eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

W czerwcu 2013 został notarialne ogłoszony testament po zmarłej teściowej. W wyniku tego faktu zostałem spadkobiercą 1/4 wartości działki domu jednorodzinnego. Pozostali właściciele to mój teść (1/2 wartości) oraz żona (żona 1/4). W lipcu 2013 ma nastepić sprzedaż tegoż domu - za zgodą wszystkich 3 właścicieli.

Obecnie z żoną posiadamy wspólny dom, na którego budowę zaciągneliśmy w 2007 roku kredyt hipoteczny. Teść od jakiegoś czasu mieszka u nas. Czy przy sprzedaży tej wspólnej nieruchmości, aby uniknąć podatku, przeznaczę w ciągu dwóch lat pieniądze lub ich część na zakup mieszkania dla teścia? 

Czy wówczas zapłace podatek do sprzedaży nieruchomości czy nie? Czy mogę wykazać że pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczę na inne (drugie) mieszkanie?

Pytanie zaktualizowano 2013-06-18 22:02
Czy wówczas zapłace podatek do sprzedazy nieruchomości czy nie? Czy mogę wykazać że pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczę na inne (drugie) mieszkanie?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-19 08:33 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od daty jej nabycia należy przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, nie ma znaczenia ile własnych mieszkań podatnik posiada. Natomiast środki przeznaczone na cele mieszkaniowe innych osób (np teścia) nie będą korzystać ze zwolnienia w podatku.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.