eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Godziny nadliczbowe


2020-07-14 12:37 autor: Bazuu

2 446 odsłon

Godziny nadliczbowe

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to naprawdę jest z godzinami nadliczbowymi. Pracuje w systemie 3 zmianowym po 8h 5x w tyg. Z tych informacji które znalazłem w internecie max ilość godzin nadliczbowych w tygodniu to 8. Więc pracodawca może zmusić mnie np. do pracy 2x po 12h?

Te nadgodziny są zwykłym cyklem pracy, po prostu jest tyle zamówień, że trzeba zostawać. Po np. jednym dniu 12 trzeba przyjść jeszcze w sobotę. Kółko się zamyka i tak pracujemy po 2-3 dni 12h i jeszcze wpada sobota lub niedziela.

Czy jest to zgodne z prawem? Czy jeśli max dopuszczalna ilość godzin miesięcznie to powiedzmy 32h, to czy mogę 5 dni z rzędu pracować po 12h?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-07-14 14:11 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Zatem nie jest to sztywne 8 godzin na tydzień, gdyż kluczowe jest tu słowo „przeciętnie”.

    Na uwagę zasługuje też jeszcze jedna kwestia. Kodeks pracy wskazuje wyraźnie, że praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie: 

    • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
    • szczególnych potrzeb pracodawcy. 

    Jeżeli coś powtarza się w każdym tygodniu pracy i jest już właściwie jej stałym elementem, trudno to nazwać szczególnymi potrzebami pracodawcy. Choć rozstrzygnąć mógłby to ostatecznie jedynie sąd.
    Jeżeli zastanawia się Pan, czy może odmówić pracy w nadgodzinach, to jest kilka takich przypadków. Jednak dopóki wszystkie przeciętne limity i odpoczynki zostaną zachowane, nadgodziny nie będą planowane, a finalnie prawo nie zostanie złamane, trudno to orzec z całą stanowczością. Pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych:

    • gdyby miał zostać naruszony jego odpoczynek dobowy/tygodniowy (wynika to z ogólnej reguły, którą stanowi art. 100 KP). Ten sam art. dotyczy przekroczenia rocznego/tygodniowego limitu nadgodzin, czy pracy w 4 niedzielę z rzędu (też pracownik może odmówić);

    • ze względu na zły stan zdrowia swój albo członka rodziny, ze względu na konieczność np. odbioru dziecka z przedszkola, czy wizyty u lekarza na którego czeka się pół roku (Art. 8 KP Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.) – wyższym dobrem jest np. moje zdrowie, dobro mojego dziecka itd.

    • ze względu na naruszenie zasad współżycia społecznego, np. polecenie dotyczy załatwienia spraw prywatnych pracodawcy/przełożonego – brak szczególnych potrzeb pracodawcy.

    Pamiętajmy, że zawsze musi istnieć powód odmowy. Pracownik nie może odmówić wykonania nadgodzin „bo nie”, gdyż pracodawca może to uznać za odmowę wykonania podstawowych obowiązków pracowniczych. Zmęczenie również nie jest argumentem za odmową wykonania pracy w godzinach nadliczbowych.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-06 13:30 przez konto usunięte

    Praca w brw Mielec

    Witam,
    od połowy sierpnia do niemal końca 2013 r. pracowałem od poniedziałku do piątku po 12 godz. i co drugą sobotę 8 godz. (60-68 godz. w tyg). Było to za obopólną zgodą, ponieważ pracodawca płacił za godziny nadliczbowe.
    Obecnie pracodawca planuje pracę od poniedzialku do piątku po 12 godz. i w k...

  • Wukash

    Dodano 2017-06-26 21:36 przez Wukash

    Nienormowany czas pracy a stanowisko zastępcy dyrektora

    W związku z przygotowaniem towaru do wysyłki i koniecznością kompletacji wszystkich wyrobów, co nastąpić miało późnym popołudniem (moje zwyczajowe godz. pracy to 7.00 - 15.00) zaproponowałem pracodawcy rozpoczęcie pracy o 12.00 i jej zakończenie o 20.00.W odpowiedzi usłyszałem, że jako z-ca dyrektor...

  • iZotope

    Dodano 2015-01-30 11:26 przez iZotope

    Przymusowe dni wolne za nadgodziny

    Witam,pracuję w systemie 4-brygadowym, 7 dni z rzędu (np. 2 ranki, 2 popołudniówki, 3 nocki), potem 2 dni wolnego. Raz w miesiącu 3 dni wolnego. Do tej pory w zakładzie były nadgodziny, co więcej planowane. Teraz pracodawca stwierdził, że będzie nam wyznaczał dni wolne w taki sposób aby nadgodziny s...

  • Ppatrycja

    Dodano 2017-10-03 22:04 przez Ppatrycja

    Nadgodziny. Czy można je z góry narzucić?

    Witam, czy pracodawca może z góry narzucić nam nadgodziny? Pracuje jako sprzedawca. Ze względu na braki kadrowe w grafiku na październik mam z góry narzucone nadgodziny. W grafiku, który dostałam pod września do przepracowania mam 244,5 godz., zamiast etatu (176 godzin). Czy takie działanie jest zgo...

  • paul1234

    Dodano 2017-08-14 16:32 przez paul1234

    Odrabianie godzin. W jakich przypadkach jest właściwe?

    Witam!Pracuję fizycznie po 40 godzin tygodniowo. Ostatnio wyłączyli prąd o godz. 9.00, szef kazał iść do domu.Następnego dnia kazał odrobić te godziny - w każdym dniu po 9 godzin. Czy to jest zgodne z prawem i czy ta godzina liczy się jako nadgodzina?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Niepełny etat a praca w sobotę

    Niepełny etat a praca w sobotę

    Rozważmy następujący przypadek: pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu. Czasami jest konieczne, aby przyszedł do pracy w sobotę na 8 godzin (normalnie przychodzi na 6 godzin). Czy za sobotę trzeba mu oddać dzień wolny? Jak należy ...

  • Praca kierownika w wolne soboty a inny dzień wolny

    Praca kierownika w wolne soboty a inny dzień wolny

    Rozważmy następujący przypadek: kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej naszej firmy, ze względu na duże natężenie produkcji, w ostatnich kilku miesiącach na polecenie pracodawcy pracował w prawie każdą sobotę - po około 5-6 ...

  • Zgubiona ewidencja czasu pracy a pozew o nadgodziny

    Zgubiona ewidencja czasu pracy a pozew o nadgodziny

    Ciężar dowodu w zakresie czasu wykonywania pracy spoczywa zarówno na pracowniku, który dochodzi roszczeń z tego tytułu, jak i na pracodawcy, który jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy.

  • Nadgodziny a ruchomy czas pracy

    Nadgodziny a ruchomy czas pracy

    Wśród pracodawców stosujących ruchomy czas pracy pojawiła się wątpliwość, czy praca zlecona przed rozkładową godziną rozpoczęcia pracy powinna być kwalifikowana jako nadgodziny dobowe czy jako nadgodziny średniotygodniowe. W ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania