eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Fra wewnętrzna - środek trwały


2008-03-02 16:03 autor: konto usunięte

2 207 odsłon

Fra wewnętrzna - środek trwały

Witam.Chciałabym pozbyć się zamortyzowanego komputera.Jest w EŚT,rocznik 2001.Prowadzę KPiR.Nie chodzi mi fizyczne zniszczenie go -bo może przydać się np na części - a chcę mieć porządek w papierach.Czy prawidłowe byłoby wystawienie Faktury VAT wewnętrznej na wartość wg wyceny z grudnia 2007 i zaksiegowanie wart.netto w przychody KPiR, pod. vat jako należny w Ew.VAT i oczywiście w dekl. Vat7 w poz 45 i poz 46.Nadmieniam że zakup komput. na frę w 2001r. był wykazany w dekl.VAT7 w poz. środki trwałe.Gdybym kogoś zainteresowała pytaniem proszę podać jakie przepisy o tym mówią? Proszę o szybką odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-03-03 08:30 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Jeżeli komputer nie zostanie przekazany na cele osobiste, lub inne, nie związane z działalnością, nie wystawia się wewnętrznej faktury VAT, a tylko wykreśla go z ewidencji środków trwałych na podstawie protokołu likwidacyjnego, w którym określa się, dlaczego komputer nie będzie już przydatny w prowadzonej działalności (np. zniszczenie, zużycie itp.).

    Jeśli natomiast zostanie przekazany, należy wystawić fakturę wewnętrzną i ująć w deklaracji VAT - niestety, podstawą opodatkowania jest cena nabycia komputera, zgodnie z ustawą o VAT:

    Art.7 ust.2. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

    1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

    2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

    - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

    Art.29 ust.10. W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów, z zastrzeżeniem ust. 10a.

    10a. W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, której przedmiotem są produkty spożywcze i napoje, w szczególności: pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże (PKWiU 15.81), czekolady i wyroby cukiernicze (PKWiU 15.84.2), wody mineralne i napoje bezalkoholowe (PKWiU 15.98), jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje, pod warunkiem prowadzenia szczegółowej dokumentacji przez dokonującego dostawy towarów potwierdzającej dokonanie dostawy towarów na rzecz tych organizacji, podstawą opodatkowania jest kwota, jaką w celu uzyskania w danym momencie takich towarów nabywca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów, musiałby w warunkach uczciwej konkurencji zapłacić niezależnemu dostawcy na terytorium kraju, o ile nie jest ona wyższa niż cena nabycia towarów, a gdy nie ma ceny nabycia koszty wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

    Zapisów w KPiR nie dokonuje się żadnych, jeżeli komputer został całkowicie zamortyzowany.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-05 20:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dzięki za obszerną odpowiedź.W międzyczasie zaglądałam tu i tam szukając i widzę że Twoja odpowiedź potwierdza się.

    Jeszcze raz wielki dzięki. Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania