2016-06-15 09:01
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
lokal przyjmujemy do środków trwałych wg ceny wykupu powiększonej o koszty z nim związane, czyli chociażby notariuszem. Nie jest to pełna wartość lokalu widniejąca na umowie, a jedynie ta, która odpowiada cenie wykupu. Wcześniej bowiem raty leasingu wchodziły w koszty. Wydaje się, że do środków trwałych można go zaliczyć już w momencie nabycia własności, czyli w dacie aktu notarialnego. Stawka amortyzacji to co do zasady 2,5% w skali roku. Można się jednak zastanowić nad zastosowaniem stawki indywiudalnej - wszystko zależy od tego, ile lat przez jego nabyciem był on wcześniej używany.
Przy leasingu finansowym przedmiot leasingu jest środkiem trwałym leasingobiorcy. Wartość początkowa do amortyzacji z reguły wynika tutaj z samej umowy leasingu. Część odsetkowa tutaj oraz ubezpieczenie wchodzi w koszty. Co to jest ta opłata przygotowawcza?
VAT podlega odliczeniu, jeżeli powyższe służą opodatkowanej działalności gospodarczej (w obydwu przypadkach wykazujemy je jako nabycie środków trwałych). KŚT 485 lub 486 w zależności od rodzaju.