eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › jakie rozliczenie w przypadku muzyka grającego na Sylwestra?


2008-10-29 12:47 autor: jaromuzyk

2 619 odsłon

jakie rozliczenie w przypadku muzyka grającego na Sylwestra?

Witam serdecznie,

dostałem ofertę zagrania w restauracji na Sylwestra. Jestem osobą fizyczną i zastanawiam się na formą umowy - czy najlepsza będzie umowa o dzieło? Czy podatek wyniesie wówczas 19%? Czy jako artysta płacę podatek od 50% wynagrodzenia, a resztę traktuję jako koszty przychodu?

Z góry dziękuję za odp..

 

Z muzycznym pozdrowieniem,

Jarek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-11-24 13:21 autor odpowiedzi: Lytomania

    hmm to zależy czy jesteś artystą czy wykonujesz pracę najemną. Jeśli to drugie to zaliczenie kosztów związanych z twórczością artystyczną raczej odpada. Sądzę, że najbardziej odpowiednią formą zatrudnienia będzie umowa zlecenia, to i tak możliwość odpisania kosztów w wysokości 20% uzyskanego przychodu (art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli się nie mylę).

    pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ruda30010

    Dodano 2011-04-13 18:43 przez ruda30010

    podatki artysty

    Jestem artystą metaloplastykiem, zrzeszeszonym w ZPAP Sztuka Użytkowa. Nie prowadzę dzialalności gospodarczej i jako artysta mam 50% kosztow uzyskania przychodu (Nie mam innych zródeł dochodu). Moje pytania:
    1. Czy przy umowie o dzieło zawartej z podmiotem gospodarczym, podatek rozlicza zawsze zlece...

  • ruda30010

    Dodano 2011-04-12 16:59 przez ruda30010

    jak ma się rozliczać artysta metaloplastyk

    Jestem artystą metaloplastykiem,zrzeszeszonym w ZPAP Sztuka Użytkowa. Nie prowadzę dzialalności gospodarczej i jako artysta mam 50% kosztow uzyskania przychodu (Nie mam innych zródeł dochodu). Moje pytania:
    1. Czy przy umowie o dzieło zawartej z podmiotem gospodarczym, podatek rozlicza zawsze zlecen...

  • yazoll

    Dodano 2009-01-29 10:36 przez yazoll

    Czy florysta jest wolnym zawodem?

    Witam wszystkich uczestników forum.
    Zgłaszam się tutaj z konkretnym pytaniem, na które szukam od odpowiedzi i nie bardzo wiem gdzie ją znaleźć, więc może ktoś z Was umiałby mi pomóc?
    Chodzi mi o konkretny przypadek osoby, która ukończyła szkołę florystyczną prowadzoną we współpracy ze szkołą zachodn...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-15 13:17 przez konto usunięte

    Umowa o dzieło a odliczenie kosztów 50%

    Witam,
    W roku 2013 r. można odliczyć koszty 50% z umowy o dzieło od twórcy do jakiejś kwoty.
    Moje pytanie: czy jak się dojdzie do kwoty, którą można odliczyć jako koszty 50%, można podpisać umowę o dzieło z kosztami na ryczałcie 20%, gdy się wykonuje umowę o dzieło, w którym dziełem jest nie prawo a...

  • konto usunięte

    Dodano 2007-12-20 23:37 przez konto usunięte

    korekta rachunku do umowy o dzieło

    Witam
    Wystawiłem swojemu Zleceniodawcy rachunek do umowy o dzieło. Koszt uzyskania przychodu jaki zawarłem przy wyliczaniu wynagrodzenia to 20%. Jak się okazało, uługi, które wykonuję dla Zleceniodawcy objętę są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych i koszt uzyskania przychodu w takiej sy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Działalność artystyczna czyli twórca z własną firmą

    Działalność artystyczna czyli twórca z własną firmą

    Umiesz grać na gitarze, malować portrety albo pisać reportaże? Tworzysz albo wykonujesz jakieś dzieła? Zanim wygrasz talent show albo zaprojektujesz pierwszy plakat i zaczniesz zarabiać na działalności artystycznej lub swoich dziełach ...

  • Sprzedaż własnych obrazów przychodem z praw majątkowych

    Sprzedaż własnych obrazów przychodem z praw majątkowych

    Artysta- malarz, który sprzedaje własne obrazy, uzyskuje przychód z praw majątkowych. Może tutaj skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli nabywcą jest firma, powinna się ona wywiązać z obowiązków płatnika. Jeżeli ...

  • Przychody z praw majątkowych bez 20% kosztów uzyskania przychodu

    Przychody z praw majątkowych bez 20% kosztów uzyskania przychodu

    Do przychodów z działalności twórczej można stosować koszty zryczałtowane w wysokości 50% bądź rzeczywiste. Te pierwsze są jednak limitowane. Po przekroczeniu rocznego limitu tych kosztów podatnik nie może do uzyskanych z tego tytułu ...

  • Tłumaczenie tekstu z 50% kosztami uzyskania przychodu?

    Tłumaczenie tekstu z 50% kosztami uzyskania przychodu?

    W przypadku, gdy tłumaczenie tekstu z języka angielskiego na język polski, na potrzeby gry komputerowej, faktycznie jest pracą twórczą, niepowtarzalną, o indywidualnym charakterze jak też spełnia przesłanki utworu określonego w prawie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania