eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy umowę na zastępstwo można liczyć do pozostałych umów na czas określony?


2012-09-05 12:40 autor: monmar230

5 144 odsłon

Czy umowę na zastępstwo można liczyć do pozostałych umów na czas określony?

Witam, zostałam zatrudniona na 3-miesięczny okres próbny, następnie dostałam umowę na zastępstwo za pewną Panią, potem kolejną na zastępstwo za Pana, poczym w końcu otrzymałam umowę na rok. Czy to jest dopiero moja pierwsza umowa? Czy kolejna może być już na dłuższy okres czy ponownie tylko na rok??

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-09-11 08:57 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Umowa zawarta na rok to pierwsza umowa na czas określony.

  Mimo iż logicznie rzecz biorąc, umowa na zastępstwo jest umową na czas określony (tj. na czas zastępstwa), nie jest tak traktowana przez Kodeks pracy. Umowa na zastępstwo i umowa na czas określony to dwie odrębne umowy. Pracodawca zatem ma prawo zaproponować Pani (po dwóch umowach na zastępstwo) dwie umowy na czas określony pod rząd.

  Nie ma przepisu, który mówiłby, że kolejna umowa może być ponownie zawarta tylko na rok.Kodeks pracy nie określa maksymalnej dopuszczalnej długości umowy na czas określony, chociaż Sąd Najwyższy wielokrotnie w orzeczeniach stał na stanowisku, że długoletnią umowę na czas określony należy potraktować jak umowę na czas nieokreślony. To, jak długo ta umowa będzie trwać, zależy od rodzaju pracy (np. zasadne jest zawarcie kilkuletniej umowy na czas trwania danego projektu), musi być  uzasadnione interesem obu stron i nie może naruszać zasad współżycia społecznego. W innym wypadku zawieranie długoletnich umów na czas określony może być traktowane jako próba obejścia przepisów prawa pracy.

  Proszę jednak pamiętać, że zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

  Pozdrawiam serdecznie

  Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania