![]() |
Dodano: 2013-04-27 22:58 Autor: Milena Kategoria: Pozostałe: Podatki
Nierezydent (osoba z Niemiec) będąca zatrudniona w polskiej firmie na stanowisku prezesa zarządu (uchwała powołania), rozlicza się obecnie w Polsce w fomie ryczałtu 20%.
Jak wygląda rozliczenie roczne tej osoby w Niemczech? Wiem, że tam podatek wynosi 40%. Czy osoba ta musi w rozliczeniu rocznym w Niemczech dopłacić te 20% podatku czy poprzestaje tylko na ryczałtowym pobieranym w Polsce 20%?
Czy jest możliwość aby ta osoba zatrudniona była w Polsce np. na umowę o pracę i rozliczała się wg skali podatkowej? Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania nierezydenta?
2013-04-29 07:00 eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Czyli uzyskuje przychody z tzw. działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy). Jako że to osoba z Niemiec, w rocznym PIT może skorzystać ze skali podatkowej.
Art. 29. 1. Podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a (czyli nierezydenci), przychodów:
1) z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz z odsetek innych niż wymienione w art. 30a ust. 1, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.
4. Jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 2a:1) mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej i2) udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych- uzyskane przychody, o których mowa w ust. 1, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym składanym za dany rok podatkowy, opodatkować na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 (skala podatkowa). W tym przypadku pobrany od tych przychodów zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w ust. 1, traktuje się na równi z pobraną przez płatnika zaliczką na podatek dochodowy.Pytanie, czy to będzie korzystne? (zamiast 20% można bowiem zapłacić 32%).Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2013-04-29 08:47 Milena
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.