eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Kto ponosi opłaty za mieszkanie przy nieodpłatnej służebności mieszkania?


2014-07-16 14:36 autor: malaga

28 891 odsłon

Kto ponosi opłaty za mieszkanie przy nieodpłatnej służebności mieszkania?

Jestem darczyńcą mieszkania, w którym mam zagwarantowane prawo dożywotniej i nieodpłatnej służebności mieszkania na podstawie umowy darowizny. Obecnie znalazłem się w trudnej sytuacji finansowej i nie zapłaciłem opłat za mieszkanie tytułem kosztów utrzymania nieruchomości, funduszu remontowego za centralne ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę i wywóz nieczystości.

Syn nie chce uregulować zaległości pomimo, że to mieszkanie jest jego na podstawie umowy darowizny. Kto powinien płacić te opłaty - darczyńca czy obdarowany?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-16 15:12 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał - radca prawny

    Do służebności osobistej stosuje się przepisy dotyczące użytkowania przez osoby fizyczne.

    Art. 260 § 1 KC wskazuje, że użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. O potrzebie innych napraw i nakładów powinien niezwłocznie zawiadomić właściciela i zezwolić mu na dokonanie potrzebnych robót.

    Zgodnie z art. 258 KC, w stosunkach wzajemnych między użytkownikiem a właścicielem użytkownik ponosi ciężary, które zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki powinny być pokrywane z pożytków rzeczy. 

    Mając na względzie powyższe przepisy wskażę, że jako służebnik powinien Pan płacić za media zużyte przez siebie, a także opłaty na rzecz wspólnoty mieszkaniowej (np. fundusz remontowy).

    W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że do obciążeń użytkownika należy zaliczyć podatki i inne ciężary publiczne, obowiązkowe ubezpieczenia majątkowe. W przypadku prawa użytkowania lokalu mieszkalnego do tej kategorii dołączyć trzeba opłaty eksploatacyjne związane z korzystaniem z lokalu (tak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 lipca 2011 r., sygn. akt III SA/Lu 184/2011).

    Jeżeli Pana syn także korzysta z mieszkania to oczywiście powinniście Panowie oboje ponosić te koszty.

    W przypadku zaległości w opłatach wobec wspólnoty mieszkaniowej to swoje roszczenia skieruje przeciwko synowi -  to on jako właściciel odpowiada za te opłaty wobec wspólnoty.

    W przypadku mediów płaconych bez pośrednictwa wspólnoty mieszkaniowej (np. prąd) dostawcy swoje roszczenia skierują do osoby, która zawarła umowę o dostawę mediów.

    Muszę wskazać, że wśród prawników, doktryny i w orzecznictwie sądowym można spotkać taką interpretację przepisów, zgodnie z którą nieodpłatność służebności należy traktować w ten sposób, że slużebnik nie ponosi żadnych kosztów korzystania z mieszkania.

    malaga skomentował/a odpowiedź 2014-07-17 09:15

    Dziękuje bardzo , za odpowiedż

    Merta skomentował/a odpowiedź 2016-04-12 17:07

    Witam 30 pazdziernika 2014 moja mama zawarla ze mna umowe o dozywocie,przekazujac mi nieruchomosc.W akcie oswiadczyla ze lokal mieszkalny nie jest obciazony dlugami.Niestety w marcu tego roku mama zmarla.Dowiedzialam sie ze zalegala z czynszem od 2010 roku i mnie o tym nie poinformowala.Ja przekazywalam jej zaliczki na czynsz a gdy mamie sie pogorszylo i potrzebowala opieki,zjechalam z zagranicy i oplacalam -zaliczki na czynsz z mojego konta.Przez caly ten okres probowala nieudolnie splacac zadluzenie z moich zaliczek na czynsz.Teraz za 2015 rok nadplacilam ponad 2tysiace czynszu bo zostalam zmanipulowana ze tak wysoki jest czynsz i placilam jak mama mnie informowala o wysokosci czynszu.Nie jestem za to na nia zla.poprostu nie miala zeby sama splacac gdyz wazniejszy byl hazard totolotkowy. Problem rodzi sie teraz kto jest za ten jej dlug odpowiedzialny(wspolnota mieszkaniowa/mieszkanie wlasnosciowe) i jak mam postapic z zarzadca nieruchomosci by tych dlugow po niej nie przejac ,jesli jest taka mozliwosc. ,ponadto co stanie sie z nadpacona kwota czynszu,bo nie chce ich zwrotu tylko nie chcialabym doplacac bo w tym momencie moja sytuacja finansowa jest nie najlepsza,nie pracuje i przez odtatnie7mcy opiekowalam sie mama i sporo wydawalam na nasze utrzymanie,leki .etc.(placilam tez jej kredyty bankowe by sie nie stresowala).PO odkryciu na poczatku kwietnia iz jest zadluzenie boje sie placic za siebie czynszu aby nie zostal przez zarzadce zainkasowany na poczet mojej mamy dlugu....

    Oceń odpowiedź 6 8

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.


bezpłatny program PIT 2019

Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn

    Umowa dożywocia bez podatku od spadków i darowizn

    Umowę dożywocia regulują przepisy kodeksu cywilnego. Jednocześnie nie znalazła się ona w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn. Tej daniny zatem z tytułu zawarcia umowy dożywocia płacić nie trzeba - uznał ...

  • Służebność mieszkania w umowie dożywocia bez podatku

    Służebność mieszkania w umowie dożywocia bez podatku

    W przypadku gdy w ramach umowy dożywocia zostaje ustanowiona także służebność osobista mieszkania, a co za tym idzie, gdy służebność taka stanowi integralną część umowy dożywocia, nie podlega ona odrębnemu opodatkowaniu. W efekcie, z ...

  • Darowizna z zabezpieczeniem darczyńcy to wysoki podatek

    Darowizna z zabezpieczeniem darczyńcy to wysoki podatek

    Rodzice, darując dziecku dobytek całego życia, często chcą zabezpieczyć swój byt. W jaki sposób? - ustanawiając na darowanej nieruchomości nieodpłatną służebność osobistą. Dzięki temu zyskują pewność, że nikt ich z tej ...

  • Umowa darowizny: polecenie

    Umowa darowizny: polecenie

    W związku z umową darowizny darczyńca może nałożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (jest to tzw. polecenie).

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania