte

3 765 odsłon

Rolnik a ubezpieczenie: KRUS czy ZUS

Witam: jestem rolnikiem. Opłacam ubezpieczenie w KRUS-ie. Chcę zarejestrować dodatkowo działalność gospodarczą. Czy po rejestracji muszę opłacać ubezpieczenie w ZUS-ie czy dalej tylko w KRUS-ie. Jeśli nadal w KRUS-ie, to czy mogę zatrudniać pracowników? Proszę o informację:

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2007-11-14 21:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie jestem pewien, jak jest z pracownikami, ale odnośnie własnego ubezpieczenia to może Pan pozostać na KRUS-ie. Warunkiem jest, aby w danym roku nie zapłacił Pan więcej podatku dochodowego niż wynosi limit (ok. 2 600 zł). Będzie Pan musiał opłacać składkę w podwójnej wysokości. W zakresie pracowników chyba Pan będzie mógł być ubezpieczonym na KRUS-ie, a pracowników ubezpieczyć w ZUS, ale to muszę jeszcze sprawdzić.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-11-14 22:01 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzięki za odp. Jeśli chodzi o opłacenie podwójnie składki; teraz płacę raz na kwartał. Czy to znaczy, że trzeba będzie zapłacić dwa razy pełną składkę kwartalnie, czy tylko jakiś jej składnik?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2007-11-15 13:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Roczna kwota graniczna zapłaconego podatku dochodowego na rok 2007 wynosi 2 693 zł. Tak - cała składka jest płatna w podwójnej wysokości. Ustawa o ubezpieczeniu rolników zawiera jednak kilka wyjątków w zakresie prowadzonych działalności, które wykluczają pozostanie na KRUS-ie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-08-28 15:15 autor odpowiedzi: biurolg

  prowadzę działalnosc gospodarczą , jestem płatnikiem podatku vat, chcę zlikwidować działalność i zostać rolnikiem ryczałtowym. Czy jestem zobowiązany zostać płatnikiem vat i jakie dokumenty muszę złożyc do urzędu skarbowego? jak będę się rozliczał odnośnie podatku dochodowego i jak odnośnie podatku vat?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-08-28 16:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Po zamknięciu działalności może się pan zarejestrować jako rolnik płacący VAT, ale może Pan równie dobrze korzystać ze zwolnienia (czyli być rolnikiem ryczałtowym). Podatek dochodowy nie występuje. W urzędzie rejestruje się pan jedynie w sytuacji, gdy będzie płacił VAT.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-08-29 10:51 autor odpowiedzi: biurolg

  dziękuję bardzo za odpowiedź i mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ zakupuję kombajn w Niemczech, to czy będę miał vat naliczony od zakupu tego kombajnu? Jednak nie likwiduję działalności, zostaję płatnikiem podatku VAT , dodam rolnictwo do działalności, w takim razie w aktualizacji vat-r co muszę zaznaczyć i czy oprócz vat-r jeszcze jakieś dokumenty do urzędu sakrbowego muszę złożyć?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.