eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › podatek od sprzedaży mieszk, moment wybudowania czy nabycia


2009-04-19 23:27 autor: Markis

1 472 odsłon

podatek od sprzedaży mieszk, moment wybudowania czy nabycia

Witam,

mam prośbę o poradę. Sprzedałem w 2006 mieszkanie, które nabyłem jako nowo wybudowane od spółdzielni mieszk najpierw w formie uzyskania przydziału własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu a następnie aktu notarialnego ze spółdzielnią ustanawiającego odrębną własność lokalu i przenoszącego tę własność lokalu na mnie. Zarówno przydział jak i potem akt not był w 2001 roku. Gdyby liczyć od dnia do dnia to przydział jest datowany powyżej 5 lat przed aktem sprzedaży w 2006 ale jak wiemy, należy niestety liczyć okres od końca danego roku kalendarzowego czyli od 31.12.2001 roku. I teraz zorientowałem się, że mam kłopot z udokumentowaniem wydatkowania całego przychodu z 2006 na cele mieszkaniowe.

Natomiast zorientowałem się właśnie, że budynek, w którym było to mieszkanie został wybudowany dużo wcześniej, już w 1999 roku przejąłem to mieszkanie protokołem zdawczo-odbiorczym tylko, że trafiłem jak wiele osób w tamtych czasach na problemy ze spółdzielnią (drugi bydynek na osiedlu jeszcze był budowany, spółdzielnia miała kłopoty z płynnością) jeśli chodzi o uzyskanie własności (dopiero w 2001 to się udało zamknąć). Dodam, że całość ceny za mieszkanie wpłaciłem do spółdzielni do połowy 2000 roku.

Czy mam szansę w Urzędzie Skarbowym na umorzenie sprawy poprzez powołanie się na ten moment przejęcia protokołem zdawczo-odbiorczym / wybudowanie lokalu oraz na to, że zapłaciłem całość już w 2000 roku? Czy ktoś słyszał o podobnej sprawie? Pewnie by się skończyła na wyższej instancji / wyroku sądu?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-04-22 18:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Szanse są bardzo nikłe - ustawa o podatku dochodowym wskazuje na datę nabycia, a to miało miejsce w 2001 r.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania