eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Rozliczenie pracy wykonanej osobiście (z prawami autorskimi) w Niemczech


2017-08-02 10:07 autor: ROFE1

1 718 odsłon

Rozliczenie pracy wykonanej osobiście (z prawami autorskimi) w Niemczech

Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób mam rozliczyć dochód uzyskany w Niemczech w roku 2016. Chcę sprawdzić czy zrobiłem to prawidłowo. Prowadziłem wykłady autorskie na jednym z uniwersytetów w Niemczech przez miesiąc. W Polsce pracuję na etacie uczelni. Za prowadzone w Niemczech zajęcia ze studentami otrzymałem wynagrodzenie 4000 EUR, przy czym musiałem samodzielnie sfinansować pobyt w Niemczech (mieszkanie, utrzymanie i dojazd).

W jaki sposób powinienem rozliczyć ten dochód w Polsce (po przeliczeniu euro na złote oraz zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodu - ze względu na dzieło):

a). rozliczyć uzyskany dochód w PIT-36 wpisując go w poz. 188 oraz obliczyć należny podatek zastosowaniem  stopy podatkowej oraz dodając PIT/ZG

czy

b). wpisać kwotę przychodu z zagranicy (przeliczoną na złote) w poz. 79 PIT-36 i koszty w poz. 80 - czyli rozliczyć ten przychód i dochód na zasadach ogólnych - bez wypełniania poz. 188 oraz bez PIT/ZG?

Otrzymałem od fachowców dwie różne interpretacje i stąd moje pytanie. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-08-16 09:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Wydaje się mieć tutaj zastosowanie art. 14 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Niemcami

    Wolne zawody

    (1) Dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywanego wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie, w celu wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, wówczas dochód może być opodatkowany w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.

    (2) Określenie "wolny zawód" obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub edukacyjną, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, adwokatów i radców prawnych, inżynierów, architektów, dentystów, doradców podatkowych i biegłych rewidentów.

    Dochód taki należałoby zatem opodatkować tylko w Polsce, czyli bez PIT/ZG

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • wiki760

    Dodano 2017-06-08 15:01 przez wiki760

    Jak obliczyć dochód osiągnięty w Niemczech?

    Za rok 2016 złożyłem zeznanie o wysokości dochodu, ale nie ująłem dochodu osiągniętego w Niemczech. Teraz muszę złożyć korektę PIT-36 i PIT/ZG, ale nie wiem jak obliczyć podatek z zastosowaniem stopy procentowej i czy mam dodać swoje źródło dochodu do uzyskanego wraz z małżonką dochodu w Polsce i ob...

  • Dorpyk

    Dodano 2019-04-19 10:39 przez Dorpyk

    Korekta PIT-36 i PIT/ZG

    Witam,do załącznika ZG wpisuję kwotę z niemieckiego rozliczenia w przeliczeniu na złotówki po bieżącym kursie euro składając korektę za rok 2017? Czy dochód zwolniony z podatku pownien być zgodny z dochodem z Niemiec?

  • anita_an

    Dodano 2017-07-17 21:15 przez anita_an

    Korekta do zeznania PIT-36 rok 2015. Zatrudnienie w Polsce oraz w Niemczech

    Witam,potrzebuje porady księgowej. US zgłosił się do mnie o dokonanie korekty-PIT 36 za rok 2015. Wysyłając deklarację za rok 2015 zadeklarowałam uzyskanie tylko przychodów w Polsce. Od końca maja do końca grudnia byłam jednak zatrudniona o umowę o pracę w Niemczech. Urząd Skarbowy zgłosił się o dos...

  • emis1369

    Dodano 2017-04-14 13:55 przez emis1369

    Dwa PIT-y za pracę za granicą

    Dzień dobry,
    chciałbym się rozliczyć z dochodów za rok 2016. Od stycznia do kwietnia pracowałem u jednego pracodawcy w Polsce, a potem zrezygnowałem i wyjechałem do Niemiec na resztę roku za pośrednictwem polskiej firmy. Mam teraz 3 PIT-y. Pierwszy PIT-11 za pracę w Polsce, z którym jest wszystko do...

  • Łukasz 91

    Dodano 2017-03-04 07:32 przez Łukasz 91

    PIT-36. Czy muszę rozliczyć w Polsce?

    Dzień dobry,pracuję za granicą ponad rok czasu. Cały rok 2016 przepracowałem za granicą, jestem tam zameldowana i tam odprowadzam podatek. Nie miałem żadnych dochodów w Polsce ABY ROZLICZYĆ się w Niemczech potrzebuję załącznik ewr/eu, który wypełni mi urzędnik w Polsce, większość moich kolegów jest ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją

    Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją

    Dochody uzyskane za granicą mogą być w Polsce opodatkowane albo zwolnione z podatku. Wszystko zależy od tego, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania została zawarta w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej pomiędzy ...

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Brytyjskie dochody w polskim zeznaniu podatkowym PIT

    Brytyjskie dochody w polskim zeznaniu podatkowym PIT

    Dochody z pracy najemnej wykonywanej w Wielkiej Brytanii są zwolnione z opodatkowania w Polsce na podstawie art. 22 ust. 2 pkt a) ww. Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w ...

  • Konsekwencje Konwencji MLI: kto rozliczy dochody zagraniczne?

    Konsekwencje Konwencji MLI: kto rozliczy dochody zagraniczne?

    Z początkiem 2019 r. Polacy, którzy mają w Polsce rodzinę, ale pracują i zarabiają wyłącznie za granicą, będą musieli rozliczać się także z rodzimym fiskusem. Jest to konsekwencja przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2018 r ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania