eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Okres wypowiedzenia pracy a założenie działalności


2016-03-22 22:57 autor: sylwia930

1 923 odsłon

Okres wypowiedzenia pracy a założenie działalności

Dzień dobry,

jestem w okresie wypowiedzenia (do końca kwietnia 2016) i myślę o założeniu działalności od 1 kwietnia mam jednak kilka pytań:

1. Czy okres wypowiedzenia liczy się jako okres składkowy i za ten wspólny miesiąc kwiecień płacę z działalności tylko zdrowotne?

2. Czy gdybym w kwietniu miała opiekę nad chorym dzieckiem lub chorobę to liczy mi się średnia z etatu z 12 m-cy? (z DG jeszcze składek nie zdążyłabym odprowadzić)?

3. Czy przy DG jeśli nie ma okresu wyczekiwania (ciągłość składek) to należy się zasiłek chorobowy od pierwszego dnia, czy trzeba 33 dni chorobowego odliczać?

4. Gdybym zachorowała np. za 3 miesiące, to średnia do chorobowego objęłaby trzy miesiące z działalności, a 9 miesięcy z etatu? Czy to na jednym druku się wypełnia, czy oba tytuły ubezpieczeń osobno na Z-3?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • julia126

  Dodano 2015-03-10 11:54 przez julia126

  Wypowiedzenie z pracy a założenie działalności gospodarczej

  Właśnie dostałam 2-tygodniowe wypowiedzenie z pracy, ale będę zakładać działalność gospodarczą. Słyszałam o czymś takim, że jeśli będzie to ciągłość to ubezpieczenie zdrowotne też się ciągnie, czyli nie obejmuje mnie okres 90 dni.
  I teraz moje pytanie: czy zakładając tą działalność mogę płacić sobie...

 • Abdent

  Dodano 2016-12-18 00:58 przez Abdent

  Choroba w niepełnym pierwszym miesiącu działalności

  4 grudnia zakończyłam trwającą 4 lata umowę o pracę na czas określony, 5 grudnia założyłam własną działalność. Dowiedziałam się, że muszę iść w grudniu na operację.Jak wygląda obliczanie podstawy zasiłku chorobowego przy chorobie w pierwszym niepełnym miesiącu działalności? Czy podstawą do wypłaty z...

 • tekla

  Dodano 2014-10-20 11:32 przez tekla

  Wypłata zasiłku po dłuższej chorobie, a nie przepracowanie pół roku

  Witam,mam pytanie odnośnie kwestii okresu ochronnego pracownika, który został zatrudniony, nie przepracował 6 miesięcy i po 2 miesiącach od zatrudnienia zaczął chorować. Po 90 dniach choroby możemy taką osobę zwolnić, ale czy ten okres ochronny dotyczy również wypłaty zasiłku? Chodzi o to, że pracow...

 • pijane_konfetti

  Dodano 2019-01-16 15:43 przez pijane_konfetti

  Wypowiedzenie na etacie a własna działalność gospodarcza

  Dzień dobry, przebywam obecnie na okresie wypowiedzenia (3 miesiące) i chcę w tym czasie założyć działalność gospodarczą. Pytanie czy mogę w tym czasie wystawiać faktury i jako to jest wtedy z odprowadzanymi składkami?

 • iwona13131

  Dodano 2014-11-17 19:24 przez iwona13131

  Zasiłek chorobowy z ZUS po ustaniu zatrudnienia

  Witam,wypowiedziałam pracodawcy umowę o pracę. Na tydzień przed końcem okresu wypowiedzenia rozchorowałam się i dostałam zwolnienie lekarskie na 2 tygodnie.Czy za drugi tydzień zwolnienia lekarskiego, kiedy już ustał stosunek pracy otrzymam zasiłek chorobowy z ZUS?Dziękuję.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania