eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Witam,

Dostałem mieszkanie od babci w 2012 r. w drodze darowizny o wartości 140 tysięcy. Teraz chcę je sprzedać za 160 tysięcy i spłacić kredyt gotówkowy i trochę kasy sobie  zostawić, natomiast 100 tysięcy przeznaczyć na zakup mieszkania o wartości 150 tysięcy. Z czego bank (inny niż ten, co mam gotówkowy), udzieli mi kredytu hipotecznego na kwotę 50 tysięcy. Jaki i czy jest podatek, jak go uniknąć?

Pomocy, to pilne.

Pytanie zaktualizowano 2013-06-30 10:06
Zapewne najlepszym rozwiązaniem było by sprzedaż za 160 i zakup za 160 tyś ale tak się nie da :(

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-30 23:46 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Będzie podatek od 60 tysięcy - wolne od podatku są pieniądze otrzymane ze sprzedaży  mieszkania pod warunkiem przeznaczenia ich na własne cele mieszkaniowe. Ponieważ nie upłynęło 5 lat od otrzymania darowizny i  na cele mieszkaniowe przeznaczone zostanie 100000 zł  od nadwyżlki będzie podatek dochodowy .

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj

 • 2013-07-01 10:14 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Do ulgi uprawniają także wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę w państwie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Chodzi o spłatę:

  - kredytu oraz odsetek od kredytu, który podatnik zaciągnął przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości,kredytu oraz odsetek od tego kredytu, który podatnik zaciągnął przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży, by spłacić zaciągnięty wcześniej kredyt na własne cele mieszkaniowe

  - każdego kolejnego kredytu oraz odsetek od tego kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia na spłatę kredytu na własne cele mieszkaniowe.

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.