eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Wypowiedzenie umowy o pracę na urlopie wychowawczym


2015-02-10 08:49 autor: Asia30

3 574 odsłon

Wypowiedzenie umowy o pracę na urlopie wychowawczym

Witam,

jestem nauczycielem kontraktowym zatrudnionym od września 2009 na czas nieokreślony. Obecnie przebywam na niepłatnym urlopie wychowawczym do dnia 31.08.2015.

Moja pani dyrektor oświadczyła, iż w maju dostanę  wypowiedzenie stosunku pracy za porozumieniem stron. Oczywiście wiem, iż nie muszę się na to godzić. Moje pytania brzmią:

- Czy mogę otrzymać wypowiedzenie stosunku pracy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym?

- Kiedyś wspominała o likwidacji stanowiska pracy (oddział przedszkolny, który ulega likwidacji)- z jakiego paragrafu musiałabym wówczas zostać zwolniona? Co mi przysługuje z tego tytułu?

- Co w przypadku jeśli nie podpiszę wypowiedzenia za porozumieniem stron (to ona chce mnie zwolnić, a ja chcę pracować)?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-10 09:21 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Kontrakt czy umowa o pracę? Jeśli to drugie, to oczywiście przysługuje Pani ochrona na zasadach z kodeksu pracy. Na urlopie wychowawczym pracodawca nie może Pani wypowiedzieć umowy o pracę. Wyjątki stanowią: ogłoszenie upadłości pracodawcy, likwidacja pracodawcy (nie stanowiska pracy). Po zakończeniu wychowawczego pracodawca ma obowiązek dopuścić Panią do pracy na dotychczasowym stanowisku (i wypłacać wynagrodzenie), a jeżeli nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem wychowawczego lub innym stanowisku (ale odpowiadającym Pani kwalifikacjom zawodowym).  Nie ma czegoś takiego jak wypowiedzenie za porozumieniem stron. Istnieje możliwość rozwiązania stosunku pracy m.in. na mocy porozumienia stron (tu potrzebna jest wola obu stron) albo przez oświadczenie jednej ze stron (za wypowiedzeniem). W razie rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem w  okresie trwania urlopu wychowawczego ma Pani odwołać się do sądu pracy żądając uznania bezskuteczności wypowiedzenia (jeśli umowa uległa już rozwiązaniu  - to przywrócenia do pracy) albo odszkodowania.

  Należy dodać, że pracodawca nie przestrzegając uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem (jak równiez nie wypłacając wynagrodzenia) popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika (zagrożenie karą grzywny od 1000 zł do 30000 zł)

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-10 11:44 autor odpowiedzi: Asia30

  Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Bezzasadne wypowiedzenie umowy przez pracownika - jakie roszczenia pracodawcy?

  Bezzasadne wypowiedzenie umowy przez pracownika - jakie roszczenia pracodawcy?

  Ustawa Zasadnicza w art. 65 ust. 1 zapewnia każdemu wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. W praktyce zdarza się jednak, że ta wolność wyboru bywa nadużywana kosztem zasady, że umów należy dotrzymywać (łac. pacta ...

 • Umowy o pracę - ważne zmiany

  Umowy o pracę - ważne zmiany

  W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...

 • Wypowiedzenie umowy czy porozumienie stron? Czy pracownik może wybrać?

  Wypowiedzenie umowy czy porozumienie stron? Czy pracownik może wybrać?

  Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić na podstawie wypowiedzenia umowy o pracę albo za porozumieniem stron. Pracodawca może umożliwić zwalnianemu pracownikowi wybór sposobu zwolnienia.

 • Skuteczne rozwiązanie terminowej umowy o pracę

  Skuteczne rozwiązanie terminowej umowy o pracę

  Rozwiązując umowę z pracodawcą, należy zwrócić uwagę na szereg uwarunkowań, które muszą zostać spełnione, by proces ten przebiegał zgodnie z obowiązującym prawem. W innym przypadku mogą pojawić się komplikacje przy próbie ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania