eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Jaki będzie podatek od sprzedaży działki budowlano-rolnej przed upływem 5 lat?


2012-12-02 22:49 autor: lucyna

7 157 odsłon

Jaki będzie podatek od sprzedaży działki budowlano-rolnej przed upływem 5 lat?

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie... We wrześniu 2012 roku teściowe kupili działkę budowlano-rolną ok. 0,56 ha, powiększającą posiadane grunty rolne z myślą o tym aby nam ją przekazać w darowiźnie. Zatem czy mogą te grunty przekazać nam w darowiźnie już w tej chwili czy trzeba poczekać 5 lat?

Jeśli mogą przekazać grunty w darowiźnie już, to czy możemy sprzedać również przed upływem 5 lat od darowizny jedną działkę wydzieloną z tych gruntów (w tym momencie jest wydzielana część budowlana - trochę ponad 10 arów)?. Dodam, że pieniądze ze sprzedanej części gruntów przeznaczylibyśmy na budowę domu na pozostałej części, która również niebawem będzie budowlana.

Bardzo proszę o odpowiedź bo chciałabym uniknąć brania kredytu pod budowę domu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-12-04 05:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Przekazanie gruntu w darowiźnie nie wywoła u teściów konsekwencji w podatku dochdowym. Niestety u Pani jako synowej powstanie raczej z tytułu tej darowizny obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn (nie wiem jaka jest wartość nieruchomości darowanej, proszę jednak pamiętać, że przy tej darowiźnie na Panią i męża, połowę otrzymuje Pani i połowę mąż; jeżeli wartość Pani połowy przekroczy kwotę ok. 19 000 zł, od nadwyżki trzeba będzie zapłacić podatek). Radziłbym zrobić darowiznę tylko na syna jeżeli chcecie Państwo tego podatku uniknąć, a następnie on wnosi tę nieruchomość do majątku wspólnego małżeńskiego.

  Co do sprzedaży części działki, podatek nie wystąpi jeżeli uzyskane z tego tytułu pieniądze przeznaczycie w ciągu 2 lat na budowę własnego domu.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-04 15:39 autor odpowiedzi: lucyna

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wartość "mojej" połowy przekroczyłaby 19 tys zł ale w takim razie teściowie przekażą darowiznę mężowi. A czy uda się uniknąć podatku od sprzedanej działki również, jeśli uzyskane pieniądze przeznaczymy nie na budowę domu obok ale na mieszkanie w bloku?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-11 06:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - przy kupnie mieskzania w bloku też będzie można skorzystać ze zwolnienia.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Nieruchomości

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.