eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › podatek od spadku


2008-05-23 14:21 autor: konto usunięte

1 133 odsłon

podatek od spadku

31.12.2003 zmarla moja mama,sprawa o przyznanie praw do spadku odbyla sie 14.05.2008,spadkobierca zostaly 3 osoby .moj ojciec,moj brat i ja.18.05.2008-cztry dni po sprawie zmarl moj brat-pozostawil zone i dwoje dzieci-jak mam dalej postepowac?jak wyglada sprawa z podatkiem i jakie kroki musimy podjac ?czy ktos z nas jest zwolniony z podatku?czy moj tata ktory skonczyl 75lat i przebywa w domu opieki spolecznej musi placic podatek od spadku?przedmiotem spadku jest mieszkanie wlasnosciowe,w ktorym mieszkalismy od roku 1969,wykupione od spoldzielni zostalo w roku 1990.-mieszkanie uleglo w listopadzie 2007 czesciowemu spaleniu-kto,ile musi zaplacic?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-05-24 09:22 autor odpowiedzi: MGR1

    Co do spadku nabytego w 2003 roku przez ojca, brata i Ciebie - nie zapłacicie podatku, jeśli zgłoście jego nabycie w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku, powołując się na art.16 ustawy o podatku od spadków i darowizn (polecam przeczytanie tego artykułu, gdyż do zwolnienia trzeba spełnić szereg warunków w nim określonych). Nie wiem jak będzie z bratem. Jednak jego żona powinna również złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. W jej przypadku skorzysta ona z ogólnego zwolnienia jeśli zawiadomi US w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-24 10:25 autor odpowiedzi: konto usunięte

    dziekuje za odpowiedz,czy powinna zona zmarleg czekac na prawomocny wyrok sadu-sprawa 14.05.08-czy moze zlozyc wniosek juz teraz?WG informacji urzedu skarbowego w gdansku,musimy zaplacic podatek od spadku7%:CO JEST BRANE POD UWAGE?data smierci mojej mamy,czy wyrok sadu?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-27 08:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Art. 16 wymaga m.in., aby być zameldowanym w nabytej nieruchomości przez określony czas (nie wolno jej sprzedać) oraz nie można posiadać innej nieruchomości (bądź się jej "pozbyć"). Czy spełniają Państwo te warunki?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-27 14:50 autor odpowiedzi: konto usunięte

    moj ojciec byl zameldowany do stycznia 2008,od 1969roku-ja mieszkam za granica,ale nadal jestem zameldowana w gdansku,rowniez od roku 1969.nie posiadamy rzadnej innej wlasnosci.Czy aby zlozyc sprawe o prawa do spadku po moim bracie.moja bratowa-musze czekac az wyrok z 14 maja sie uprawomocni?MIESZKANIE MUSI BYC JAK NAJSZYBCIEJ SPRZEDANE-a uleglo czesciowo spaleniu-chodzi mi oto aby nie przedluzac sprawy-pozdrowienia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-27 17:31 autor odpowiedzi: MGR1

    sądzę, że musisz czekać

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.