eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy otrzymam zasiłek macierzyński i rodzicielski?


2022-08-24 20:11 autor: ala098

1 807 odsłon

Czy otrzymam zasiłek macierzyński i rodzicielski?

Dzień dobry. Czy otrzymam zasiłek macierzyński i rodzicielski, jeśli umowa na czas określony kończy się z końcem stycznia 2023 r., a termin porodu przypada na koniec marca 2023 r.?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2022-08-25 15:31 autor odpowiedzi: Jowita

    Jeżeli urodzi Pani już po ustaniu ubezpieczenia/zatrudnienia zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał. Ale pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu.

    Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).

    Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2022-08-25 20:03 autor odpowiedzi: ala098

    Dziękuję. Na Państwa i też innych forach można znaleźć odpowiedz pozytywną tzn. że otrzyma się z zus-u macierzyńskie i rodzicielskie. Czy przepisy się zmieniły?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2022-08-26 08:03 autor odpowiedzi: Jowita

    W jakim zakresie przepisy się zmieniły? 

    Proszę dostarczyc pracodawcy zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu tak żeby wiedział o obowiązku przedłużenia umowy o prace.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Katarzyna8830

    Dodano 2017-05-23 16:12 przez Katarzyna8830

    Kiedy mogę iść na L4 ciążowe gdy mam umowę na czas określony?

    Witam,
    mam umowę od 16.05.2016 do 16.05.2018, jestem obecnie w 5. tygodniu ciąży. Czy mogę iść na chorobowe przed 12. tygodniem ciąży i czy będą mi się liczyć świadczenia po urodzeniu dziecka w styczniu 2018, tj. macierzyńskie i wychowawcze?
     
    Umowa w maju 2018 mi wygaśnie i nie zostanie przedłużon...

  • Agajoo

    Dodano 2016-11-15 20:20 przez Agajoo

    Koniec umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego

    Witam,jestem obecnie w 8. miesiącu ciąży, przewidywany termin porodu to 17.12.2016. Umowa o pracę na czas określony kończy mi się w lutym 2017. Pobieram minimalne przewidywalne obecnie wynagrodzenie. Czy w związku z tym decydując się na zasiłek macierzyński w wysokości 100 % a następnie na zasiłek r...

  • kassob1

    Dodano 2016-09-14 21:22 przez kassob1

    Ciąża a umowa na czas określony. Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński?

    Witam,jestem zatrudniona na umowę o pracę ma czas określony do 26 października 2016 r. Przewidywany termin porodu wyznaczony mam na 20 października 2016 r.Do dnia porodu jestem na zwolnieniu lekarskim. Czy w takim przypadku będzie przysługiwał mi zasiłek macierzyński? Bardzo proszę o odpowiedź?

  • sylwia123

    Dodano 2016-07-12 17:28 przez sylwia123

    Zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym

    Witam,czy jeżeli podczas trwania urlopu wychowawczego urodzę kolejne dziecko to czy przysługuje mi zasiłek macierzyński i rodzicielski przez rok czasu? Czy żeby pobierać ten zasiłek muszę zrezygnować z urlopu wychowawczego? Umowę o pracę mam na czas określony do stycznia 2017 r. a kolejne dziecko ur...

  • Janka89

    Dodano 2017-05-22 11:22 przez Janka89

    Umowa na czas określony, a ciąża. Czy dostanę zasiłek macierzyński?

    Witam,obecnie jest umowa na okres próbny do dnia 31.05.2017. Ma być przedłużona na czas określony na pół roku, do 31.11.2017. Termin porodu przewidziany jest mniej więcej na 02.01.2018 - czyli umowa o pracę będzie przedłużona do dnia porodu, po czym pracodawca najprawdopodobniej jej już nie przedłuż...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

    Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

    Obecne zmiany w ramach Polskiego Ładu obejmują także zasiłki macierzyńskie dla mężczyzn (za okres urlopu ojcowskiego) i kobiet. Z dniem 1 lipca są one zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 tys. 528 złotych w skali ...

  • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

    Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

    Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

  • Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

    Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

    Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...

  • Świadczenie rodzicielskie: od 1 stycznia 1000 zł przez rok

    Świadczenie rodzicielskie: od 1 stycznia 1000 zł przez rok

    Urlop macierzyński czy rodzicielski zarezerwowany jest wyłącznie dla pracowników. Przyszłe mamy, które opłacają dobrowolne „chorobowe” – czyli przedsiębiorczynie i zleceniobiorczynie – mają jednak prawo do zasiłków związanych z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania