eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Witam! Moje pytanie dotyczy faktury kosztowej, która jest wystawiona w miesiącu styczniu, a zapłacona w miesiącu lutym (faktura nie dotyczy mediów). Czy do kosztów księguję w styczniu, czy w lutym? Bo VAT rozliczam w lutym, jak zrozumiałam nowe przepisy.

I kiedy powinnam zaksięgować fakturę za otrzymany towar? Faktura jest wystawiona w styczniu, termin płatności przypada na luty, a ja zapłacę w marcu, np. ?

I - oczywiście - nie mam pojęcia jak mam księgować fakturę sprzedaży, jeśli została ona wystawiona w styczniu i zapłacona w lutym albo w marcu?

RATUNKU!!! Nie jestem księgową, staram się jak mogę, ale zawiłość sformułowań w przepisach mnie powala na kolana.

Pytanie zaktualizowano 2013-02-20 16:25
Dziękuję za szybką odpowiedź, ale pozostają drobne wątpliwości. Co do sformułowań uzytych przez Pana. Co to znaczy "miesiąc odbioru"? Towar mam u siebie od daty wystawienia faktury, czyli od tego samego miesiąca. Tylko płatność następuje w nastepnym miesiącu lub kolejnym. Czy to oznacza, że za odbór mam rozumieć miesiąc po zapłaceniu całości faktury? Czyli koszty w miesiącu wystawienia (sprzedaży), a vat - w miesiący zapłaty? To własnie są te określenia, które do mnie nie trafiają, niestety. jeśli można - bardzo serecznie proszę o odpowiedź

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-20 15:55 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Witam, co do zasady fakturę należy zaksięgować do kosztów w miesiącu wystawienia faktury natomiast VAT w miesiącu odbioru (wyjątek media - w terminie płatności). Nowe przepisy nie zmieniły jeszcze momentu powstania obowiązku podatkowego więc księguje się “po staremu”. Nowe przepisy dotyczą natomiast dokonywania pomniejszenia kosztów w przypadku kiedy faktura nie zostanie zapłacona w określonym przez ustawę terminie.

  Faktura sprzedaży jeżeli zasady ogólne to data wystawienia do VAT; data sprzedaży do przychodów.

  Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

  Oceń odpowiedź 0 13

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.