eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Praca w kombinacie chemicznym. Czy mogę przejść na emeryturę pomostową?


2013-11-26 21:03 autor: mirek1969

3 325 odsłon

Praca w kombinacie chemicznym. Czy mogę przejść na emeryturę pomostową?

Pracuję w warunkach szczególnych w fabryce chemicznej od 1 września 1984 roku z roczną przerwą na odbycie zasadniczej służby wojskowej, po czym dalej pracuję do 31.12.2009 roku. Od 01.01. 2010 zmieniłem zakład pracy, gdzie ponownie zatrudniono mnie w warunkach szczególnych. Czy mogę liczyć na emeryturę pomostową czy muszę jeszcze spełnić jakiś warunek?

Dodam, że na świadectwie znajduje się zapis: wykaz: A dział III poz. 23 pkt 8 wykazu stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego Nr 7 z dnia 7 lipca 1987 r.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-26 21:11 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Warunki dla mężczyzny to: wiek emerytalny wynoszący 60 lat,  łącznie okresy składkowe i nieskładkowe  25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Istotne jest, aby praca wymieniona w dziale wykazu A była wykonywana na podstawie stosunku pracy.

    fionka skomentował/a odpowiedź 2013-11-27 07:43

    Czy przed samym przejściem na emeryturę trzeba również być w stosunku pracy, czy można prowadzić działalność gospodarczą lub być na rencie?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-26 21:39 autor odpowiedzi: mirek1969

    Proszę Pana czy 15 lat pracy w warunkach szczególnych dotyczy okresu pracy przed 1998 rokiem? Bo tutaj nie potrafię zrozumieć. Czy czas ten został wydłużony do 2008?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-27 08:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. po spełnieniu wymaganych warunków mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w każdym czasie. Do tych osób nie odnosi się żadna data graniczna, do której należałoby spełnić warunki, aby uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury.

    W innej sytuacji znajdują się osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. Prawo do wcześniejszej emerytury po osiągnięciu wieku przewidzianego w ustawie (55 lat dla kobiet, 60 lat dla mężczyzn lub niższy), nabywają osoby, które w dniu wejścia
    w życie ustawy, a więc w dniu 1 stycznia 1999 r., osiągnęły:

    • 15 letni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
    • okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

    fionka skomentował/a odpowiedź 2013-11-28 07:35

    w dalszym ciągu poszukuję odpowiedzi na pytanie dotyczące emerytury na warunkach szczególnych dla osób urodzonych po 1948 roku: czy w momencie osiągnięcia wieku uprawniającego do emerytury muszą być zatrudnieni na umowę o pracę? Czy o taką emeryturę może ubiegać się osoba prowadząca obecnie działalność gospodarczą i będąca na rencie a spełniająca wymienione powyżej warunki? Od dłuższego czasu szukam informacji gdyż w ZUSIE poinformowano mnie, że należy się zatrudnić na miesiąc.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-03 09:54 autor odpowiedzi: kris.p70

    Czy przepis o przechodzeniu na emeryturę  w wieku 60 lat w tym ponad 20 lat pracy w warunkach szczególnych będzie obowiązywał w 2014 roku?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-03 10:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Odp dla fionka:

    Emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje tylko wtedy, gdy była ona wykonywana w ramach stosunku pracy lub stosunku służby. Jeśli więc określona osoba nie była zatrudniona przez odpowiedni okres, a pracowała w warunkach równie szkodliwych lub uciążliwych jak pracownik, ale np. na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło czy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, nie może ona nabyć z tytułu takiej pracy tejże emerytury.

    Warunkiem nabycia uprawnień emerytalnych nie jest w tym przypadku pozostawanie w tym czasie w jakimkolwiek stosunku pracy. Oznacza to, że nie ma przeszkód, aby prawo do tego świadczenia uzyskała osoba, która kiedyś była zatrudniona w szczególnych warunkach w ramach stosunku pracy przez wymagany okres, a ostatnio była ubezpieczona z innego tytułu np. w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

    Jak na razie przepisy się nie zmieniły.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Emerytury pomostowe. Co się zmieniło od 1 stycznia 2024?

    Emerytury pomostowe. Co się zmieniło od 1 stycznia 2024?

    Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych. Ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r.

  • Emerytura pomostowa. Kto ma prawo do wcześniejszej emerytury?

    Emerytura pomostowa. Kto ma prawo do wcześniejszej emerytury?

    1 stycznia 2024 roku wejdą w życie przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych. Pozwolą one przejść wcześniej na emeryturę także tym osobom, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym ...

  • Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

    Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, aby wniosek o emeryturę składać w lipcu. Ten miesiąc jest najkorzystniejszy na zakończenie aktywności zawodowej, z uwagi na waloryzację roczną i kwartalną. Nasza emerytura będzie wyższa.

  • Emerytura kobiet, które były w OFE, jest wyższa

    Emerytura kobiet, które były w OFE, jest wyższa

    Kobiety odchodzące na emeryturę w wieku 60 lat, które były członkami OFE, mają dwukrotnie przeliczane emerytury. Pierwszy raz, kiedy złożą wniosek emerytalny i drugi raz po ukończeniu 65 roku życia.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania