eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej i ulgi przysługującej osobie samotnie wychowującej dziecko?


2019-03-31 23:47 autor: iwomag

1 144 odsłon

Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej i ulgi przysługującej osobie samotnie wychowującej dziecko?

Witam!


W listopadzie zmarł mój były mąż, z którym mam syna studenta. Eksmąż prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i był komandytariuszem w spółce komandytowej. Syn po przejęciu spadku jako jedyny spadkobierca stał się wspólnikiem w ww. spółce.

Syn w 2018 r. pracował na umowę zlecenie, ale jego dochód z tego tytułu nie przekroczył  3089 zł. Od listopada syn otrzymuje rentę rodzinną. Po wyjściu ze spółki (w kwietniu tego roku) syn otrzyma jakieś pieniądze, które należały się jego ojcu gdy jeszcze żył.

Od czasu przejęcia przez syna spadku spółka wykazywała straty, a syn musiał płacić składki chorobowe do ZUS-u. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej i ulgi przysługującej osobie samotnie wychowującej dziecko? 

Pytanie zaktualizowano 2019-04-12 08:34

Według informacji od księgowych rozliczających firmę dowiedziałam się, że syn powinien rozliczyć się na PIT-36. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jednak sytuacja jest nietypowa ponieważ syn nie zakładał działalności gospodarczej ale dostał ją w spadu a ponadto firma od tego czasu miała straty.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-04-10 09:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jak syn był opodatkowany z tytułu działalności gospodarczej?

  iwomag skomentował/a odpowiedź 2019-04-12 08:36

  Według informacji od księgowych rozliczających firmę dowiedziałam się, że syn powinien rozliczyć się na PIT-36. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jednak sytuacja jest nietypowa ponieważ syn nie zakładał działalności gospodarczej ale dostał ją w spadu a ponadto firma od tego czasu miała straty.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-04-12 08:57 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli faktycznie rozliczenie będzie miało miejsce na PIT-36 (a nie PIT-36L) i firma ponosiła straty, zaś ze zlecenia nie zarobiono więcej niż 3 089 zł, to preferencje Pani przysługują (o ile Pani dochody nie przekroczyły 112 tys. zł - limit przy jednym dziecku dla ulgi prorodzinnej przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko, syn się nadal uczy oraz nie osiągnął 25 lat życia).

  iwomag skomentował/a odpowiedź 2019-04-15 21:33

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  iwomag skomentował/a odpowiedź 2019-04-18 22:21

  Witam ponownie. W poprzednim roku nie skorzystałam z ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko gdyż myślałam, że ulga ta przysługuje tylko razem z ulgą prorodzinną a syn w 2017r. przekroczył limit zarobków z umów zlecenie. Czy mogę złożyć korektę do zeznania podatkowego za zeszły rok?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.


bezpłatny program PIT 2019

Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Szczególne dochody dziecka a rozliczenie PIT rodziców

  Szczególne dochody dziecka a rozliczenie PIT rodziców

  Gdy dziecko jest pełnoletnie ale nadal się uczy, rodzice bardzo często mogą korzystać z preferencji podatkowych związanych z wychowywaniem swoich pociech. Uprawnienie do nich przysługuje pod warunkiem, że dochód dziecka nie występuje lub ...

 • Odliczenia podatkowe w PIT 2019: ulga prorodzinna (na dzieci)

  Odliczenia podatkowe w PIT 2019: ulga prorodzinna (na dzieci)

  Ulga na dzieci jest odliczeniem od podatku, które przysługuje jedynie podatnikom rozliczającym przynajmniej część swoich dochodów wg skali podatkowej. W zależności od liczby posiadanych dzieci uprawniających do odliczenia, na podatku ...

 • Ulga prorodzinna gdy ojciec nie mieszka dzieckiem

  Ulga prorodzinna gdy ojciec nie mieszka dzieckiem

  Gdy, mimo braku stałego zamieszkiwania z córką, podatnik wykonuje faktyczną władzę rodzicielską, ma prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej na małoletnią córkę w wysokości 50% kwoty ustalonej zgodnie z art. 27f ust. 2 ustawy o podatku ...

 • Rozliczenie PIT 2019: ulga prorodzinna tylko na własne dzieci

  Rozliczenie PIT 2019: ulga prorodzinna tylko na własne dzieci

  Czas rozliczeń podatkowych za 2019 r. zbliża się dużymi krokami, a w nich rodzice dzieci ponownie skorzystają z ulgi prorodzinnej. To odliczenie pozwala zaoszczędzić na podatku nawet kilka tysięcy złotych - jego ostateczna wartość ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania