eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo gospodarcze › Zaniżona faktura VAT marża na samochód


2015-12-27 00:11 autor: kulczykowy

11 029 odsłon

Zaniżona faktura VAT marża na samochód

Dzień dobry,

otóż opis sytuacji. Mój znajomy kupił auto z auto-handlu samochodowego. Sprzedawca sprzedał mu samochód za kwotę 6000 zł brutto. Wszystko było w porządku, jednak gdy dokonali transakcji i zostały rozliczone pieniądze w wysokości 6000 zł, sprzedawca dał znajomemu fakturę VAT marża, na której widniała kwota 1500 zł brutto, którą dopiero zauważył przy rejestracji auta.

Od razu po zauważeniu około tygodnia, pojechał po auto do komisu mając nadzieję, że kwota ta została wpisana przez pomyłkę, lecz niestety okazało się, że sprzedawca chcąc uniknąć zbyt dużych kosztów skarbowych specjalnie zaniżył kwotę na fakturze, i powiedział, że tyle mu zapłacił i do widzenia. Oczywiście znajomy powiedział mu, że idzie z tym do urzędu skarbowego, donieść na niego, że robi oszustwa podatkowe a on na to, że może iść nie ma dowodu na to, że dostał więcej niż na fakturze i nic mu nie zrobią. Miał już kontrolę i wszystko jest w porządku.

Proszę odpowiedzieć na pytanie, czy mimo iż mój znajomy był sam przy transakcji, to nie może w roli świadka obciążyć nieuczciwego handlarza zeznaniami? Czy naprawdę jest bezkarny i urząd nic nie może z nim zrobić? On był pewny siebie twierdząc, iż jedynym dowodem transakcji jest faktura i nie ma dowodów na udowodnienie wpłaty większych pieniędzy. Czy jest jakiś sposób na niego?

Te same problemy dotyczą osób, które kupiły auta z wadami i mogą żądać zwrotu pieniędzy tylko z faktury, czy nie ma na to sposobów?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-28 13:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Mamy słowo przeciwko słowu. Fjanie, gdyby znalazło się jeszcze kilka innych osób, które potwierdzą taki stan rzeczy. Poifnormować urząd skarbowy o zaistniałej sytuacji oczywiście należy. Ten bowiem w trakcie toczącej sie kontroli bądź postępowania podatkowego ma wgląd w dokumenty przedsiębiorcy i może wezwać na świadków innych kupujących.
  Wcześniejsza kontrola mogła dotyczyć innego zakresu. Nadto urzędnicy opierają się przede wszystkim na przedłożonych przez kontrolowanego dokumentach. Jeżeli nie było podejrzeń ku temu, aby kwestionować wartość faktur, świadkowie nie byli wzywani. Informacja w tym zakresie z zewnątrz (od Pana kolegi) może to jednak zmienić.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-19 23:43 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry.
  Ja właśnie w tej samej sprawie , znajoma kupiła auto z zaniżoną FV , auto miało wady chciała oddać lecz sprzedawca powiedział że da tyle co na fakturze czyli o 2tys. mniej więc odpuściła , ale powiedziała że nie da aby oszukał kogoś jeszcze i poda go do US a on do niej że miał już kontrole tak jak wyżej, i że jak znowu ktoś napisze na niego anonimowy donos lub podobny donos a kontrola stwierdził że nic nie udowodni czyli wyjdzie na to że donos to nie prawda i w takim razie on wniesie o ustalenie kto napisał donos i zaskarży do sądu w sprawie cywilnej i tu wymienił jakieś dwa artykuły prawne jeden o nękaniu,pomówieniu (do 1 roku więzienia) a drugi o nasyłaniu kontroli - zarzucaniu winy czy coś o wskazaniu kogoś że popełnił przestępstwo co jest nie prawdą (do 2 lat więzienia).
  Moje pytanie :
  -Czy za taki donos anonimowy można ponieść konsekwencje jak kontrola nic nie wykaże??? Przecież wiadomo że kontrola może nie znaleść dowodów a mimo to zaniżane są faktury- nie wszystkie ale nie które... A widziałem opinie w necie że o jest oszust , jednak jeden Pan wszedł na drogę sądową ale przegrał z powodu braku dowodów-tu akurat chodziło o wady ukryte samochodu. Ale po tamtej każdy się boi że przegra.
  -Czytałem że ludzie piszą mase donosów z zazdrości i zawiści o bzdury na sąsiadów,rodzine itp czego jestem przeciwnikiem ale czy w rozsądnej sprawie naprawde można zostać oskarżonym o te artykuły co on przytoczył po klęsce UKS i US ???
  Pozdrawiam i czekam na ODP. Pytanie na razie tylko dla pogłębienia wiedzy:)

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-24 06:30 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No to załóżmy. Adresat - określona izba skarbowa. Nadawca - brak danych. Donos napisany na komputerze, więc trudno stwierdzić charakter pisma. Znaczek kupiony na poczcie, zaś list wrzucony do skrzynki pocztowej, dla zmyłki w innej miejscowości aniżeli adres zamieszkania. Brak podpisu pod donosem, poza np. jeden z oszukanych. Stan opisany na tyle ogólnie, że nie da się go przypisać konkretnej sprawie (transakcji). Dla bezpieczeństwa wszystko wykonane w rękawiczkach, czyli brak odcisków.
  Wiem - trochę przesadzam ;) niemniej jak niby znaleźć w takim przypadku osobę, która napisała donos? Organy podatkowe to nie organy śledcze typu policja.

  Kontrola odnosiła się do dokumentów. Zapewne wezwała też kilku świadków, czyli strony transakcji (kupujących). Jeżeli ci oświadczyli, że zapłacili tyle co na fakturach (a proszę pamiętać, że kontrolowany informowany jest o tym kto i kiedy zostanie przesłuchany), nie było podstaw do określenia zaniżenia wartości sprzedaży.
  Stąd taki donos faktycznie może nic nie dać, poza kolejną kontrolą, chyba że wskazano by organom osoby, które poświadczą, że faktycznie zapłaciły za samochody więcej, aniżeli cena na fakturze. Najlepiej też, aby ktoś to mógł potwierdzić, no ale - jak wiadomo - sytuacji idealnych nie ma...

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-29 16:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

  No właśnie w tym problem jeżeli ów Pan jest informowany o danych świadków tzn. że już nic z tego nie wypali. A co w przypadku podpisania donosu, czy może zarzucić takiej osobie np. ART. 234 k.k. , 212 k.kk , 216 k.k. i tym podobne??? Oczywiście jeżeli kontrola nic nie wykaże, lub wykaże tylko część czynów opisanych w donosie. Ponieważ sprawa jest bardziej skomplikowana bo ta osoba robi też inne przekręty na VAT o których znajoma się dowiedziała. Proszę o odpowiedź co w takim przypadku, ponieważ ma być wysłany email do odpowiednich urzędów ale jak wiadomo w internecie nic nie jest anonimowe:) A po za tym w przypadku podpisu będzie się informowanym o postępowaniu. Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-02 06:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Organy podatkowe nie mogą inforomować o wynikach postępowania podatkowego osób trzecich. Dokumentacja takich postępowań dostępna jest tylko co do zasady dla strony postępowania, czyli tego Pana.
  Co do odpowiedzialności karnej, należy zapytać osobę zajmującą się prawem karnym. Ja jestem podatkowcem ;)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-06-24 07:12 autor odpowiedzi: luni

  Witam. 
  U mnie troche inaczej. Spisalem z firma umowe zaliczki na auto. Wpisane ze 13tys zaliczki gotowka i reszta 25 wplacine do 14dni. Wplacilem calosc dostalem fakture na 25. Czy taka umowa zaliczki ppdpisana przez firme bedzie dowodem w us?
  Pomijam fakt ze auto ma wade ukryta i bede chcial dochodzic rozszczen. Sprzedajacy moze oddac 25tys.
  Dziekuje!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-06-24 07:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Może taki dowód zostać jak najbardziej przyjęty.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Buchhalterin

  Dodano 2019-01-13 12:36 przez Buchhalterin

  Koszty samochodów używanych kupionych do odsprzedaży

  Podatnik rozliczający się na KPiR prowadzi działalność polegająca na sprzedaży sprowadzonych z UE używanych samochodów osobowych (faktury VAT marza). Jak rozliczyc wydatki związane z lawetami, które służą do przewiezienia tych samochodów do rejestracji? Czy można wrzucić je bezpośrednio w koszty, cz...

 • qppawelqp

  Dodano 2018-04-28 14:20 przez qppawelqp

  Czy faktura jest potrzebna?

  Witam, pytanie dotyczące handlu samochodami. Jeśli kupuje samochód w celu dalszej sprzedaży od osoby fizycznej na umowe kupna sprzedaży.Następnie sprzedaje samochód np VAT marża. Faktura za zakup VAT marża oryginał idzie dla kupującego, umowę na którą ja kupiłem też oddaję dla kupującego - żeby mogł...

 • qppawelqp

  Dodano 2018-04-28 13:12 przez qppawelqp

  Handel samochodami, podatki i inne opłaty

  Witam,mam kilka pytań dotyczących handlu samochodami.Powiedzmy, że kupuje samochód za 5000 zł od osoby fizycznej na umowę kupna sprzedaży. Pierwsze co opłacam PCC 2 procent od ceny rynkowej tak? Czyli wydatek już 100 zł.Następnie, kiedy klient kupuje dany samochód za 6000 zł wystawiam mu fakturę VAT...

 • SPEED

  Dodano 2018-02-11 20:40 przez SPEED

  Jak ująć w PKPiR fakturę VAT marża?

  Prowadzę autohandel. Kupiłem samochód osobowy w Niemczech na fakturę VAT marża za 158 euro. Dostałem także fakturę aukcyjną na 286,79 euro brutto z VAT i fakturę za usługę na 100,80 euro brutto z VAT. Te dwie ostatnie są wystawione we Francji, ale to jest jedna firma. Jak wpisać te transakcje do PKP...

 • zoska12345

  Dodano 2017-03-03 14:24 przez zoska12345

  Podatek od zakupu samochodu

  Witam,mam pytanie. Zamierzam kupić auto (osoba fizyczna). Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa zakupu samochodu jak jest napisane, że sprzedający wystawia fakturę VAT marża?Czy wtedy pozostaje mi tylko rejestracja auta? Kto płaci VAT w takiej sytuacji?Dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.


bezpłatny program PIT 2019

Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Rozliczenie VAT: zakup samochodu osobowego za granicą

  Rozliczenie VAT: zakup samochodu osobowego za granicą

  Zakup samochodu za granicą (na terytorium UE)? Dlaczego nie. W ten sposób samochody można sprowadzać nie tylko na potrzeby firmowe, w celach handlowych, ale też na własne cele prywatne. W zależności jednak od tego jaki samochód oraz w jakim ...

 • Zakup samochodu z zagranicy w kosztach podatkowych

  Zakup samochodu z zagranicy w kosztach podatkowych

  Nie ma odrębnych zasad rozliczania w kosztach uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup samochodów od kontrahentów zagranicznych. Stosujemy tutaj te same przepisy, co przy zakupie samochodów krajowych.

 • Rejestracja samochodu sprowadzonego z USA: jakie przeszkody?

  Rejestracja samochodu sprowadzonego z USA: jakie przeszkody?

  Rynek samochodów zza oceanu, jest bardzo często postrzegany jako łakomy kąsek dla sprowadzających auta. Rejestrując takie samochody, można napotkać na wiele problemów i nieścisłości – nie tylko prawnych. Podpowiadamy jak sprawnie i ...

 • Auto z Niemiec? Jak ustrzec się fatalnej pomyłki?

  Auto z Niemiec? Jak ustrzec się fatalnej pomyłki?

  Bezskuteczne poszukiwanie na polskim rynku wymarzonego modelu samochodu często kieruje kupującego za granicę. Kupno auta pochodzącego z innego kraju Unii Europejskiej na pierwszy rzut oka może wydawać się niezbyt skomplikowaną transakcją. W ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo gospodarcze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania