eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Czy muszę zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania?


2017-01-25 13:03 autor: zosia_k1

692 odsłon

Czy muszę zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania?

Witam,

w 2008 roku nabyłam mieszkanie "umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienie jego własności", przed zakupem od spółdzielni - miałam - spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, mieszkałam tam od 1993 roku.

W 2011 roku dokładnie, 21.04.2011 mieszkanie sprzedałam. Tydzień temu (17.01.2017) zadzwoniła do mojego męża pani z urzędu skarbowego i poinformowała, że trzeba będzie zapłacić podatek od sprzedaży i żebym napisała pismo i wysłała im akty notarialne nabycia i sprzedaży. Nadmieniam, że w momencie sprzedaży nie płaciłam podatku, ponieważ dostałam informację, że w związku że mieszkałam tam długo (już nie pamiętam jaki to miał być okres), to jestem zwolniona z podatku.

Żadnych wezwań z US do dnia dzisiejszego nie było, tylko ten telefon 17.01.2017.

Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-01-26 16:12 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Witam.
    Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT, w stanie prawnym, który obowiązywał dla mieszkań nabytych w latach 2007 i 2008  wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania jeżeli podatnik był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

    Zwolnienie dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej w latach 2007-2008 uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch warunków:

    okres zameldowania na pobyt stały nie krótszy niż dwunastomiesięczny przed datą zbycia,

    terminowe złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia (w przypadku sprzedaży mieszkania w 2011 r. oświadczenie trzeba było złożyć do końca kwietnia 2012 r.).

    zosia_k1 skomentował/a odpowiedź 2017-01-26 21:25

    Dziękuję bardzo, za odpowiedź, niestety nie złożyłam stosownego oświadczenia, nie wiedziałam że należy złożyć(wiem ze nieznajomość przepisów od niczego nie zwalnia), wiedziałam tylko o tym warunku meldunku a to było spełnione. Czy zobowiązanie nie uległo przedawnieniu? Do dnia 17.01 żadnych wezwań z US nie było i tak naprawdę do dziś nie ma tylko, telefonicznie - informacja ze prawdopodobnie trzeba będzie zapłacić podatek.

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-01-29 20:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Niestety - zobowiązanie przedawni się dopiero z końcem 2017 r.

    zosia_k1 skomentował/a odpowiedź 2017-01-30 09:37

    Dziękuję, za odpowiedź. A dlaczego z końcem 2017, sprzedaż była w 2011? Przeczytałam na jednym z portali iż liczy się pięć lat od roku w którym była sprzedaż. Wprawdzie to nie był chyba portal branżowy więc wolę się upewnić.. Z góry dziękuję

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-01-30 09:59 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Zobowiązanie podatkowe przedawnia się pięć lat od końca roku podatkowego, w którym minął termin płatności podatku.Termin płatności podatku za zbycie mieszkania w 2011 roku, to 30 kwietnia 2012 r. Termin pięcioletni trzeba więc liczyć od końca 2012 roku. Przepisy podatkowe stosunkowo często ulegają zmianą i dlatego szukając informacji trzeba zwracać uwagę na datę publikacji artykułu, byćmoże artykół, który Pani czytała był opublikowany kilka lat temu.Gdyby mieszkanie było nabyte w 2006 lub wcześniej, to dotyczyłyby go inne przepisy, dla mieszkań nabytych do końca 2006 roku podatek płaciło się w tym samym roku co sprzedaż mieszkania, więc pięcioletni okres przedawnienia zobowiązania podatkowego liczyło się od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania, bo było to tożsame z końcem roku w którym nastąpił termin płatności podatku.

    zosia_k1 skomentował/a odpowiedź 2017-01-30 11:35

    Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Proszę mi powiedzieć czy mogę z tej sytuacji jakoś wybrnąć, jeśli nie złożyłam w odpowiednim czasie oświadczenie, że chcę skorzystać z ulgi meldunkowej (po prostu nie wiedziałam że trzeba).

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-02-03 06:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Niestety - oświadczenie takie należało złożyć w określonym terminie. Termin do jego złożenia jest terminem prawa materialnego - nie można go przywrócić (por. wyrok NSA II FSK 1363/12). W takim przypadku podatek trzeba będzie zapłacić.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Sprzedaż mieszkania: gdy nie ma dochodu, nie ma podatku

    Sprzedaż mieszkania: gdy nie ma dochodu, nie ma podatku

    Przy sprzedaży nieruchomości podatek dochodowy jest liczony od uzyskanego dochodu, czyli różnicy pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami jego uzyskania. Jeżeli dochód taki nie wystąpił (przychód był równy bądź niższy niż ...

  • Jaki podatek od odszkodowania należnego jeszcze od czasów PRL?

    Jaki podatek od odszkodowania należnego jeszcze od czasów PRL?

    Niezgodne z prawem przejmowanie nieruchomości przez państwo czy gminy to nie tylko problem Warszawy. I niewyłącznie skutek dekretu Bieruta. Wiele osób padło ofiarami decyzji administracyjnych, w wyniku których straciły majątek, ale nie ...

  • Zwrot sprzedanej nieruchomości w podatku dochodowym

    Zwrot sprzedanej nieruchomości w podatku dochodowym

    Właściciel nieruchomości sprzedał mieszkanie. Jest już umowa notarialna, część płatności została przelana. Ale nabywca informuje, że nie ma całej sumy i proponuje zwrot mieszkania i odzyskanie pieniędzy. Obie strony decydują się na ...

  • Cele mieszkaniowe a koszty podatkowe przy sprzedaży nieruchomości

    Cele mieszkaniowe a koszty podatkowe przy sprzedaży nieruchomości

    Licząc dochód ze sprzedaży części nieruchomości, podatnik powinien uwzględnić odpowiadające tej części koszty uzyskania przychodu. Nie przeszkadza temu fakt, iż koszty te wcześniej zostały uznane za cele mieszkaniowe, dzięki którym ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.