eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Rozliczenie podatkowe a Francja


SPONSOR KATEGORII:

Szlachetna Paczka

2014-02-02 15:14 autor: ddominiak

4 952 odsłon

Rozliczenie podatkowe a Francja

Witam!

Mój mąż pracuje od 14.10.2013 na terenie Francji, a zatrudniony jest przez agencję polską, a oddelegowany na teren Francji. W umowie napisane jest, iż pracodawca potrąca z pensji należności z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w Polsce.

Jednakże pracodawca odprowadza w imieniu pracownika podatek dochodowy zgodnie z obowiązującymi przepisami we Francji. Stąd moje pytanie, w jaki sposób mój mąż będzie się rozliczał? Zaznaczam, iż nie pracuję ponieważ sprawuję opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-03 16:52 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  Zrozumiałam, iż mąż pani od dochodów uzyskiwanych we Francji płacił zaliczki na podatek dochodowy we Francji. Zatem bedzie musiał złożyć zeznanie roczne we Francji o dochodach usyskanych tylko we Francji. Ponieważ jednak jest polskim rezydentam dla podatku dochodowego (ma w Polsce tzw ośrodek interesów zyciowych, t.j. po prostu rodzinę), zezanie od całości dochodów składa w Polsce. Ponieważ umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiedzy Polską i Francją przewiduje dla dochodów z pracy metodę: wyłaczenia z progresją bedzie istniał obowiązek wykazania w polskim zeznaniu francuskiego dochodu z pracy o ile maż pani miał w2013roku jakikolwiek dochód uzyskiwany w Polsce. Czyli po prostu: jeśli miał w 2013 rolu jakikolwiek polski dochód podlegajacy opodatkowaniu, to składająć zeznanie roczne musi wykazać równiez dochód francuski. (PIT 36 i PITZG)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kinia1423

  Dodano 8 dni temu, 23:11 przez kinia1423

  Praca w Niemczech i we Francji. W jakim państwie muszę się rozliczyć?

  Witam,w ubiegłym roku pracowałam legalnie 4 miesiące we Francji i 2 miesiące w Niemczech. W Polsce nie miałam żadnych dochodów. W ubiegłych latach rozliczałam się z mężem jako niepracująca żona. Czy te dochody muszę wykazać w Polsce, czy też w każdym kraju, w którym pracowałam?

 • irsa

  Dodano 2014-02-02 18:34 przez irsa

  Dochód ze stosunku pracy w Norwegii, a zeznanie za 2013 rok w Polsce

  Uzyskany dochód tylko z umowy o pracę w Norwegii od lipca 2013 r., opodatkowany wg ich zasad. Stałe miejsce zamieszkania w Polsce: żona i 2 dzieci.
  Co z zeznaniem rocznym za 2013 r.? Czy jeżeli tak, to gdzie złożyć, jeżeli w Polsce, to jakie dane wykazać i skąd wziąć?

 • annakasper

  Dodano 2015-07-13 20:13 przez annakasper

  Praca w Wielkiej Brytanii, a remont domu w Polsce

  Witam! Mam pytanie. Razem z mężem pracujemy legalnie w UK już 7 lat. Mamy zamiar wrócić do Polski i wyremontować dom za pieniądze zarobione w UK i teraz jest problem.Co z podatkiem? Czy musimy zapłacić podatek za ubiegłe lata? Nigdy nie płaciliśmy podatku w Polsce za pieniądze zarobione w UK. Rozlic...

 • Krywojt

  Dodano 2014-07-19 13:07 przez Krywojt

  Działalność i opiekunka osób starszych. Gdzie powinnam odprowadzić podatek?

  Witam!
  Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce. Otrzymałam umowę - propozycję pracy z agencji opiekunek w Niemczech, ale na własnej działalności gospodarczej. Przyjęłam to, i od 27 czerwca 2014 pracuję w Niemczech jako opiekunka osób starszych do 27 sierpnia 2014 zgodnie z umową.
  Gdzie mam odprowa...

 • bolofra

  Dodano 2013-03-19 18:01 przez bolofra

  Rozliczenie podatku. Praca we Francji przez mniej niż 183 dni

  Witam,
  Moja żona w 2012 roku pracowała legalnie we Francji (zapewnione ubezpieczenie, składki) około 150 dni.
  W Polsce nie osiągnęła dochodów, jednak miała zawieszoną działalność gospodarczą. W jaki sposób powinna się rozliczyć? Czy od pracodawcy powinna otrzymać roczne rozliczenie zarobków?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Podatek dochodowy: działalność gospodarcza w RP a usługi za granicą

  Podatek dochodowy: działalność gospodarcza w RP a usługi za granicą

  Dochód polskiego rezydenta podatkowego z tytułu świadczonych usług w Szwajcarii w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na terytorium RP, chyba że w Szwajcarii przedsiębiorca ...

 • Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36

  Działalność gospodarcza w Niemczech a zeznanie roczne PIT-36

  W przypadku uzyskania dochodów ze źródeł położonych na terytorium RP podlegających opodatkowaniu wg skali podatkowej oraz z działalności prowadzonej na terytorium Niemiec, wnioskodawczyni jest obowiązana do złożenia zeznania PIT-36, w ...

 • Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych 2017 cz. 1

  Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych 2017 cz. 1

  Rok 2017 zdominowały zmiany w zakresie podatku od towarów i usług. Nie oznacza to jednak, że w podatku dochodowym nic się nie dzieje. Najgłośniejsze zmiany w tym podatku to nowa kwota wolna od podatku oraz brak prawa do zaliczania do kosztów ...

 • Praca za granicą: zmiana rezydencji podatkowej

  Praca za granicą: zmiana rezydencji podatkowej

  Osoba, która na stałe wyprowadzi się za granicę w drugiej połowie roku, nie będzie mieć w Polsce rezydencji podatkowej. Oznacza to, że w RP rozliczać się będzie jedynie z dochodów tutaj uzyskanych - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.