eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Sprzedaż spółdzielczego prawa do lokalu a obowiązek podatkowy VAT


2014-10-06 14:35 autor: bety0103

2 962 odsłon

Sprzedaż spółdzielczego prawa do lokalu a obowiązek podatkowy VAT

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa posiadała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niemieszkalnego. Prawo to zostało wprowadzone przez jednego z udziałowców do majątku spółki aportem w 2010 roku (nie było odliczenia VAT).

W II połowie roku 2014 spółka dokonała sprzedaży tego prawa osobie fizycznej. Sprzedaż dobyła się u notariusza i sporządzono akt notarialny. Notariusz naliczył i pobrał podatek od czynności cywilno-prawnych, opłatę sądową oraz wynagrodzenie notariusza i podatek VAT, jedynie od powyższego wynagrodzenia.

Spółka jest płatnikiem VAT, a kupujący osobą fizyczną. Czy notariusz prawidłowo pobrał opłaty? Czy spółka powinna zapłacić VAT? Czy wskazaną w transakcji kwotę do zapłaty należy rozumieć jako cenę brutto?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-09 08:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Z nieruchomościami jest ten problem, że trzeba znać ich całą historię, aby stwierdzić, jaką stawkę VAT zastosować przy ich sprzedaży. Co do zasady bowiem sprzedaż nieruchomości zabudowanych korzysta ze zwolnienia z VAT, o ile nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, przed nim bądź w ciągu 2 lat od niego. Niemniej pierwsze zasiedlenie może występować bardzo wiele razy (jeżeli nieruchomość ulepszaliśmy).

    W państwa przypadku zastanawiałbym się, czy nie zastosować zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT mówiącego, ze zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

    a)  w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
    b)  dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów;

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.


bezpłatny program PIT 2019

Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Gmina nie zapłaci VAT od opłat za dworzec autobusowy

    Gmina nie zapłaci VAT od opłat za dworzec autobusowy

    Pobieranie przez gminę opłat w postaci daniny publicznej za korzystanie przez firmy z przystanków komunikacyjnych nie jest opodatkowane VAT. Powyższe działanie jest bowiem przejawem wykonywania władztwa publicznego, zaś organ pobierający ...

  • Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku

    Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku

    Za przedsiębiorcami już połowa roku. Ci, którzy korzystają ze zwolnienia w VAT, powinni zacząć uważniej monitorować wartość sprzedaży. Przekroczenie 150 000 zł spowoduje u nich utratę prawa do zwolnienia, a co za tym idzie, zrodzi ...

  • Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT?

    Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT?

    Większość drobnych przedsiębiorców może skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego i nie rozliczać podatku VAT. Zwolnienie to można przy tym utracić, jeżeli sprzedaż przekroczy określony ustawy limit, bądź można z niego zrezygnować ...

  • Utrata prawa i powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

    Utrata prawa i powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

    Do zwolnienia z podatku VAT można powrócić po upływie minimum roku licząc od końca tego roku, w którym prawo do tego zwolnienia zostało utracone. Tym samym podatnik, który prawo to utracił w lipcu 2010 r., ponownie ze zwolnienia mógł ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania