eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy można unieważnić akt notarialny?


2017-06-04 12:40 autor: Zniechęcona

2 842 odsłon

Czy można unieważnić akt notarialny?

Witam,

w kwietniu tego roku teście darowali mojemu mężowi dom. Przed podpisaniem aktu oznajmili mężowi, że chcą dożywotniego meldunku, na co mąż się zgodził, jednak oprócz tego znalazła się też służebność osobista, o tym mąż nie wiedział wcześniej. Jego rodzice od dwóch lat nie mieszkają w tym domu.

Niedawno dostaliśmy z sądu wypis z księgi wieczystej i dopiero teraz dowiedzieliśmy się o tej służebności, co ona oznacza? Przez to mąż nie będzie mógł wziąć kredytu na remont tego domu, a zaznaczę, że teście przez 40 lat tylko zrobili kanalizacje i jedynie ściany odnawiali. Dom jest nieocieplony, kąpać można się tylko na dole, bo na górze rura jest pęknięta i przecieka. Podłoga też jest do remontu, bo płytki już odchodzą.

Choć teście są zamożni, to nic nie robili w tym domu. Teraz też nie chcą nam ani pożyczyć pieniędzy, ani wziąć kredytu na remont. Dlatego pytam, czy można w takiej sytuacji unieważnić akt?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-06-06 23:35 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Trudno będzie to unieważnić. Powołujecie się na brak wiedzy, co do służebności, lecz notariusz będzie się zapierał, że przeczytał Wam ten akt i musieliście o tym wiedzieć. Zapewne podpisywaliście stosowne oświadczenia w tym przedmiocie. 
    Proponowałabym raczej znieść tą służebność - to będzie bezproblemowo, jeśli teściowie się zgodzą - zwłaszcza że i tak w nim nie mieszkają.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-06-07 05:48 autor odpowiedzi: Zniechęcona

    Dziękuję.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • 2013

    Dodano 2017-03-07 21:53 przez 2013

    Czy mogę sprzedać pole, jeżeli ktoś ma tam dożywocie?

    Witam,dostałem darowiznę wraz z polem, prawie 10 ha. W akcie notarialnym mam klauzurę na dożywotnią służebność osobistą na korzystanie ze wszystkich budynków budowlanych, a zatem czy mogę sprzedać bez zgody osoby, która mi przekazała tę darowiznę, część tego pola?Proszę o odpowiedź.

  • malaga

    Dodano 2016-08-03 12:38 przez malaga

    Darowizna mieszkania

    Proszę mi udzielić porady.
    Ojciec aktem notarialnym przekazał mieszkanie umową darowizny na syna. W treści tego aktu jest zapis, że obdarowany powinien zapewnić opiekę swojemu ojcu, czyli darczyńcy.
    Czy taka umowa darowizny, gdzie wyraźnie jest mowa o darowiźnie, spełnia charakter  umowy dożywocia?...

  • Dawes

    Dodano 2019-01-26 23:01 przez Dawes

    Darowizna domu na trzy osoby

    Witam,ja wraz z rodzeństwem dostaliśmy darowiznę domu od dziadków na 3 osoby. Moje rodzeństwo chce remontować dom.Czy nie dokładając się do remontów mogą odebrać moją część drogą sądowa? Czy mogę żądać spłaty mojej części i wykluczenia mnie z darowizny?

  • BlueJasmine

    Dodano 2018-08-26 11:50 przez BlueJasmine

    Darowizna dla siostry a rozdzielność majątkowa małżonków. Kto dziedziczy?

    Witam, moja siostra jest mężatką, ale ma notarialną rozdzielność majątkową. Jak bezpiecznie załatwić darowanie jej, przepisanie notarialne, część ziemi rolnej, tak by była tylko i wyłącznie jej własnością? Chodzi mi też o to, żeby np. w razie jej przedwczesnej śmierci, całość dziedziczyła jedynie je...

  • maagdaa1

    Dodano 2017-03-07 14:52 przez maagdaa1

    Sprzedaż mieszkania po spadku i przekazanie go w darowiźnie

    Witam,
    chciałabym się poradzić w kwestii mieszkania jakie tata dostał w spadku. Zamierza je sprzedać przed upływem 5 lat i kupić drugie 2 tygodnie później (będzie droższe).
    Chcieliśmy na początku zapisać w akcie notarialnym udział taty 90% (całość pieniędzy ze sprzedaży mieszkania po spadku) i 10% j...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn

    Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn

    Umowę dożywocia regulują przepisy kodeksu cywilnego. Jednocześnie nie znalazła się ona w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn. Tej daniny zatem z tytułu zawarcia umowy dożywocia płacić nie trzeba - uznał ...

  • Służebność mieszkania w umowie dożywocia bez podatku

    Służebność mieszkania w umowie dożywocia bez podatku

    W przypadku gdy w ramach umowy dożywocia zostaje ustanowiona także służebność osobista mieszkania, a co za tym idzie, gdy służebność taka stanowi integralną część umowy dożywocia, nie podlega ona odrębnemu opodatkowaniu. W efekcie, z ...

  • Darowizna z zabezpieczeniem darczyńcy to wysoki podatek

    Darowizna z zabezpieczeniem darczyńcy to wysoki podatek

    Rodzice, darując dziecku dobytek całego życia, często chcą zabezpieczyć swój byt. W jaki sposób? - ustanawiając na darowanej nieruchomości nieodpłatną służebność osobistą. Dzięki temu zyskują pewność, że nikt ich z tej ...

  • Podwójna darowizna mieszkania w jednym akcie notarialnym bez podatku?

    Podwójna darowizna mieszkania w jednym akcie notarialnym bez podatku?

    Darowizna w jednym akcie notarialnym nieruchomości w ten sposób, że najpierw rodzice męża darują mu tę nieruchomość, po czym mąż przekaże połowę własności nieruchomości darowizną swojej żonie, będzie korzystać ze zwolnienia z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania