eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Podatek ze sprzedaży mieszkania ma kredyt i kupienia mieszkania na kredyt


2017-04-05 19:12 autor: Moplo

2 080 odsłon

Podatek ze sprzedaży mieszkania ma kredyt i kupienia mieszkania na kredyt

Witam,
 
w 2011 roku kupiłam mieszkanie na kredyt za 212 000 zł i sprzedałam je w 2016 roku za 263 000 zł, a z pieniążków ze sprzedaży spłaciłam brakującą kwotę kredytu w kwocie 83 000 zł. Następnie kupiłam mieszkanie za kwotę 278 000 zł zaciągając kredyt w wysokości 150 000 zł.

Bardzo proszę o pomoc w wyliczeniu podatku oraz ewentualną rade, jak mogę go obniżyć. Czy umowa o dzieło na wykończenie mieszkania może być kosztem? 

Pozdrawiam,
Marta N

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-04-07 15:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Kredytów nie bierzemy tutaj pod uwagę. Mamy zatem: http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci?oblicz=1&d-rn=2011&d-rs=2016&d-p=263000&d-k=212000&d-w=128000

    Co do kosztów:
    Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

    Zapłata za wykończenie mieszkania (prace budowlane) zdaje się tutaj mieścić nawet wówczas, gdy wykończenia nie dokona firma, tylko inna osoba (bez działalności) w oparciu o zawartą umowę o dzieło - warto zadbać tutaj o dokument potwierdzający taką zapłatę.
    Proszę pamiętać, że z tytułu tej umowy osoba wykonująca dzieło musi zapłacić podatek (wg skali podatkowej).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ate2

    Dodano 2016-09-23 20:29 przez ate2

    PIT-39 - rozliczenie zakupu mieszkania

    Dzień dobry,nie wiem, jak prawidłowo powinien wyglądać PIT-39 w sytuacj:1. Kupno mieszkania w 2009  - przeprowadzono w nim remont, zaciągnięty częściowo kredyt mieszkaniowy. 2. Sprzedaż mieszkania kupionego w 2009 i spłata całego kredytu z uzyskanych pieniędzy.3. Kupno drugiego mieszkania w 2009 rów...

  • Malgorzata_M

    Dodano 2015-02-26 10:36 przez Malgorzata_M

    Podatek od sprzedaży mieszkania

    2011 rok - zakup mieszkania za 150000 zł (w całości na kredyt), 2015 - sprzedaż mieszkania za 170000 zł (z czego spłacam cały kredyt). Mam zysk w wysokości 20K zł. Czy odliczam podatek w PIT-39 od kwoty 20000 zł? Czyli jestem zobowiązana zapłacić 3 800 zł?

  • oliaa

    Dodano 2017-02-17 11:07 przez oliaa

    Czy nastąpi dochód ze sprzedaży mieszkania?

    Witam!W 2012 roku nabyłam mieszkanie, za które zapłaciłam z kredytu (100 tys. zł 3500 koszty notarialne). W roku 2016 sprzedałam to mieszkanie za 102 tys. zł.Z otrzymanej kwoty spłaciłam kredyt zaciągnięty na sprzedawane mieszkanie. Czy prawidłowo wyliczam PIT-39:przychód - 102 000 złkoszty - 103 50...

  • Alucha110

    Dodano 2016-08-08 20:24 przez Alucha110

    PIT-39 a spłata kredytu w Anglii

    Witam,kupiłam mieszkanie w lipcu 2012 r. Chciałabym je sprzedać w tym roku po mimo iż nie minęło 5 lat. Rok temu kupiłam dom w Anglii w kredycie. Czy pieniądze ze sprzedaży mieszkania mogę przeznaczyć lub nimi spłacić kredyt w Anglii? Jakie dokumenty potrzebuję pokazać w Polsce by nie płacić podatku...

  • edek8

    Dodano 2018-03-07 11:15 przez edek8

    Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania z kredytem i kupno kolejnego na kredyt?

    W 2015 r. kupiłam mieszkanie za 89 000 zł, 8 900 zł wpłaciłam gotówką, a na pozostałą kwotę 80 100 zł wzięłam kredyt hipoteczny. W październiku 2017 roku sprzedałam to mieszkanie za kwotę 130 000 zł z czego 69 555,28 zł poszło na spłatę kredytu, a 60 444,72 zł otrzymałam gotówką.W listopadzie 2017 r...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania